R5 5600 İşlemciye Ek Soğutucu Gerekli mi?

Kardeşim diğer ryzenlara kıyasla soba diyorsun bak ben sana aynı test benchi içerisinde 6 adet ryzen işlemcinin sıcaklıklarını paylaştım. Kimse sana yalancı demedi ben sadece bilginin hatalı olduğunu düşündüğüm için sana katılmıyorum. Burası bir forum bir konu üzerinde tartışarak birbirimizin bilgi birikimini artırmayı, yanlışları düzeltmeyi hedefliyoruz. Lütfen alınganlıkla karşılama.
65W TDP'si olan işlemciye soba diyen adama cevap vermemelisiniz. "Beğenmedim" ifadesi atıp geçmeli.

Şu işini görecektir. R5 5600'e soba diyen arkadaşa pek aldırma bana kalırsa ya kasasının havalandırması muazzam kötü ya da daha önce i3 üstünü kullanmayıp R5'e geçince artan 5-10 derecesi gözüne batmış.

Bu soğutucuda önceden bir deneyiminiz oldu mu? Olduysa dereceleri maksimum kaç gördünüz?

Bu soğutucuda önceden bir deneyiminiz oldu mu? Olduysa dereceleri maksimum kaç gördünüz?
Yük altında 60-65 arası alırsınız, boşta 30-35 derece. Gayet iyi bir soğutucudur. Forumu incelerseniz 5600x ve 5600 için en çok tavsiye edilen kule tipi soğutucudur başka marka model çok ender görürsünüz. İçiniz rahat şekilde alın. Yorumlarımı dikkate alarak okursanız aynı işlemci ve soğutuyucu kullandığımı söylüyorum.

Yok hocam ben farklı bir soğutucuyla farklı bir işlemci kullanıyorum fakat daha önceden r5 3600 ile buna benzer bir kule tipi kullandım. Stok fana kıyasla 15 derece civarı fark gördüm. Siz de muhtemelen görürsünüz diye düşünüyorum. Termal olarak r5 3600 ve r5 5600'ün sıcaklıkları aşırı farklı değil. Soğutucuları da aynı zaten.

Üstte yazdığım mesaja baksan, koymuşsun Forza resmini oyun işlemciye abanmıyor bile. Cyber veya BF testi de koy inanalım, işlemcinin suyunu akıtan oyun bile değil Forza. Stok fanın yetersizliğini görsün herkes. Her gün 5600 fazla ısınıyor stok fan yetmiyor konularıyla dolu forum.
65W TDP'si olan işlemciye soba diyen adama cevap vermemelisiniz. "Beğenmedim" ifadesi atıp geçmeli.
Senin mantığından ilerleyeyim, o zaman 1600 AF denen işlemci de 65W bu da 65. Ee niye peki ısınma değerleri aynı değil de 5600 20 derece fazla ısınıyor? 1600 AF stok fanla 60-65 derece takılıyordu ne oldu da benim kasa bir anda çöp oldu?

Yok hocam ben farklı bir soğutucuyla farklı bir işlemci kullanıyorum fakat daha önceden R5 3600 ile buna benzer bir kule tipi kullandım. Stok fana kıyasla 15 derece civarı fark gördüm. Siz de muhtemelen görürsünüz diye düşünüyorum. Termal olarak R5 3600 ve R5 5600'ün sıcaklıkları aşırı farklı değil. Soğutucuları da aynı zaten.

Hocam bu fanı alacağım tavsiyeniz için teşekkürler.

@CS Relboron sizinle aynı zamanda aynı sistemi almışız fakat @FalconPolat arkadaşa büyük ölçüde katılıyorum. r5 5600 işlemci oyunlarda test etmesemde furmarkın işlemci testinde 90 dereceyi hemen zorladığını gördüm (stock fanla) üstelik aynı siteden gaming.gen.tr aynı r5 5600+ rx 6800 mantıs sistemi almışız. ben se-214 soğutucu aldığımda işlemcinin üzerinde beyaz çamur gibi bir termal macun ile karşılaştım. bunun nedeni bu olurmu bilmiyorum yani sizde farklı termal macun kullanmış olabilirler. (tabi olmayabilir de) fakat se-214 soğutucu ile + termal macun şuan 65 derece üstünü görmedim (çok zorlarsam görürmü bilmiyorum) stock ayarlada görmedim.

Yeni konular

Geri
Yukarı