R5 1600 ve RX580 4GB Ani FPS Düşüşü

varexta

Centipat
Makaleler
1
Bende başlıkta belirttiğim kart var, herhangi bir oyunda FPS'im 100 küsürlerden bir anda 8-9 civarına inip geri çıkıyor. Bu da takılmalara sebep oluyor. Bu konu hakkında yardım edebilecek var mı?

Sistem Özelliklerim:

CPU: Ryzen 5 1600 12NM
RAM: Crucial Ballistix Sport LT 8 GB 3200MHz DDR4 CL16
MB: Gigabyte B450M S2H 3200MHz
GPU: ASUS Dual RX580 4 GB OC Edition

Bende başlıkta belirttiğim kart var, herhangi bir oyunda FPS'im 100 küsürlerden bir anda 8-9 civarına inip geri çıkıyor. Bu da takılmalara sebep oluyor. Bu konu hakkında yardım edebilecek var mı?

Sistem Özelliklerim:

CPU: Ryzen 5 1600 12NM
RAM: Crucial Ballistix Sport LT 8 GB 3200MHz DDR4 CL16
MB: Gigabyte B450M S2H 3200MHz
GPU: ASUS Dual RX580 4 GB OC Edition
Büyük ihtimal RAM sıkıntısı yaşıyorsunuz. Hem tek kanal RAM hemde 8 GB günümüz için yetersiz. Ek +8 GB daha alıp hem çift kanal hemde 16 GB RAM yapın.

Cevabınız için çok teşekkür ederim , peki RAM'den dolayı değilse kartımda bir sıkıntı var mıdır ? 70 Dakika boyunca Stress test yaptırdım herhangi bir sıkıntı çıkmadı ama ben yine de tedirginim kartımda bir sorun olması yönünde :(

Cevabınız için çok teşekkür ederim , peki RAM'den dolayı değilse kartımda bir sıkıntı var mıdır ? 70 Dakika boyunca Stress test yaptırdım herhangi bir sıkıntı çıkmadı ama ben yine de tedirginim kartımda bir sorun olması yönünde :(
Kart durduk yere takılmaya sebebiyet vermez. Burada en büyük problem şuan RAM duruyor. Bundan ötürü drop girdiği için siz FPS düşmesini takılma gibi görüyorsunuz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kart durduk yere takılmaya sebebiyet vermez. Burada en büyük problem şuan RAM duruyor. Bundan ötürü drop girdiği için siz fps düşmesini takılma gibi görüyorsunuz.
Peki çok teşekkür ederim yardımınız için umarım yeni RAM alınca sorunum çözülür... Yeni bilgisayar alıp bu gibi sorunlarla karşılaşmak insanı gerçekten üzüyor :(

Herhangi bir oyun tabiri yetersiz dostum, oynadığın ve bu sorunla karşılaştığın oyunları söylersen daha net yorumlarda bulunabiliriz.

Peki çok teşekkür ederim yardımınız için umarım yeni RAM alınca sorunum çözülür... Yeni bilgisayar alıp bu gibi sorunlarla karşılaşmak insanı gerçekten üzüyor :(
Sorunun sebebi güç kaynağından kaynaklanıyor olabilir. Güç kaynağının modeli nedir. Ayrıca sistemi 3'lü prizde kullanıyorsan topraklama priz ile deneme yap değişen bir şey olacak mı diye.

Kart durduk yere takılmaya sebebiyet vermez. Burada en büyük problem şuan RAM duruyor. Bundan ötürü drop girdiği için siz fps düşmesini takılma gibi görüyorsunuz.
Kart durduk yere takılmaya nasıl sebebiyet verir görmek istiyorsanız RX 5700XT'ye göz atabilirsiniz.

Ekran kartınız 4 GB ve RAM'iniz 8 GB haliyle GPU Memory yetersizliğinde RAM'e yüklenemiyor ve RAM yetersizliğinde de tıkanıp kalıyor.

Texture Detail (Doku Detayı) ayarlarını düşürürseniz sorun bir nebze çözülebilir. Arkadaşın dediği gibi RAM'iniz de yetersiz. 2x8 GB yapabilirseniz daha iyi olur. Takılma sorunlarından RAM ile kurtulmuştum.

Herhangi bir oyun tabiri yetersiz dostum, oynadığın ve bu sorunla karşılaştığın oyunları söylersen daha net yorumlarda bulunabiliriz.
Dying Light,PUBG,CS:GO,Rocket League,The Witcher 3
Sorunun sebebi güç kaynağından kaynaklanıyor olabilir. Güç kaynağının modeli nedir. Ayrıca sistemi 3'lü prizde kullanıyorsan topraklama priz ile deneme yap değişen bir şey olacak mı diye.
Güç Kaynağım PowerBoost'un 500W bir güç kaynağı ama yettiğini düşünüyorum TDP hesaplama sitelerinden falan bütün sistemimi hesaplattığımda ortalama 300-400W arası çıkıyordu. Evet üçlü prizde kullanıyorum ancak monitörü de bağlamam gerektiği için tek 1 priz kullanmam biraz zor :(
Kart durduk yere takılmaya nasıl sebebiyet verir görmek istiyorsanız RX 5700XT'ye göz atabilirsiniz.

Ekran kartınız 4 GB ve RAM'iniz 8 GB haliyle GPU Memory yetersizliğinde RAM'e yüklenemiyor ve RAM yetersizliğinde de tıkanıp kalıyor.

Texture Detail (Doku Detayı) ayarlarını düşürürseniz sorun bir nebze çözülebilir. Arkadaşın dediği gibi RAM'iniz de yetersiz. 2x8 GB yapabilirseniz daha iyi olur. Takılma sorunlarından RAM ile kurtulmuştum.
Önümüzdeki hafta aynı ramden 1 tane daha sipariş vereceğim umarım sorunum çözülür, ama sistemime şöyle bir baktığınızda ram ile çözülebilecek bir sorun gibi mi görünüyor yani sistemde uyumsuz birbirini besleyemeyecek parçalarım yok değil mi ?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı