R5 3600 70 dereceyi görüyor

Bunlara hiç gerek yok bence direkt sıvı soğutma al tek fanlı Corsair marka hiçbir şey olmaz (benim tercihim)

800 TL durduk yere çıkan bir para değil tahmin edebileceğiniz üzere, 2 günde bilgisayara RAM ve işlemci alarak büyük masraf yaptım (benim için büyük) dahasını yapmak şu anlık zor.

Merhabalar,

Isı değerleriniz aslında stok soğutucu ile normal bir seviye ki Valorant daha çok işlemci destekli bir oyun. Bu yüzden valorant oynarken işlemciniz 70 derecelere çıkıyor.
Yaşamış olduğunuz sorunu bende Ryzen 5 3500x işlemci de yaşadım. Çok fazla düşünmeden indirimde Cooler Master Hyper 212 kule tipi soğutucu aldım. Soğutma performansı olarak çok güzel bir soğutucu 40 50 dereceleri geçmiyor oyunlarda buna dahil. Boşta iken 30 40 derece arası gidiyor. Kasamı haftalık olarak temizlerim. Aylık macun değişimi yaparım kısacası 1 toz tanesine bile dikkat ederim. Fanlarım en son hızında çalışıyor içeriyi buz gibi yapmak için gerekli olduğunu düşünüyorum elektrik tüketimi fazla olsa da. Öneri olarak kule tipi soğutucumu öneririm fakat sıvı soğutma estetik açıdan daha güzel duruyor performansını kullanan arkadaşlardan öğrenmeniz gerekir.

800 TL durduk yere çıkan bir para değil tahmin edebileceğiniz üzere, 2 günde bilgisayara RAM ve işlemci alarak büyük masraf yaptım (benim için büyük) dahasını yapmak şu anlık zor.

Sende haklısın ama bence 70 derece geçmiyorsa sıkıntı yok eğer sesten rahatsız olmazsan fanları hızlandır BIOS'tan, 1 2 ay sonra sıvı soğutma alıp kurtulursun. Ben yeni toplayacağım sistemde öyle yapacağım.

Merhabalar,

Isı değerleriniz aslında stok soğutucu ile normal bir seviye ki Valorant daha çok işlemci destekli bir oyun. Bu yüzden Valorant oynarken işlemciniz 70 derecelere çıkıyor.
Yaşamış olduğunuz sorunu bende Ryzen 5 3500X işlemci de yaşadım. Çok fazla düşünmeden indirimde Cooler Master Hyper 212 kule tipi soğutucu aldım. Soğutma performansı olarak çok güzel bir soğutucu 40 50 dereceleri geçmiyor oyunlarda buna dahil. Boşta iken 30 40 derece arası gidiyor. Kasamı haftalık olarak temizlerim. Aylık macun değişimi yaparım kısacası 1 toz tanesine bile dikkat ederim. Fanlarım en son hızında çalışıyor içeriyi buz gibi yapmak için gerekli olduğunu düşünüyorum elektrik tüketimi fazla olsa da. Öneri olarak kule tipi soğutucumu öneririm fakat sıvı soğutma estetik açıdan daha güzel duruyor performansını kullanan arkadaşlardan öğrenmeniz gerekir.

Benim kasam biraz pis ondanda oluyor olabilir kasayı 3-4 ayda bir abim iş yerine götürür hava makinesiyle temizler.

Benim kasam biraz pis ondanda oluyor olabilir kasayı 3-4 ayda bir abim iş yerine götürür hava makinesiyle temizler.
Ondan çok olduğunu düşünmüyorum ufak etkisi olabilir. Önemli olan macun ve fanı düzgün oturtmaktır. Ama ne kadar temiz tutarsanız o da yararınıza tabi. 70 dereceyi kafanıza çok takmayın ama en kısa sürede soğutucu yükseltmesi yaparsanız parça ömrüne katkı sağlamanız demektir.

Ryzen 5 3600 işlemcim dün geldi. Sorunsuz bir şekilde montajını yaptık fakat acayip fazla ısınıyor ve normal mi bilmiyorum ama şu şekilde değerler veriyor. Ayrıca Valorant oynarken 70'i görüyor (eski işlemcim 55-60 üstüne çıkmazdı). Termal macun sürdük fakat bir çare etmedi.

Eki Görüntüle 1331749

Kasanızın desteklediği boyutlarda bir kule tipi soğutucu alın. 55C'nin üstüne cıkmaz kalitesine göre soğutucunun.

Ondan çok olduğunu düşünmüyorum ufak etkisi olabilir. Önemli olan macun ve fanı düzgün oturtmaktır. Ama ne kadar temiz tutarsanız o da yararınıza tabi. 70 dereceyi kafanıza çok takmayın ama en kısa sürede soğutucu yükseltmesi yaparsanız parça ömrüne katkı sağlamanız demektir.
Direk kasayı değiştirsem bir etkisi olur mu? ön 2 fan yalpalıyor şuan.

Direk kasayı değiştirsem bir etkisi olur mu? ön 2 fan yalpalıyor şuan.
Yani güncel kasanızı bilmiyorum daha doğrusu bütün sisteminizi.
Çözüm üretmek için kasa görselini ve diğer bileşenleri de yazarsanız yardımcı olmaya çalışırım. Ayrıca 800 TL'nin size göre çok para olduğunu söylediniz. Kasa almak size tam çözüm sağlamayacağı gibi tekrar soğutucu almanız gerekir. Öncelikli olarak kasayı değiştirmek yerine kasaya fan alıp işlemci soğutucu almanız iyi olur. Tüm parçaları tek tek sökün ve sağlam bir kurulum yapın biraz uğraştırıcı ama benim için zevkli olan hobiler.

Geri
Yukarı