R5 2600 bilgisayarım oyun oynarken ekran kapanıyor

Gogocum

Centipat
Öncelikle herkese merhaba;
PC'im oyun oynarken aniden kapanıyor. Fanlar ve klavye, mouse ekran kartı ışıklarım yanıyor. Daha öncesinden böyle bir sorunum yoktu ekran kartını servise gönderdim servis herhangi bir problem bulamamış ve termal macununu yenilemiş. İşlemcinin termal macunundan şüpelendim ve termal macununu (kaliteli bir macun ile ) yeniledim. Kasam biraz küçük ısıdan şüpelendım fakat çeşitli programlarla izliyorum herhangi bir sıcaklık saplayamadım. PC'me Format'da attım fakat öylede bir çözüme ulaşamadım. Yaklaşık 15 dk önce yeni format atmış olduğum ve tam tamına 48 saattir çalışan bilgisayarımda ETS 2'yi açtım oyunun ana menüsünden çıkıp oyuna girdiğimde 2 dk sonra PC kitlendi, restart attım şu anda arkada oyun çalışıyor. Bu konuyla açılmış pek çok form buldum fakat bir faydasını göremedim. Yardımlarınızı bekliyorum.
Bilgisayar özellikleri;
-

Screenshot_1.png

Screenshot_2.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Aslında tam olarak nedir dememdeki kastım sistem parçaların tam olarak marka modeline kadar belirtmeniz. Misal kullandığınız PSU modelini yazmamışsınız. Ben kendi düşüncelerimi yine de aktarayım. Yaşadığınız problemin kaynağını %100 olarak tespit etmemiz zor maalesef. Donanımsal da olabilir yazılımsal da bir sıkıntı olabilir. Her şeyi PSU modeline sonrasında ise diğer sistem parçalarına bağlayıp yazılımsal sıkıntının varlığını kabul etmeyen arkadaş gelmeden önce kendi düşüncelerime geçeyim. Eğer yazılımsal bir problem ise ekran kartı için çıkan bütün sürücüleri tek tek denemek, ekran kartının Frekans Mhz ve güç limitini düşürmek ayrıca undervolt yapmak belki çözüm olabilir.
Çok özür dilerim markaları unutmuşum
Ram:Ballıstix 8gb ddr 4 3000 MHz
Psu:XGİMATEK X-CALIBRE SERİSİ 600W (Aldığım kasada olan kendi psu'su Xigmatek Ares 1701 + Xcp-600W 600W Afpc Siyah Usb 3.0 2*12Cm Fiyatı
SAPPHIRE Rx590 nitro+
AMD ryzen 5 2600
MSI 350pro-e

Dediklerinizi deniyeceğim
BIOS, Chipset, Driver update bunların hepsini yapın, Memtest86+ ile test edin, sorun çıkarsa RAM'i temizleyin iyice tozlarını falan alın, farklı bir slotta deneyin.
Hepsini yaptım dostum
Bilgisayarınız kapandığı saatlerle eşleşiyor mu?

Genelde PSU sorunu.
Peki bu zamana kadar sıkıntı yaratmayan psu neden şimdi sıkıntı yaratsın bende elektronikçiyim (ups teknik servis) bana kalırsa psu da bı arıza olsa hiç çalışmaz.

Çok özür dilerim markaları unutmuşum
Ram:Ballıstix 8gb ddr 4 3000 MHz
Psu:XGİMATEK X-CALIBRE SERİSİ 600W (Aldığım kasada olan kendi psu'su Xigmatek Ares 1701 + Xcp-600W 600W Afpc Siyah Usb 3.0 2*12Cm Fiyatı
SAPPHIRE Rx590 nitro+
AMD ryzen 5 2600
MSI 350pro-e

Dediklerinizi deniyeceğim

Hepsini yaptım dostum

Peki bu zamana kadar sıkıntı yaratmayan psu neden şimdi sıkıntı yaratsın bende elektronikçiyim (ups teknik servis) bana kalırsa psu da bı arıza olsa hiç çalışmaz.
XMP kapalı dener misin?

XMP kapalı dener misin?
Şu anda 07alone07alone07 nin attığını makaledeki bellek testini yapıyorum yaptıktan sonra sonucları sizle paylaşıp xmp 'yi kapatacağim
.
Birşey daha eklemek isterim eski ekran kartını taktigimda da aynı sorunu yaşadım eski ekran kartım Sapphire R7 370 4 GB.
XMP kapalı dener misin?

Uğur bey bellek testini yaptım problem yok şimdi XMP'yi kapatıcağım.
Şu anda 07alone07alone07 nin attığını makaledeki bellek testini yapıyorum yaptıktan sonra sonucları sizle paylaşıp xmp 'yi kapatacağim
.
Birşey daha eklemek isterim eski ekran kartını taktigimda da aynı sorunu yaşadım eski ekran kartım Sapphire R7 370 4 GB.

Uğur bey bellek testini yaptım problem yok şimdi XMP'yi kapatıcağım.
XMP KAPALIYMIŞ

Son düzenleme:

Geri
Yukarı