R5 3600 Değişken Sıcaklık

Siz bunları takip ederken bile bir program çalıştırmak zorundasınız. Windows üzerinde çalışan bir ton arka plan işlemi var.

AMD mantığı şu, ben kullanıcı bir şeye ihtiyacı olduğu an performans vermemeliyim mouse bile hareket etse bunun bir getirisi olacağından işlemci hazır olmalı. Daha işlem yapmadan işlemci verebileceği maksimum performansı vermeli diyor CPB açıkken. Kapalıyken zaten optimum performans veriyor.

Arkadaşlar sorunu şöyle çözdüm, internette şu kodu buldum;

Kod:
powercfg -attributes 54533251-82be-4824-96c1-47b60b740d00 be337238-0d82-4146-a960-4f3749d470c7 -ATTRIB_HIDE

Bu kod güç seçeneklerine "İşlemci performansını arttırma modu" sekmesi ekliyor. Bu mod da standartta agresif olarak seçili. Bunu, Ryzen dengeli mod için devre dışı yaptım. Ryzen yüksek performans modu için ise agresif olarak bıraktım. Sonra bu iki güç planının da kısayolunu görev çubuğuna ekledim. Günlük iş yaparken bence zaten 3,6GHz fazlasıyla yeterli. Sıcaklık dalgalanması olmuyor. Oyuna geçeceğim zaman da görev çubuğundan hemen yüksek performans güç planını seçiyorum.
Gigabyte B450M-H.
İnternette performans testlerine baktığımda, R5 3600, B450M S2H stock ayarlarda kendini 4.175GHz değerlere kadar çıkarıyor. Sıcaklık da 65 derece civarlarında. Bende ise ne overclock ile voltaj yükselterek ne de stock halde kesinlikle bu değerleri göremiyorum. Üstelik işlemci sıcaklığı 55 derecelerde gezmesine rağmen. 4.075 'i geçmiyor. Sebebi anakart mı yoksa işlemci mi?

Geri
Yukarı