R5 2600X ekran kartı tavsiyesi

erenhamza

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Silikon Vadisi
Daha fazla  
Meslek
İşsiz
Merhaba, ben Tomahawk B350 ve Ryzen 5 2600X'in yanında GTX 1050 Ti kullanıyorum. Fakat ekran kartımı artık yetersiz görüyorum. Daha çok RTX 2060 düşünüyorum. Sizin de bir öneriniz var mı ve benim anakartım ile uyumlu mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Anakartınız uyumlu.

Bence rtx30 serisi kartlar çıktıktan sonra ikinci el 2070/2070 super gibi bir şey alın, fiyatlar düşer baya.

1080P de darboğaz olur (dediğim kartlarla), ama her şeyi ultraya çekip ray tracing açarsınız destekleyen oyunlarda, o şekilde kurtarırsınız, ileride de 2k monitöre geçersiniz. Bence tam şuan 2060 almak mantıklı değil, hatta şuan hiçbir kart almak mantıklı değil.

Zaten ne alırsanız alın çok ciddi artış olacak, 1050 Ti güzel bir kart değil, 1660 super bile alsanız fps 2 ye katlanacak.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

R5 2600; GTX 1660 Ti (1070) modeline bile yer yer işlemciye yük bindiren oyunlarda darboğaz yapıyor, X modelinde de bu durumun faklı olacağını sanmam. Bu işlemciye RTX 2060 bağlamak, i3-9100F'e GTX 1660S takmak gibi bir şey, karar sizin.

Son düzenleme:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

R5 2600; GTX 1660 Ti (1070) modeline bile yer yer işlemciye yük bindiren oyunlarda darboğaz yapıyor, X modelinde de bu durumun faklı olacağını sanmam. Bu işlemciye RTX 2060 bağlamak, i3-9100F'e GTX 1660S takmak gibi bir şey, karar sizin.
9100f 2600x karşılaştırması çok mantıklı değil bence.

Mesela Odyssey çok işlemci kullanan bir oyun, 9100f kullanılsa performans çok daha kötü olurdu, o 8 thread baya işe yarıyor. 1660 ti ile 1660 super arasında ise o kadar fark yok. O oyunda bile idare eder seviyede videoda. Muhtemelen npclerle dolu townda gezmese darboğaz olmaz. Kaldı ki 2600 ile 2600x arasında da fark var.

Sadece spesifik oyunlarda darboğaz olacak diye gereğinden kötü kart almaya gerek olmadığını düşünüyorum. Bir sürü 4k texture'lı yeni nesil oyunda, hatta belki tamamında limitleyici faktör ekran kartı olacak kesinlikle. Oyunların grafik gereksinimi işlemci gereksiniminden hızlı büyüyor.

Birkaç tane oyunda oluşacak olan darboğaz sizin için çok önemli değilse maksimum FPS için RTX 2060 seviyesindeki kartlar takılabilir, aşırı sorun olmaz.

Elimden geldiğince ucuz olmasınıda istiyorum en fazla da 2060 alacak kadar param var diyeyim. Amacım harçlıklar + 1050 Ti'yi satıp almak.

Yeni konular

Geri
Yukarı