R5 3600 ek olarak soğutucu gerekli mi?

CPB kapatıp, Boost frekansını iyi bir voltajda yakalayabilirsen hem performanstan kısmazsın hem de sıcaklıklar 70 derecelere kadar geriler. AMD Boost frekansında 1.4-1.5V civarlarında verdiğinden dolayı çok ısınıyor bu işlemci. 1.15V'ta 4.2GHz yani Boost hızını görerek sıcaklığı bayağı düşürdüğümü biliyorum bu işlemci ile, eğer silikon kaliten iyi ise daha düşük voltajlarda bu frekansı yakalayabilirsin.

Bence alınmalı. 300-400 arası F/P ürünler var. Başlık neden custom sıvı soğutma? CPB kapatabilirsiniz. Ancak performans düşüşü yaşanır.
Custom'a hiç gerek yok. Sıvıya da, Alın bir Arctic Freezer Duo, rahatınıza bakın. Bütçeniz yoksa BIOS'tan voltajı biraz daha alta sabitleyin ya da CPB'u kapatın, 10 derecelik bir düşüş olacaktır.
Custom sıvı soğutma demek, boruları, sıvı tankını, vidalamayı vs hepsini sizin yaptığınız sıvı soğutma sistemi demek. AIO deseniz o başka, hazır paket sıvı soğutmalar AIO yani All In One’dır ki o bile o işlemciye gereksiz. Söylendiği gibi Arctic Freezer Duo tarzı bir hava soğutma 240mm AIO sıvı soğutmanın performansını verir ve pompa sesi, motor arızası gibi dertleriniz olmaz.

Custom sıvı soğutmayı bütçeniz ve işlemciniz çok üst seviye olsa bile önermem, bilmeyen birinin elinde riskli bir iş çünkü.
Arkadaşlar sanırım başlık moderatörün eklemesiydi çünkü ne custom ne başka şekilde hiçbir sıvı soğutma düşünmüyorum, bütçem yok, gerek de yok zaten. Sadece ekstra bir hava soğutma çok gerekli midir, eğer şartsa fiyatı yüksek olmayacak şekilde ne önerebilirsiniz diye konu açtım. Sıvı soğutma içeren başlığın benle ilgisi yok.

Arkadaşlar sanırım başlık moderatörün eklemesiydi çünkü ne custom ne başka şekilde hiçbir sıvı soğutma düşünmüyorum, bütçem yok, gerek de yok zaten. Sadece ekstra bir hava soğutma çok gerekli midir, eğer şartsa fiyatı yüksek olmayacak şekilde ne önerebilirsiniz diye konu açtım. Sıvı soğutma içeren başlığın benle ilgisi yok.
CPB'u kapatın, sıcaklıklar normal derecelere düşecektir.

CPB kapatmak bir çözüm ama geçici bir çözüm bence çünkü R5 3600 iyi bir işlemci ama CPB ya da PBO kapatınca performansı sınırlamış oluyorsunuz, o zaman bu işlemciyi almanın bir esprisi yok. Alın güzel bir hava soğutma, her iki ayar da açık rahatınıza bakın. Dilerseniz işlemcinin yüksek sıcaklıklarda throttle yaşanmaması için soğutucu alana kadar kapatabilirsiniz CPB’yi ama o kadar uçuk değil sıcaklıklar, bence idare eder.

Geri
Yukarı