R5 3500X boşta 50-60 derece

Maviares

Hectopat
Daha fazla  
İşlemci boşta 50-60 derece normal midir? Sorun çalışma zamanı ile alakalı olabilir mi? AIDA64 ve MSI Afterburner verileri ekte. Radeon üzerinden yaptığım fan ayarları da ekte. Ayrıca garip bir şekilde CPU sıcaklığı 60'dan 50'ye kadar teker teker iniyor 50'den sonra birden 60'a geri çıkıyor. Bu işlem sürekli devam ediyor.

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    3,4 KB · Görüntüleme: 370
  • Adsız12.png
    Adsız12.png
    4,6 KB · Görüntüleme: 173
  • asd1.png
    asd1.png
    24,2 KB · Görüntüleme: 163
Son düzenleyen: Moderatör:
CPB'yi kapat bende de boşta 60 derecedeydi kapattım 45'e düştü. Performans kaybı da yaşamadım. Zaten ilginçtir CS:GO oynarken falan 50 derecelerde dolaşıyor kararlı bir şekilde.

Güç planı ayarlarından en yüksek işlemci durumu seçeneğini %100 den %99 a çektim 60 derecelerden 44 e indi ne düşünüyorsunuz?
CPB kapat. FPS düşüşü yaşamazsın. Onlarla uğraşmana gerek yok. Düşük güç modunda kullanma boşuna. Chipset driver yükle Ryzen Balanced olarak kullan.

CPB kapat. Ryzen 5 3600 ile de aynı sorunu yaşadım kapatınca düzeldi. Şu an 4.2 GHz 1.1V overclocklu olarak kullanıyorum. Boşta 48 dereceyi geçmiyor. (Sıvı soğutma var)

3000 serisi agresif çalışıyor bu yüzden boştaki sıcaklıklar yüksek. Arkadaşım Ryzen 3 3300X aldı. Onda da boşta 55 derecelerde geziyordu. CPB kapattıktan sonra sorun çözüldü. (Stok fan)

CBP ne aynı işlemci ve durumu bende yaşıyorum?

CPB ne aynı işlemci ve durumu bende yaşıyorum?
Isı değerlerin yüksekse BIOS üzerinden CPB kapatarak gözle görülür ısı düşüşü elde edersin. Bununla beraber performans da düşüyor fakat ısıya oranla çok az oluyor. Kendi sistemimde de Arctic DUO olmasına rağmen kapalı kullanıyorum çünkü ani ısı sıçramaları yapıyor. Manuel voltaj ile kullananlar var, daha mantıklı.

Isı değerlerin yüksekse BIOS üzerinden CPB kapatarak gözle görülür ısı düşüşü elde edersin. Bununla beraber performans da düşüyor fakat ısıya oranla çok az oluyor. Kendi sistemimde de Arctic DUO olmasına rağmen kapalı kullanıyorum çünkü ani ısı sıçramaları yapıyor. Manuel voltaj ile kullananlar var, daha mantıklı.
kapattım büyük ihtimalle ama 48 derece şuan(boşta)

Geri
Yukarı