R5 3600 CPU fan hızı düşmüyor

ЯaptoR

Hectopat
CPU fan hızı düşmüyor.

Arkadaşlar işlemciye yük bindiğinde ısındığı için fan hızı yükseliyor, normalde 1800 RPM olan fan hızı 2300'lere kadar çıkabiliyor. Ancak yük ortadan kalktıktan sonra işlemci normal sıcaklığına (40~50 derece) dönse bile fan hızı düşmüyor. MSI Dragon Center yazılımından sıcaklık ve fan hızını grafikli bir şekilde izliyorum, işlemci 60-70 derecelere çıktığında fan hızlanmış, sonra işlemci sıcaklığı azalmış ama fan hızı düşmemiş. MSI Dragon Center'dan manuel olarak fan hızını azalttığımda ise ilginç bir şekilde 1800 RPM civarına düştüğü yazıyor ama fan sesi aynı gürültüde. Kendi kendime bulduğum bir çözüm ise bilgisayarı uyku moduna almak. Bu durum meydana geldiğinde fan hızı düşmezse bilgisayarı uyku moduna alıp tekrar açıyorum ve fan olması gereken hıza geliyor, gürültü ortadan kalkıyor.

İşlemci: AMD Ryzen 5 3600 (AMD stok fanı ile birlikte)
Anakart: MSI B450M Mortar Max.
GPU: MSI GeForce RTX 2070 Super Gaming X Trio.
RAM: Kingston HyperX Fury Dual 16 GB 3200 MHz CL16.
SSD: Samsung 970 Evo Plus (3500/3000)

MSI Afterburner'i yükle. Orada "Auto" diye bir buton yazıyor ona bas.

Dosya Ekleri

• hjhjhjhjhjhjhj.PNG
    hjhjhjhjhjhjhj.PNG
    9,2 KB · Görüntüleme: 39
MSI Afterburner'i yükle. Orada "Auto" diye bir buton yazıyor ona bas.
Afterburner programı ekran kartı fanlarını kontrol ediyor. Arkadaş CPU fan hızı demiş. R5
3600 sistem için stok fanın yeterli olacağını düşünmüyorum daha performanslı ve sessiz çalışması için bütçeniz varsa sıvı soğutma yoksa eğer çok az ses yapan ve performanslı soğutan bir CPU soğutucu almanız daha iyi olur.

Afterburner programı ekran kartı fanlarını kontrol ediyor. Arkadaş CPU fan hızı demiş. R5
3600 sistem için stok fanın yeterli olacağını düşünmüyorum daha performanslı ve sessiz çalışması için bütçeniz varsa sıvı soğutma yoksa eğer çok az ses yapan ve performanslı soğutan bir CPU soğutucu almanız daha iyi olur.
Bu ara buna bütçe ayırabileceğimi sanmıyorum. Ama problem soğutmada değil, yazılımsal bir sıkıntı var gibi. İşlemci sıcaklığı düşse bile fan hızı düşmüyor.
BIOS üzerinde fan ayarları var onu denediniz mi?
Deneyip bilgi vereceğim.

Son düzenleme:
Duyduğum ses cpu fanının sesi değilmiş. Susmayan şey gpu fanı. Bunu sonradan fark ettim ama konu silme olmadığı için bir şey yapamadım. Gpu fanı hakkında bu konuyu açtım.
silent 92mm fanlı cpu soğutucu aldım ya bir ses var ama bende çözemedim baktım 2000 rpm yazıyor sürekli acaba ondan diyorum gpu fanı da 1000 in üzerinde sürekli sanırsam dediğin gibi gpu fanıda olabilir uzun süredir masaüstü kullanmıyorum laptopuda makale yazmak için kullanıyordum konsol kullanıyordum onlarda çok sessiz bilgisayarcılara sordum sesini normal dediler dediğin gibi gpu ozaman sesi çünkü 90mm silent fan ne kadar ses çıkartabilirki... sağol yardımın için

Yeni konular

Geri
Yukarı