R5 2600, RX 580 görüntü donma sorunu

eeburak11

Kilopat
Daha fazla  
Bazen bilgisayar ilk açıldığında tarayıcıyı açtığım anda, internette dolaşırken veya herhangi bir işlem yaparken bilgisayarım donuyor, tekrar başlatmadan düzelmiyor. Bazen komple bilgisayar donuyor ama kimi zamanda sadece görüntü donuyor ses gelmeye devam ediyor. Sorun nerede bulamadım henüz.

Sistemim:
R5 2600.
Sapphire Nitro+ RX 580 8 GB.
Corsair 16 GB 3000 MHz.
Adata SU650 120 GB.
ASUS B450M TUF Pro Gaming.
WD Blue 320 GB HDD.
Oyun içi sıcaklıklarda ekran kartım maksimum 65 derece, işlemci 75 derece, SSD ise 64 dereceye çıkıyor.

Ekran Alıntısı.PNG

Sorunu nokta atışı tespit etmek zor olur. Size tavsiyem ekran kartı için 20.4.2 ve 20.2.2 sürümlerini deneyin. Yine hata alırsanız Frekans Mhz değerini 100 düşürüp, güç limitini -10 yapmayı deneyin. Ayrıca undervolt işlemini de deneyebilirsiniz.

1) Termal macun ne zaman yenilendi?
2) Chipset driverını AMD'nin sitesinden indirip yükler misiniz? https://www.amd.com/en/support/chipsets/amd-socket-am4/b450
3) Ekran kartı driverını DDU ile güvenli modda kaldırıp yeni sürüm driver kurunuz.
4) BIOS sıfırlayın, ardından BIOS'u son sürüme güncelleyin.
5) Sistem Windows güncellemesini yapın.
6) Bozuk Windows dosyalarını onarın.
7) Güç planını değiştirip, chipset yüklediğiniz için 2.adımda AMD seçin veya yüksek performans seçin.
8) Ayrıca görev yöneticisini çok kullanımdan az kullanıma doğru sıralayıp ekran görüntüsü de atın.
9) Virüs taraması da yapın eliniz değmişken.

Sırasıyla bunları deneyin, işin yazılımsal olaylarını arkada bırakalım. Ardından tek tek donanım testi yaparız. Bunları yapmadan herhangi bir şey denememeniz yararınıza olur.

Edit: SSD'nizi taratmayı da unutmayın 63 derece bana yüksek geldi. Bendeki SSD Samsung ve 38-40 derece civarı. Dilersen onu test et. Windows'u ona kurmadıysan bağlantıyı sök diğeriyle dene ve takip et donma var mı yok mu diye.

Geçen yıl bilgisayar yük altına girince ekranın sürekli gidip gelmesi sorunu yaşamıştım. Bios güncellemesi yapınca düzelmişti.

Bios güncel değil ise yapmanı öneririm. Belki çözüm olabilir.
BIOS sürümünü sürekli güncel tutuyorum.
Kaliteli markaymış. Ekran kartını veya RAM olayını denemek lazım. Ekran kartı AMD sorunlar yapabiliyor. Kaspersky İnternet Security kullanın virüs için.
Kaspersky kullanıyorum zaten antivirüs için. Yukarıda dediğiniz çözümü deneyeceğim.
1) Termal macun ne zaman yenilendi?
2) Chipset driverını AMD'nin sitesinden indirip yükler misiniz? https://www.amd.com/en/support/chipsets/amd-socket-am4/b450
3) Ekran kartı driverını DDU ile güvenli modda kaldırıp yeni sürüm driver kurunuz.
4) BIOS sıfırlayın, ardından BIOS'u son sürüme güncelleyin.
5) Sistem Windows güncellemesini yapın.
6) Bozuk Windows dosyalarını onarın.
7) Güç planını değiştirip, chipset yüklediğiniz için 2.adımda AMD seçin veya yüksek performans seçin.
8) Ayrıca görev yöneticisini çok kullanımdan az kullanıma doğru sıralayıp ekran görüntüsü de atın.
9) Virüs taraması da yapın eliniz değmişken.

Sırasıyla bunları deneyin, işin yazılımsal olaylarını arkada bırakalım. Ardından tek tek donanım testi yaparız. Bunları yapmadan herhangi bir şey denememeniz yararınıza olur.

Edit: SSD'nizi taratmayı da unutmayın 63 derece bana yüksek geldi. Bendeki SSD Samsung ve 38-40 derece civarı. Dilersen onu test et. Windows'u ona kurmadıysan bağlantıyı sök diğeriyle dene ve takip et donma var mı yok mu diye.
1) Termal macunu 3 gün önce yeniledim.
2) Chipset driverlerın hepsi güncel.
3) Bu olay ilk başladığında denedim sorunum çözüldü zannetmiştim ancak 1 hafta sonra update yapmama rağmen sorunum geri gelmişti.
4) Bunu denemedim, yarın ilk işim bunu denemek olacak.
5) Sistem sürekli güncel.
6) Bunu nasıl yapabilirim?
7) Şu an yaptım bunu.
8) Atıyorum birazdan.
9) Yaptım.

Nitro+ serilerinde fabrika çıkışı çok overclock yapıldığından stabil çalışmıyor bazı modeller bundan kaynaklı olabilir. DDU ile sürücü temizleyin 20.4.2 kurun ve performans kısmından GPU hızını -%5 yapararak deneyin sorun devam ederse -%10 yapın hala çözülmezse başka bileşenlerde sorun aramaya başlarsınız.

Görev yöneticisi bu şekilde. Birde bir cmd kodu vardı yazdığımızda bilgisayarın kayıt defteri gibi birşey çıkıyordu, açılan sayfada yapılan işlemler hata kodları vs. yazıyordu yanlış hatırlamıyorsam o kodu nasıl bulabilirim?

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı1.PNG
    Ekran Alıntısı1.PNG
    20,9 KB · Görüntüleme: 32
  • Ekran Alıntısı2.PNG
    Ekran Alıntısı2.PNG
    20,1 KB · Görüntüleme: 36
  • Ekran Alıntısı3.PNG
    Ekran Alıntısı3.PNG
    18 KB · Görüntüleme: 41
  • Ekran Alıntısı4.PNG
    Ekran Alıntısı4.PNG