R5 3500X sistem oyun oynamadığım zamanlarda mavi ekran hatası

İşletim sistemi
Windows 10

Mr_Reese

Decapat
Daha fazla  
Ağustos ayında aldığım masaüstü bilgisayarım bilgisayarımı boşta bıraktığım zamanlarda mavi ekran veriyor. Oyun oynarken en ufak hata olmuyor birkaç kez açılışta oldu ama genellikle bilgisayarı 15-20 dakika açık bıraktığımda oluyor. Döndüğümde mavi ekran yemiş oluyorum.
Sistem özelliklerim:
AMD Ryzen 5 3500X işlemci.
MSI Radeon RX 5600XT ekran kartı.
G.Skill Ripjaws 3200 MHz. 2x8 GB RAM.
MSI B450M'A-PRO Max anakart.
İşletim sistemi: Windows 10 20H2 sürümü.
Minidump dosyalarımı aşağıya bırakıyorum.
minidump.rar

1) MSI Afterburner kaldırın.

2) RGB yazılımlarını kaldırın.

3) BattlEye kaldırın.

4) Aşağıdaki sürücüyü indirin ve daha sonra DDU ile ses sürücüsünü kaldırın ve verdiğim sürücüyü kurun.

5) Kullandığınız Wi-Fi aygıtı varsa sürücüsünü kaldırın ve başka bir portta güncel bir sürücü indirip öyle kullanın.

Son düzenleme:
  • DDU ile ekran kartı sürücünüzü kaldırıp tekrar kurun.
  • Memtest86 testi yapın.
  • Herhangi bir antivirüs varsa kaldırmayı deneyin.

Windows'un bellek tanılama aracı ile belleklerimi taradım herhangi bir sıkıntı çıkmadı ama Memtest86 kullanmadım. Windows defender haricinde herhangi bir antivürüs programım yok. Bilgisayarı formatladım formattan sonra da mavi ekran verdi. Bellekleri tek tek çıkarıp taktım öyle test ettim bir de yine de fayda etmedi. Kullandığım herhangi bir RGB yazılım veya WI-FI aygıtı da yok.

Windows'un bellek tanılama aracı ile belleklerimi taradım herhangi bir sıkıntı çıkmadı ama Memtest86 kullanmadım. Windows defender haricinde herhangi bir antivürüs programım yok. Bilgisayarı formatladım formattan sonra da mavi ekran verdi. Bellekleri tek tek çıkarıp taktım öyle test ettim bir de yine de fayda etmedi. Kullandığım herhangi bir RGB yazılım veya WI-FI aygıtı da yok.
RAM lerin altındaki kısmı çok sakin ve yavaşça bir silgi ile silin. Eğer eliniz titriyor ve ya ben yapamam diyorsanız sorun olmaz.

RAM'lerin altındaki kısmı çok sakin ve yavaşça bir silgi ile silin. Eğer eliniz titriyor veya ben yapamam diyorsanız sorun olmaz.

RAM'leri silgiyle silme işlemini de yaptım. O da çözmedi.
BlueScreenView programında hep ntoskrnl.exe dosyası hata vermiş olarak gözüküyor bir çözümü var mıdır acaba?
Yeni yediğim mavi ekranların minidump dosyalarını da yüklüyorum.
Minidump2

Son düzenleme:
MSI'a ait yazılımların hepsini kaldır. Kaldırmadan önce OC işlemi yaptıysan hepsini geri al ve öyle kaldır. BIOS'u da default et. BattlEye kaldır.

C:\Windows\Temp klasörünün içine gir ve içindeki her şeyi seçerek Shift+Delete yaparak sil.

Dosya onarımı yap. Daha sonrasında Windows Update çalıştır, 20H2 sürüm güncellemesi gelirse güncellemeyi yaparak 20H2'ye geç.

Ağ kartı sürücünü güncelle.

Memtest86 ile bellek testi yap ve sonuçları paylaş. Windows Bellek Tanılama bu konuda yetersiz.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
MSI'a ait yazılımların hepsini kaldır. Kaldırmadan önce OC işlemi yaptıysan hepsini geri al ve öyle kaldır. BIOS'u da default et. BattlEye kaldır.

C:\Windows\Temp klasörünün içine gir ve içindeki her şeyi seçerek Shift+Delete yaparak sil.

Dosya onarımı yap. Daha sonrasında Windows Update çalıştır, 20H2 sürüm güncellemesi gelirse güncellemeyi yaparak 20H2'ye geç.

Memtest86 ile bellek testi yap ve sonuçları paylaş. Windows Bellek Tanılama bu konuda yetersiz.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Zaten 20H2 kullandığımı belirtmiştim her şey güncel sistemde. MemTest86 deneyeceğim.

Zaten 20H2 kullandığımı belirtmiştim her şey güncel sistemde. MemTest86 deneyeceğim.
Eksik cevap veriyorsun. Memtest86'yı yapıyorsun güzel, fakat aşağıdaki işlemleri gerçekleştirmediğin sürece yardımcı olabilme imkanım yok. Aşağıdakileri gerçekleştirdin mi?

Dosya onarımı yap.
Ağ kartı sürücünü güncelle.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı