R5 1600X işlemci 65 derece ısıyı görünce PC kapanıyor

solvadors

Hectopat
İşlemci Ryzen 5 1600X | ekran kartı Gigabyte GTX 1660 Super OC Edition | RAM 2X Corsair Vengeance 8 GB DDR4 3000 MHz | anakart ASUS Prime B350M-A | HDD Seagate 3.5" 1 TB Barracuda | M.2 SSD Adata XPG SX6000 Lite 1800 MB/s - 600 MB/s | kasa Zalman Z3 Plus | PSU Cooler Master V3 Elite 600W.

Sistem bu. Dün bilgisayar kullanırken elektrik gitti geldi. Sonrasında bilgisayarı açtım işime devam ettim. Oyun oynuyordum sonra birden bilgisayar kapandı yine elektrik gitti sandım çünkü PC ısındığı zaman fanların sesinden belli ediyor kendini. Daha sonra AIDA64 ile stres testine soktum. İşlemciyi strese sokuyorum en fazla 3-4 dk dayanıyor ve ısısıda 65 dereceyi (kule tipi 6 bakır borulu 2 tane 80 mm fan içeren bir soğutucum var) geçmiyor. Bu sorun 3.6 GHz'de olmuyor. Hiçbir parçada OC yok. Turbo Frekans'a alıp 3.9 GHz'ye çıkarttığımda bu sorunla karşılaşıyorum. 3.6 GHz'de kullan o zaman tarzı mesajlar yazmayın lütfen. Çözüm odaklı mesajlar yazarsanız çok sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemci Ryzen 5 1600X | ekran kartı Gigabyte GTX 1660 Super OC Edition | RAM 2X Corsair Vengeance 8 GB DDR4 3000 MHz | anakart ASUS Prime B350M-A | HDD Seagate 3.5" 1 TB Barracuda | M.2 SSD Adata XPG SX6000 Lite 1800 MB/s - 600 MB/s | kasa Zalman Z3 Plus | PSU Cooler Master V3 Elite 600W.

Sistem bu. Dün bilgisayar kullanırken elektrik gitti geldi. Sonrasında bilgisayarı açtım işime devam ettim. Oyun oynuyordum sonra birden bilgisayar kapandı yine elektrik gitti sandım çünkü PC ısındığı zaman fanların sesinden belli ediyor kendini. Daha sonra AIDA64 ile stres testine soktum. İşlemciyi strese sokuyorum en fazla 3-4 dk dayanıyor ve ısısıda 65 dereceyi (kule tipi 6 bakır borulu 2 tane 80 mm fan içeren bir soğutucum var) geçmiyor. Bu sorun 3.6 GHz'de olmuyor. Hiçbir parçada OC yok. Turbo Frekans'a alıp 3.9 GHz'ye çıkarttığımda bu sorunla karşılaşıyorum. 3.6 GHz'de kullan o zaman tarzı mesajlar yazmayın lütfen. Çözüm odaklı mesajlar yazarsanız çok sevinirim.
O sıcaklıkta kapanması normal değil evet. Soğutucu montajını tekrar yapıp dener misiniz.

Anladığım kadarıyla işlemcinize O.C yapmışsınız. Ama hız aşırtma işlemini doğru yapamamışsınız. BIOS'tan işlemcinin voltajını artırın. Ya da yine BIOS'tan her şeyi varsayılan ayarına döndürün.

Hocam BIOS'ta işlemci sıcaklığı için bir ayar vardı, işlemcinin orada yazan sıcaklığa geldiğinde bilgisayarın kendisini kapatmasını sağlıyordu sanırım. O ayarı bulabilirseniz sıcaklığı 80-90 yapmayı deneyin, BIOS'u default ayarlarada getirebilirsiniz

Default ayarlarına geri döndürdüm, önceden hep böyle kullandım böyle bir sorun hiç olmamıştı. İşlemciyle ilgili hiç bir değişiklik yapmadım. Termal macunu da zaten 7-8 ay önce sürdüm. Cooler Master'ın bir macununu sürdüm. Bios'daki o ayarı değiştirmek sıkıntı yaratmaz mı PC'ye?
Anladığım kadarıyla işlemcinize O.C yapmışsınız. Ama hız aşırtma işlemini doğru yapamamışsınız. BIOS'tan işlemcinin voltajını artırın. Ya da yine BIOS'tan her şeyi varsayılan ayarına döndürün.

Anakartın içinde olan OC'u yaptım yani Asus'un optimal ayarı onun dışında hiç bir şey yapmadım.

Elektrik akımından dolayı kapanıyor olabilir. Tavsiyem kasanızı fişten çekin BIOS pilini ve bağlantıları çıkartın (anakarta takılan güç kablosu vs) yaklaşık yarım saat bekledikten sonra tekrar taktığınızda çözüleceğini düşünüyorum.

Akım korumalı priz var, güç kablosu direkt olarak ona bağlı, dalgalanma söz konusu olduğu zaman PSU'nun ayarlarını bozabilir mi?
Sorun devam ediyor.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı