R5 3600 aniden ısınıyor

emreozl34

Decapat
Herkese iyi forumlar kafama birkaç soru işareti takıldı onları sormak istiyorum.

Anakart: Gigabyte B450M S2H.
İşlemci: R5 3600.
Hava soğutucum: Cooler Master Hyper 212 kule tipi.

Sorum şöyle işlemci sıcaklığı boşta veya oyunda fark etmeksizin 45 derecede sabit giderken bir anda 10 derece birden artıp tekrar 45 derecelere iniyor ve az bir süre 45 derecelerde sabit durduktan sonra tekrar 10-12 derece arası birden sıcaklık fırlayıp hemen tekrar düşmeye başlıyor. Ve bu dalgalanma sürekli istikrarlı bir şekilde devam ediyor (CPB açık) CPB kapalı iken ise benzer dalgalanma yaşanmıyor işlemci sıcaklığı istikrarını koruyor arkadaşlar. Bu durum uzun vadede bir sorun teşkil eder mi? Durum gayet normal mi? Yoksa BIOS ayarlarından yapılması gereken birkaç ayar mı var?
Okuyup yorum yapan herkese teşekkürler saygılar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Herkese iyi forumlar kafama birkaç soru işareti takıldı onları sormak istiyorum.

Sorum şöyle işlemci sıcaklığı boşta veya oyunda fark etmeksizin 45 derecede sabit giderken bir anda 10 derece birden artıp tekrar 45 derecelere iniyor ve az bir süre 45 derecelerde sabit durduktan sonra tekrar 10-12 derece arası birden sıcaklık fırlayıp hemen tekrar düşmeye başlıyor. Ve bu dalgalanma sürekli istikrarlı bir şekilde devam ediyor (CPB açık) CPB kapalı iken ise benzer dalgalanma yaşanmıyor işlemci sıcaklığı istikrarını koruyor arkadaşlar. Bu durum uzun vadede bir sorun teşkil eder mi? Durum gayet normal mi? Yoksa BIOS ayarlarından yapılması gereken birkaç ayar mı var?
Program hataları olabiliyor bazen. Önemli değil.

Durum normal ben R7 2700x kullanıyorum aynı durum bende de mevcut. Bu şuan adını hatırlamadığım bir teknoloji sonucu açığa çıkan bir durum. (Dinamik frekans kontrolü gibi bir şeydi) Bu forumda bahsettiğim ayarın BIOS üzerinden kapatılabildiğini okumuştum.

Edit işlemci sıcaklığımı şuan kontrol ettim 40-42 arası gezerken bir anda 50 dereceye çıkıyor sonra geri iniyor. Durum gayet normal sıcaklık normal seviyelerde zaten.

Normal bir durum. Ryzen işlemcilerin CPB ile çalışma prensibi budur. Çekirdekler tetiklendiği anda anlık voltajlarını alıyorlar. Bununla ilgili uzun bir yazı okursan anlarsın.

Program hataları olabiliyor bazen. Önemli değil.

Program hatası değil.

CPB yani Core Performance Boost açık o yüzdendir.

Geri
Yukarı