R5 3600 boşta 60 derece

Mifwiin

Centipat
AMD'nin stok fanına güvenmediğim için bilgisayar toplarken ekstra olarak Cooler Master A71C ARGB işlemci soğutucusunu da satın aldım fakat boşta 56 60 derece arasında duruyor. Kasamda hava sirkülasyonu mu az bilmiyorum. İtopya'dan monte edilip yollandı onların kullandığı termal macun mu yetersiz kalıyor eğer öyleyse bende olan Cooler Master termal macununu kullanabilirim. Akıl verirseniz çok sevinirim teşekkürler şimdiden.

Son düzenleyen: Moderatör:
AMD'nin stok fanına güvenmediğim için bilgisayar toplarken ekstra olarak Cooler Master A71C ARGB işlemci soğutucusunu da satın aldım fakat boşta 56 60 derece arasında duruyor. Kasamda hava sirkülasyonu mu az bilmiyorum. İtopya'dan monte edilip yollandı onların kullandığı termal macun mu yetersiz kalıyor eğer öyleyse bende olan Cooler Master termal macununu kullanabilirim. Akıl verirseniz çok sevinirim teşekkürler şimdiden.
Taktığınız soğutucununda pek iyi olduğu söylenemez. Kasanızın modeli nedir ve işlemciniz Overclock'lu mu?

Öncelikle termal macun değiştirebilirsin bu bir alternatif, aşırı derecede düşmesini bekleme. Ryzen 5 3600 genel olarak ısınma problemlerinden şikayetçi birçok kullanıcı var, bunun önüne geçmenin birkaç yolu var.
1) BIOS'tan core performance boost u kapatabilirsiniz. Diğerleri için donanımlarınız önemli.

Dostum ya cidden kaliteli bir işlemci soğutucu alacaksın ya da CPB kapatacaksın başka çaresi yok gibi. Benim bütçem yetmediği için geçici olarak CPB kapalı olarak kullanıyorum stok soğutucu ile boşta 40-45 arası geziyor.

Taktığınız soğutucununda pek iyi olduğu söylenemez. Kasanızın modeli nedir ve işlemciniz Overclock'lu mu?
Kasamın modeli Sharkoon TG4. Hayır overclocklu değil işlemci.
Kasanız nedir ve sistemi alalı ne kadar oldu? İçini hiç temizlediniz mi?
1 Ay belki oldu temizlemeyi gerektiricek bir toz birikmedi içinde.
Dostum ya cidden kaliteli bir işlemci soğutucu alacaksın ya da CPB kapatacaksın başka çaresi yok gibi. Benim bütçem yetmediği için geçici olarak CPB kapalı olarak kullanıyorum stok soğutucu ile boşta 40-45 arası geziyor.
Herhangi bir performans kaybı yaşadın mı peki kapatınca ? Çünkü termal macunu değiştirince az da olsa ısı azaldı çok bir fark yaratmayacaksa boşu boşuna kapatmama gerek yok bence.

Kasamın modeli Sharkoon tg4. hayır overclocklu değil işlemci.

1 Ay belki oldu temizlemeyi gerektirecek bir toz birikmedi içinde.

Herhangi bir performans kaybı yaşadın mı peki kapatınca? Çünkü termal macunu değiştirince az da olsa ısı azaldı çok bir fark yaratmayacaksa boşu boşuna kapatmama gerek yok bence.

Dostum oyun için öyle gözle görülür farklar olmuyor zaten render falan yapmıyorsan pek bir fark olmaz yani performans kaybı yaşamadım hatta CPB açık ve kapalı olarak birkaç oyunda test ettim 3-4 FPS fark ya oluyor ya olmuyor diyebilirim. Isı değerlerinden şikayetçi değilsen açık kalabilir.

Yok baya rahatsız oluyorum hala aynı çünkü, bütün gün cam açık oturuyorum soğuk kalsın diye ben hasta olacağım sonunda kapatayım ben en iyisi teşekkür ederim yardım için.

O kasayla çok normal. Ön kısımdaki cam paneli söküp deneyin ve Core Performance Boost'u devre dışı bırakın. Bu ayarlarla 40-45 dereceyi görürsünüz boşta. Eğer performans kaybetmek istemiyorum dersen sadece ön cam paneli sök zaten onun bile en az 10 derece farkı olacaktır. Bu arada aldığınız soğutucu o kadar iyi değil. Stok soğutucuyla da kullanabilirdiniz. Ki internette gördüğüm 250 TL civarına aldıysanız biraz çöpe gitmiş bence. 50-60 TL daha ekleyip daha iyi hava soğutma alınabilirdi.

CBP kapatınca performans kaybı yaşarsın. Sonuçta CBP kapatınca sabit 3.6 GHz 1V kullanıyorsun açıkken 4.2 GHz oluyor duruma bağlı olarak. Ama buna karşın ani voltaj sıçramaları, sıcaklık değerinde ciddi miktarda azalma oluyor. Ben iyi bir hava soğutma alana kadar kapalı kullanıyorum.

O kasayla çok normal. Ön kısımdaki cam paneli söküp deneyin ve Core Performance Boost'u devre dışı bırakın. Bu ayarlarla 40-45 dereceyi görürsünüz boşta. Eğer performans kaybetmek istemiyorum dersen sadece ön cam paneli sök zaten onun bile en az 10 derece farkı olacaktır. Bu arada aldığınız soğutucu o kadar iyi değil. Stok soğutucuyla da kullanabilirdiniz. Ki internette gördüğüm 250 TL civarına aldıysanız biraz çöpe gitmiş bence. 50-60 TL daha ekleyip daha iyi hava soğutma alınabilirdi.

CBP kapatınca performans kaybı yaşarsın. Sonuçta CBP kapatınca sabit 3.6 GHz 1V kullanıyorsun açıkken 4.2 GHz oluyor duruma bağlı olarak. Ama buna karşın ani voltaj sıçramaları, sıcaklık değerinde ciddi miktarda azalma oluyor. Ben iyi bir hava soğutma alana kadar kapalı kullanıyorum.
İnternette araştırıp almıştım o soğutucuyu, sanırım daha fazla araştırma yapmam gerekiyormuş. Kasadaki ön cam panelin nasıl söküldüğü hakkında en ufak bir fikrim yok o konuda yardımcı olabilir misiniz ?

Geri
Yukarı