R5 3500X RTX 2060 Sistemde Takılmalar Oluyor

Stokeley

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Sin City
Şimdi arkadaşlar şöyle anlatayım 2 kez yaşandı bu sistem yeni olunca insan tereddüt ediyor.

1-Bugün oyundayken 2-3 saniyeliğine ekran takıldı, yavaşladı ve aynı şekilde DC'deki arkadaşlarımın sesi oyunun sesi birbirine girdi yavaşladı.

2-Bundan 2 gün önce masaüstündeyken bir takılma oldu. Arkada çalan müzik takıldı birbirine girdi mouse imlecini hareket ettirirken ağırlaştı bi yine 2-3 saniye gibi süre. Gün boyunca sadece 1 2 saniyelik bir anda olsa da insanın içine kuşku düşürüyor.

Anlatabildim mi bilmiyorum ama neyden kaynaklanıyordur bu? Nasıl çözebiliriz?

Sistemim:
  • İşlemci: R5 3500X
  • Ekran Kartı: INNO3D RTX 2060 Twin X2
  • RAM: Crucial Ballistix 8 GB 3000MHz X 2
  • SSD: Netac N535S 480 GB 560/520 Mbps 2.5" SATA
  • HDD: Seagate Barracuda 1 TB 7200RPM 3.5"
  • PSU: GameGaraj 650Watt 80+ Bronz
  • Anakart: BIOSTAR B450M-H

Son düzenleyen: Moderatör:
Stres testi yapabilirsiniz RAM'lere, işlemciye depolama biriminizde de sorun olabilir.

RAM'lerde hata ayıklama testi için Memtest tavsiye ediliyor, işlemciye yapıp bir arkadaşa paylaşmıştım sorun yok demişti tekrardan paylaşayım;

Screenshot_1.png

SSD için Crystaldismark testi yapmıştım fakat değerler okuma yazma değerlerine yakın çıkmıştı.

İşlemci sıcaklığınız baya yüksekmiş oyun sırasında veya herhangi bir iş yaparken tam olarak olmasa da bundan kaynaklı olma şansı da olabilir çünkü yük sırasında 100 watt gibi bir güç çekmesi ilginç.

İşlemci sıcaklığınız bayağı yüksekmiş oyun sırasında veya herhangi bir iş yaparken tam olarak olmasa da bundan kaynaklı olma şansı da olabilir çünkü yük sırasında 100 watt gibi bir güç çekmesi ilginç.

Sistem yük altında değilken de bahsettiğim takılma oldu hocam dediğim gibi geçtiğimiz şu 4 günde 2 kez nadir bir şekilde oldu

Ben RAM'lerden şüphelendim.

Memtest yaptım, 0 error sorun yok.

Ben SSD'den şüpheleniyorum, başka nasıl test edebiliriz?

Edit: Uzun bir süre sonra bugün tekrardan oldu, parçaların çoğunu test ettim sorunlu parçada yok. Memtest86 hata bulmadı, SSD okuma yazma değerleri normal, OCCT'de sistem kapanmadı.
Anlayamıyorum cidden kaynaklanabileceği en ufak bir şey yok gibi. Virüs taraması yaptım virüste yok. Hayır sürekli olan bir şey de değil. Konuyu açtığımda 2-3 günde bir oluyordu, bugün gösterdi kendini tekrardan.

Aklıma bir tek gelen Windows'u aşağıdaki videodaki gibi kurmuştum. Eğer yanlış kurduysam bu durum etkiler mi, ya da Windows'u yanlış kurduğumu nasıl anlarım?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı