R5 1600F ve GTX 1650S sistemde FPS düşüşleri

Serhat Türkmen

Hectopat
Eski ekran kartımla yani RX570 ile 200 üstü FPS aldığım CS:GO'da 1650 Super ile 120'lere kadar düştüğünü gördüm ve ateş ederken FPS düşmesi gibi aynı sorun Valorant'ta da oluyor. Ekran kartı yeni, 3 günlük. sizce geri vermeli miyim? Ayrıca hafif Coil Whine var.

Sistem özelliklerim:

Ryzen 5 1600 AF.
MSI B450M-A PRO Max.
Palit GTX 1650 Super Gaming Pro OC.
G.Skill 8 GB 3000MHz CL 16.
Adata SU630 240GB SSD.
Power Boost 500W PSU (sorunun PSU kaynaklı olduğunu düşünmüyorum eski ekran kartımda gayet iyi değerler alıyordum.)

Son düzenleyen: Moderatör:
Eski ekran kartımla yani RX570 ile 200 üstü FPS aldığım CS:GO'da 1650 Super ile 120'lere kadar düştüğünü gördüm ve ateş ederken FPS düşmesi gibi aynı sorun Valorant'ta da oluyor. Ekran kartı yeni, 3 günlük. Sizce geri vermeli miyim? Ayrıca hafif Coil Whine var.

Sistem özelliklerim:

Ryzen 5 1600 AF.
MSI B450M-A PRO Max.
Palit GTX 1650 Super Gaming Pro OC.
G.Skill 8 GB 3000MHz CL 16.
Adata SU630 240GB SSD.
Power Boost 500W PSU (sorunun PSU kaynaklı olduğunu düşünmüyorum eski ekran kartımda gayet iyi değerler alıyordum.)

Driver'ı ekran kartını sökmeden önce sildin mi?

Eskisini çıkarıp yenisini direkt takarsanız öyle olması normal. Bu durumda DDU ile eski Driver'ı kaldırıp yeni ekran kartınınkini yüklemeslisiniz ama ben temiz kurulum (format) öneriyorum. DDU bazen kalıntı bırakabiliyor.

Eskisini çıkarıp yenisini direkt takarsanız öyle olması normal. Bu durumda DDU ile eski Driver'ı kaldırıp yeni ekran kartınınkini yüklemeslisiniz ama ben temiz kurulum (format) öneriyorum. DDU bazen kalıntı bırakabiliyor.
DDU ile kaldırdım eski driverı fakat halen devam ediyor temiz kurulum mu yapmalıyım? Çünkü hiç yapmak istemiyorum :(. Bu arada senin ekran kartın geldi mi 570?
1600 AF ve tek kanal 8 GB RAM sanki sorunun asıl kaynağıymış gibi duruyor. Çünkü RX 570'le aldığın performansın daha düşüğünü 1650 Super ile alman eğer arıza yoksa teknik olarak imkansız. Belki sürücüyü düzgün kuramamış olabilirsin.

Evet teknik olarak cidden imkansız ve 3 günlük cihaz 14 gün olmadan çözemezsem ürünün iadesinin veya değişimini isteyeceğim.

DDU ile kaldırdım eski driverı fakat halen devam ediyor temiz kurulum mu yapmalıyım? Çünkü hiç yapmak istemiyorum :(. Bu arada senin ekran kartın geldi mi 570?
Temiz kurulum yapmayı Recep Baltaş da videolarında çokça söylüyor. DDU ne kadar işe yarar bir program olsa da kalıntılar bırakabiliyor. Benim ekran kartım (XFX RX 570 4GB) geldi. HDMI to VGA dönüştürücü ile yeni bilgisayarıma bağladım ancak Windows kurulum ekranında farkettim ki HDD'm bozuk gelmiş. Biraz dinleyince kafa attığını anladım. O yüzden onu iade edip yeni HDD alacağım. Eski HDD'mi takıp da kullanabilirim ama ekran kartı driver uyumsuzluğu falan olur diye takmadım. İçinde bir miktar önemli veri olduğundan format da atmak istemedim.

Geri
Yukarı