R5 2600 ve RTX 2060 sistemde düşük GPU kullanımı

Abdullah MUTLU

Hectopat
Daha fazla  
Herkese Merhaba!

PC Özelliklerim:
RTX 2060 Ekran kartı
R5 2600 İşlemci
XPG 8x2 16 GB 3000MHz RAM
B450 Aorus m Anakart

Sorunum oyunlarda çoğu bölgede ekran kartının kendini kullanmaması. Örnek olarak Red Dead Redemption 2'de karlı dağlarda falan %98'lerde kullanılıyor ve 80 FPS civarlarında oynuyorum bu sırada işlemci %40-50 arasında kullanılıyor. Ancak şehirlere girdiğimde ise işlemci kullanımı aynı kalırken ekran kartı kullanımı %60'lara düşüyor ve FPS 55-60 arası oluyor. Benzer durum Fallout 4'de de başıma geldi. Fallout 4'de bir mekandan içeri girdiğimde GPU kullanımı %98'lerde FPS 144 sabitken dışarı çıkıp normal harıtada gezdiğimde GPU kullanımı %50-60 arasında gidip geliyorken FPS ise 70-80 civarına düşüyor. Forumda ve internet üzerinde yazılan çözümlerin çoğunu uyguladım ama değişen bir durum yok. Yardımcı olursanız sevinirim.

Darboğaz yapıyor. Tek çekirdek performansı yetersiz kalıyor. O işlemcinin maks. hakkı 1660S/Ti olmalı.
Ayrıca CPU'nun darboğaz yapması için %100 olma gibi bir şart yok. Oyunların çoğu 4 çekirdeğe göre optimize ediliyor zaten. Burada önemli olan tek çekirdek performansı ve yüksek saat hızı.

Şu anlık idare edin. Ryzen 4000 serisi çıktığında yükseltme yaparsınız.

Ama şöyle de bir sorun var önceden sea of thieves'te sorunsuz oynuyorken dün onda da outpost gibi evlerin yoğun olduğu adalarda Gpu kullanımı %60'lara düştü fps ise 110-120 den 70'lere indi. Hiç sorunsuz oynuyordum ben bu oyunu
Şöyle bir sorun daha var benim işlemcinin turbo frekansı 3900 GHz ama hiç bir zaman 3650 GHz yi geçmiyor sorun bundan kaynaklı olabilir mi

Son düzenleme:
Dostum merhaba sorununu çözebildin mi? Bu sorun artık beni çok yormaya başladı çözebilen kimseyi de görmedim. LoL oynarken 144 hzlik monitörümde 100fps veya daha düşük fps almak istemiyorum. Yardımcı olabilecek hiçkimse yok mu?

Yeni konular

Geri
Yukarı