R5 3600 99 dereceyi görüyor

MehdiSemur

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Diş Hekimi
Herkese iyi günler. AIDA64'ten stres testi yaptığımda CPU sıcaklığı Max 99 min 51 görüyor ve kasa çok ısınıyor. 3-4 gündür bu şekilde eskiden böyle değildi. Dün kasa temizliği de yaptım ama detaylı yapmadım. Sizlere de danışmak istedim.

Sistem özelliklerim:
  • GTX 1660 Ti 6 GB.
  • Ryzen 5 3600.
  • 512 GB SSD.
  • 8x8 RAM.
  • Gigabyte B450M S2H anakart.

Dosya Ekleri

• 20210523_135256.jpg
    20210523_135256.jpg
    397,5 KB · Görüntüleme: 82
Son düzenleyen: Moderatör:
Herkese iyi günler. AIDA64'ten stres testi yaptığımda CPU sıcaklığı Max 99 min 51 görüyor ve kasa çok ısınıyor. 3-4 gündür bu şekilde eskiden böyle değildi. Dün kasa temizliği de yaptım ama detaylı yapmadım. Sizlere de danışmak istedim.

Sistem özelliklerim:
  • GTX 1660 Ti 6 GB.
  • Ryzen 5 3600.
  • 512 GB SSD.
  • 8x8 RAM.
  • Gigabyte B450M S2H anakart.
Büyük ihtimal temizlik yaptıktan sonra termal macunu yenilemediniz, ya da hava soğutmayı oturtamadınız.

"Eskiden böyle değildi." cümlesindeki "eski" ne kadar zaman önceyi ifade ediyor? Bunu tahmin etmemiz gerek sanırım. Sistem toplanalı 1 yılı geçtiyse işlemcinin termal macununu değiştirip tekrar deneyin testi. İyi bir macun kullanın.

corsair marka kasa. corsair spec 05 550w 80+
Hocam stok fan mı kullanıyorsunuz?
Termal macunu ne zaman sürdünüz?
evet stok fan kullanıyorum. termal macunu aldığımdan beri yenilemedim herhangi bir ısı sorunu ile karşılaşmadığım için.
"Eskiden böyle değildi." cümlesindeki "eski" ne kadar zaman önceyi ifade ediyor? Bunu tahmin etmemiz gerek sanırım. Sistem toplanalı 1 yılı geçtiyse işlemcinin termal macununu değiştirip tekrar deneyin testi. İyi bir macun kullanın.

evet 1 seneye yakın oldu hocam. hatta aşmış bile olabilir.

Termal macununuzu en son ne zaman değiştirdiniz
@MehdiSemur Elinizde kaliteli bir macun yoksa attığım macunla değişim yapın. Tahminimce minimum 10-15 dereceye kadar iyileşme görürsünüz. Stok soğutucu macunuyla arasında ciddi fark var diyebilirim.
çok teşekkür ederim hocam. Peki önerebileceğiniz bir sıvı soğutma var mı? fiyatları nelerdir bir bilginiz var mı acaba?
Hocam değiştirmekte fayda var.
@curiousoftech
Dediği macunu alabilirsiniz.
teşekkürler hocam.

Geri
Yukarı