R5 1600AF ve GT 710 sistem yükseltme tavsiyeleri

Görkem Umut

Kilopat
Makaleler
2
Merhabalar arkadaşlar. Şu anda 48" LG C1 OLED'i monitör olarak kullanıyorum. 4K 120 Hz HDR destekli bir monitör. Şu anda elimde Home Office çalıştığım için işlerimi gören, sadece video oynatmaya yetecek kadar güçlü bir sistemim var. R5 1600 AF, GT 710, 16GB 3200MHZ RAM, Asus Prime B550-Plus ve Corsair RM850'den oluşuyor sistemim. Bu sistemi monitörüme göre yeniden düzenleyip işlemciyi ve ekran kartını değiştireceğim. Almayı düşündüğüm ekran kartı 6900XT. İncehesap.com indirimlerinde 12-13 bin liraya bulabiliyorsunuz şu sıralarda. Bunun dışında başka bir ekran kartı düşünmedim ama öneriniz varsa ve benimle paylaşırsanız sevinirim. Almayı düşündüğüm işlemciler ise 5800X ya da 5900X. Aralarında an itibariyle 1350 TL fark var ve bu fark gözümde pek büyümüyor şu anda açıkçası. Bana önereceğiniz farklı bir kombinasyon var mıdır? Düşüncenizi benimle paylaşırsanız çok sevinirim çünkü böyle bir sistemi dizip sonrasında en azından 3 sene arkama bile bakmadan keyfini çıkartmak istiyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Amacınız saf güç ise seçtiğiniz kart güzel. Fakat oyun odaklı düşünüyorsanız 4K çözünürlüğe sahip olduğunuzdan dolayı DLSS desteklemeyen ekran kartı almanızı önermem. Hazır LHR kartlar da çıkmışken NVIDIA tarafına yönelmelisiniz.

Render, yayın gibi işlerle uğraşmıyorsanız 5900X almanıza gerek yok, 5800x yeterli olur. RX 6900XT alınabilecek en mantıklı kartlardan.
Bilgisayarı sadece oyun oynamak üzerine yükseltiyorum. Ekstra 4 çekirdek için 1300 lira vermek değmez mi?
Amacınız saf güç ise seçtiğiniz kart güzel. Fakat oyun odaklı düşünüyorsanız 4K çözünürlüğe sahip olduğunuzdan dolayı DLSS desteklemeyen ekran kartı almanızı önermem. Hazır LHR kartlar da çıkmışken NVIDIA tarafına yönelmelisiniz.
Hocam Nvidia'ya selam verdiğiniz zaman 20 bin liralık oluyorsunuz. Ne önerirsiniz mesela?

NVIDIA tarafında bu fiyatlara 3070 Ti'dan daha güçlü bir kart alınamıyor, DLSS için performansdan düşmeye değmez. Ayrıca 8 GB VRAM farkı azımsanıcak bir değer değil.

5800X oyun performansı olarak 5900X den daha iyi. Ama benim yayın, render vs işlerim olur dersen 5900X tercih edebilirsin.

Bu arada 5900X anakartı daha az ısıtıyor. O yüzden o anakart 5800X ile sorun çıkarabilir. Sanmıyorum ama bir ihtimal.

6900XT çok uzun süre sizi götürür. Alabilirsin. RT açacaksan oyunlarda RTX bir mart daha iyi olabilir.

5800X oyun performansı olarak 5900X den daha iyi. Ama benim yayın, render vs işlerim olur dersen 5900X tercih edebilirsin.
Bu arada 5900X anakartı daha az ısıtıyor. O yüzden o anakart 5800X ile sorun çıkarabilir. Sanmıyorum ama bir ihtimal.
6900XT çok uzun süre sizi götürür. Alabilirsin. RT açacaksan oyunlarda RTX bir mart daha iyi olabilir.
AMD bir süre sonra arayı kapatacaktır. F/P açısından 6900XT şu anda 3080'den de 3090'dan çok çok iyi durumda. 18 bin lira verip 3080 almak pek istemiyorum açıkçası DLSS ve RTX için. Zamanla AMD de gelişecektir ki zaten şu an gelişmekte.
NVIDIA tarafında bu fiyatlara 3070 Ti'dan daha güçlü bir kart alınamıyor, DLSS için performansdan düşmeye değmez. Ayrıca 8 GB VRAM farkı azımsanıcak bir değer değil.
Aynen öyle düşünüyorum. 9300 liraya 3070 Ti bulunuyor bazen ama açıkçası güçten kısmak istemiyorum.
Sadece oyun oynuyorsanız değmez.
O zaman 1350 lira cepte. :)

5800X oyun performansı olarak 5900XDEN daha iyi. Ama benim yayın, render vs işlerim olur dersen 5900X tercih edebilirsin.

5800X nasıl daha iyi oluyor onu anlamadım? Çok az da olsa 5900X'in tekli çekirdek performansı fazla değil mi? 1,2 FPS önde oluyor 5900X.

5800X nasıl daha iyi oluyor onu anlamadım? Çok az da olsa 5900X'in tekli çekirdek performansı fazla değil mi? 1,2 FPS önde oluyor 5900X.

Gerçek olmayan 1 ila 2 FPS için 1300₺ değer mi?
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı