R5 2600X sistem CPU kullanım sorunu

Baki Cetinkaya

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar ben bu konuyu daha önce yanlış şekilde açtım ve yanlış bir şekilde açıklama yapmıştım o yüzden tekrar açma gereği duydum. 2 ay önce içinde 2600X işlemci 1660 Super ekran kartı ve Gigabyte B450M S2H anakart olan bir sistem aldım ve 2 aydır çok güzel kullanıyordum hiçbir sorunum yoktu fakat şu 3 gündür anlamadığım şekilde sorunsuz oynadığım oyunlarda (Witcher 3, Red Dead Redemption 2, GTA V) CPU değerleri yüksekti. Örnek vermek gerekirse bunu yaşadığım durumu ilk fark ettiğim oyun olan Witcher 3'ten verebilirim. İlk oynamaya başladığımda değerlerim gayet normaldi GPU %99'dan aşağı zar zor düşüyor CPU %20-50 arası geziyordu ama bu olayı yaşamaya başladığımda GPU çayırlıkta %99 CPU %70-80 arasında dolaşıyordu. İlk başta dolaştığım yerde bir sorun olduğunu düşündüm ve novidgard a gittim, burada GPU %60 düştüğünü ama işlemcinin hala %70-80'lerde dolaştığını gördüm. Oyunda sıkıntı olduğunu düşünüp Red Dead Redemption 2 girdim ve durumun onda da aynı olduğunu fark ettim GPU %99 CPU %70-80. sonra Benchmark testlerine göz attım ve oyunun bende çok fazla işlemci kullandığını gördüm. Sıkıntının bilgisayarıma yüklediğim bir şeyden kaynaklı olduğunu düşündüm ve format attım ama bir yararı olmadı. Bu durumun neden olduğunu bilen birisi bana yardımcı olabilir mi?

Sistem özellikleri.
-AMD Ryzen5 2600X.
-Gigabyte B450M S2H.
-XPG 8 GB 3000MHz CL16.
-Seagate 3.5" 1TB Barracuda 7200RPM HDD.
-Kioxia Exceria 240GB SATA 3.0 2.5" SSD.
-Power Boost VK-G3403S 650W 80+ tempered glass mesh panel USB 3.0 mid Tower kasa.
-Windows 10 64 Bit.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı