R5 1600 ve 1650 Super darboğaz sorunu

dogukanavci0

Hectopat
Aşağıda özellikleri yazılı sistemi kullanmaktayım. GTA 5'de darboğaz problemi yaşıyorum. İzlediğim testlerde ve forum araştırmalarımda işlemcimin ekran kartını yeteri kadar besleyeceği söyleniyor. 900P Ultra ayarlarda aldığım Benchmark görüntülerini paylaşıyorum. Yaşadığım problemin sebebi ne olabilir? Donanımlarımda bir problem olabilir mi?
  • AMD Ryzen 5 1600 AF
  • Gigabyte B450M S2H
  • Gigabyte 1650 Super
  • G.Skill 1x8 8 GB RAM
  • Kingston 240 GB SSD
iKd7oZ.png

ncMjvg.png

w1d6ot.png

XG3F9u.png

Son düzenleyen: Moderatör:
GTA 5 RAM yiyen bir oyundur eğer RAM'iniz tek slotsa neredeyse %20-25'lık bir performans kaybedersiniz 4x2 yapın ya da 8x2 yapın.

Dediğim gibi tek slotmuş RAM'iniz onu bence dediğim gibi 4x2 ya da 8x2 yapın cidden iyi bir performans gösterecektir bazı oyunlarda FPS çok artar ha bazılarında da artmaz ama genel olarak bütün oyunlarda artış olacaktır emin olun sağlıcakla kalın

Bu hafta bir tane daha 8 gb alıp takacağım inşallah.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
bencede alın çünkü herşey ortada bakın nerdeyse bi 20-30 fps
Ki bazı oyunlarda 60 fps fark bile oluyor

Peki sisteminizdeki disk durumu nedir? SSD mi kullanıyorsunuz, yoksa HDD mi? GTA 5 Windows'un kurulu olduğu diskte mi kurulu?

SSD kullanıyorum evet Windows'la aynı diskte. Yakın zamanda HDD alıp oyunlarımı ve setupları oraya aktaracağım SSD'yi sadece sisteme ayıracağım.

RAM'den kaynaklı değilse diskten kaynaklı olabilir. Ben de aynı şekilde düşüşler yaşıyordum, GTA'yı HDD'ye, Windows'u SSD'ye kurduktan sonra bütün sıkıntılar düzelmişti. SSD'de pek problem olacağını düşünmüyorum ama yine de farklı diske kurmakta fayda var.

Öyle saçma sitelere inanmayın.O işlemcinin darboğaz yapma ihtimali yüzde 0.Arkadaşım RTX 2060 Super ile kullanıyor darboğaz felan yok.

Evet, bu işlemci o ekran kartını da kaldırıyor. Ben de yakında RTX 2060'la kullanacağım. Elbette benchmark yapmadan kesin bir sonuca varmak yersiz ancak bu siteler kağıt üzerindeki stock değerler ile referans olması bakımından çok kullanışlılar.

Evet hocam araştırarak almıştım zaten. RAM'in single channel olması ve monitörümün 900p olması kafamı kurcalıyor sadece

Sorununuz tek kanal ramden kaynaklanıyor olabilir. Ryzen serisi işlemcilerin yüksek frekans değerli düşük CLK'e sahip Dual ve Quad channel ramlerde daha performanslı çalıştığı biliniyor.
Bununla birlikte, çözünürlüğün azalması ekran kartının saniye başına daha fazla görüntü üretmesine sebep oluyor ve kart daha fazla yük altına giriyor. Özellikle eğer overclock ile kullanıyorsanız, thermal margin deneyimliyor olabilirsiniz, yüksek gpu kullanımına bağlı ekran kartının throttle olması durumu ile karşılaşmanız ani fps düşüşlerinin nedeni olabilir.

Geri
Yukarı