R5 3600 için soğutmaya gerek var mı?

Şimdilik iyi zamanla anakart üzerindeki bileşenler stok soğutucu kaynaklı yüksek ısılardan deforme olacağından ısıyı düşürmek amaçlı soğutucu değişikliği yerinde olur. Uzun vade giriş-orta seviye stok soğutucu kullanmayı tavsiye etmem risklidir.

Sıvı soğutmanın her türlü önemi var imkan varsa alınabilinir, imkan yoksa bir şey diyemeyeceğim. Sıvı soğutma dediğim de kızıyorlar bana. 4 sene evvel yerim de olsalardı anlardı bura da ki dostlar beni, sürekli ısıdan dolayı kapandığı ve donduğu için. En az 3 senedir böyle bir sıkıntı yaşadığımı söylemem komik olur. Yaşasın huzur :)

@TURBO01 Sıvı soğutmada işlemci sıcaklığı doğrudan radyatöre oradan da dışarı veya soğutulup kasa içine atılıyor. Hava soğutucuda işlemci sıcaklığı kasa içerisinde iyi sirkülasyon yoksa kalıyor kapak açıldığında hamama girmiş gibi sıcak hava direkt yüzüne vuruyor. Sıvı soğutmanın korozyon, boru patlaması gibi riskleri var. Bu gibi durumlarda soğutucu işlevsiz kalabiliyor. Hava soğutucunun en kötü fanı arıza yapar gider yenisiyle değiştirirsin. Her iki çözümünde eksileri artıları var. Sıvı soğutucu da bunun yanında şansta lazım.

Operating System
Windows 10 Pro 64-bit
CPU
Intel Core i5 6600K @ 3.50GHz 21 °C
Skylake 14nm Technology
RAM
8,00GB Single-Channel Unknown @ 1066MHz (15-15-15-36)
Motherboard
MSI Z270-A PRO (MS-7A71) (U3E1) 45 °C
Graphics
49UHD_LCD_TV (3840x2160@60Hz)
2047MB NVIDIA GeForce GTX 1060 6GB (ZOTAC International) 54 °C
Storage
931GB Seagate ST1000DM003-9YN162 (SATA ) 38 °C
238GB Crucial_CT256MX100SSD1 (SATA (SSD)) 37 °C
Optical Drives
PIONEER DVD-RW DVR-219L
Audio
High Definition Audio Aygıtı
@TURBO01 sıvı soğutmada işlemci sıcaklığı doğrudan radyatöre oradan da dışarı veya soğutulup kasa içine atılıyor. Hava soğutucuda işlemci sıcaklığı kasa içerisinde iyi sirkülasyon yoksa kalıyor kapak açıldığında hamama girmiş gibi sıcak hava direkt yüzüne vuruyor. Sıvı soğutmanın korozyon, boru patlaması gibi riskleri var. Bu gibi durumlarda soğutucu işlevsiz kalabiliyor. Hava soğutucunun en kötü fanı arıza yapar gider yenisiyle değiştirirsin. Her iki çözümünde eksileri artıları var. Sıvı soğutucu da bunun yanında şansta lazım.

Her türlü testini yaptığım için, bilir şekil de yapılırsa söylenenlere kulak verilir ise bir sıkıntı çıkacağını sanmıyorum, 4 sene olmuştur emin olmamakla birlikte kendim yaptım sıvı soğutmamı maaşallahı var. Her türlü hava giriş çıkışını testini özenle yaptım. Ayrıca içeri fazla, dışarı az fan konumlandırdığım da bile sıkıntı olduğunu görüyordum, test her şeyin üstesinden gelir. Abim de ki en az 4 seneden fazla oldu sanırım hazır kapalı devre sıvı soğutma hiçbir sıkıntı yok. Şans olabilir bilmiyorum onu ayrı değerlendirmek gerekebilir. Klimalı ortam da olmadığımı da bu ara da belirteyim. 30 derece ortam sıcaklığı var oda da.

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    41,9 KB · Görüntüleme: 34
Son düzenleme:
Arkadaşlar sıcaklık 85 demedim hiçbir zaman ben. Biri karıştırdı galiba. Arada 80-82 olup geri geliyor anlık. Yani sürekli yüksekte kalmıyor.

Özür dilerim 80 yerine 85 yazmışım okudum yoksa, tekrar kusuruma bakmayın benim hatam oldu. 80 olduğunu biliyorum. Yanıt vermek istemedim sadece. Düşük diyenlere yine de saygı duyuyorum saygılar.

Ben R5 2600 ile CBP kapalı, işlemci hızını 3.5 GHz'e sabitlediğimde 70 dereceyi nadir görüyorum. Aslında işlemcinin sağlığı için hızı biraz aşağıya düşürmek iyi olabilir. Ek olarak bütçe olursa AMD'nin kendi soğutucusu olan Wraith Prism alabilirsin @painkiller. Genelde bu soğutucu 2700, 2700X, 3700 gibi 7 ve 9. seri işlemcilerde çıkıyordu yanlış hatırlamıyorsam. Eğer daha sağlam olur dersen Arctic Freezer 34 olabilir, çok öneriyorlar. Eğer üniversiteler açılmazsa almayı düşünüyorum. Montajı birazcık dertli gibi bence 😇

Değerler bende de aynı imzamdaki kasadan var da sonuçlar herkeste böyle değil mi?

Yaşanılan yer, CPB ayarının açık olması, termal macun kalitesi ve doğru sürülüp sürülmediği, işlemci fanının montajı, çözünürlük, oyununun ayarları, arkaplan uygulamaları, kasasının temizliği, anakart vrm kalitesi, ram performansı, emin olmasam da PSU kalitesi gibi bir sürü etken var sıcaklığı belirleyen.

Bende R6 ultra oynarken max 75 oluyor mesela.
Ama çözünürlük 1366x768, CBP kapalı, Xigmatek Cyclops kasa, stok soğutucu ve macun, 35 derece belki daha üstü hissedilen sıcaklık olan bir oda.

Ubisoft aptallık edip FPS sabitlememiş o yüzden yükleme ekranlarında 1500FPS oluduğu için 77 derece oluyor ardından tekrar 75'r düşüyor oyun içinde.

Yeni konular

Geri
Yukarı