R5 3600 oyun oynarken 95 derece oluyor

KhaL16

Femtopat
Daha fazla  
RAM
xpg ddr4 ram 2x8 gb
Anakart
asus prime bm-450k
Bu konuda çok başlık açıldığını biliyorum. Hatta ben de geçmişte açmıştım ama ne yaparsam yapayım sorunu çözemedim.
Ryzen 5 3600 işlemcim boşta 55-60, oyunlarda 85-95 dereceyi görüyor ve undervolt yaptığımda dahi 85 dereceyi gördüğü oluyor. Oyunlarda bilgisayar çok sık FPS düşüşü yaşıyor.
CPU fanı Xigmatek Apache Plus.
Anakart ASUS Prime BM-450k
Ekran kartım GTX 1660 Super ve 16 GB RAM'im var. Kasa Corsair Carbide Spec-Delta 650W.
Bilgisayar hiçbirini tam potansiyeliyle kullanamıyor işlemci yüzünden. Ekran kartında %30'un üstünü göremiyorum.
1.5 yıllık bilgisayarda 1 yıldır bu sorun devam ediyordu. Daha bugün termal macunu yeniledim. Bilgisayarı baştan aşağı temizledim, bütün fanların tam kapasitede çalıştığından emin oldum, montajda da sorun yok ama hala sorun devam ediyor.
Acaba yazılımsal bir sorun var mı diye kafa patlatıyorum. İşimi bilgisayardan yaptığım için servise göndermek ve haftalarca beklemek de istemiyorum (Gaming gen TR'den aldım.)
İşlemcide donanımsal bir sorun varsa ve değişmesi gerekiyorsa da undervolt denediğim, bilgisayarın parçalarını takıp çıkarıp bayağı bir oynadığım için garantisi iptal olmuş mudur bilmiyorum da. Her türlü yardımınız için şimdiden teşekkür ederim, yeter ki bir çözüm bulunsun.

Son düzenleme:
Kontant problemi yaşıyorsun büyük ihtimal ya da macunu yanlış sürmüş olabilirsin. Arka planda çalışan %100 cpu kullanan bir uygulama olsa dahi sıcaklıklar aşırı yüksek.

Kasanız ve kasa içi fan konfigürasyonunuz nedir acaba?
Ayrıca o CPU soğutucusu ne öyle? Stock fandan farkı olmayan bir soğutucu. Hatta stock fan daha iyi bile olabilir. Sorunun kaynağı büyük ihtimalle soğutucu diye düşünüyorum.

Kasa kapağı açık kullanmayı deneyin. Belki virüs bulaşmış olabilir fakat %100 kullanımda bile işlemcinin o kadar ısınması problem olabilir.

CORSAIR Carbide Serisi SPEC-DELTA RGB 650W 80+ Bronze Tempered Glass USB 3.0 Mid Tower Kasa | ITOPYA bundan kullanıyorum ustam. Cpu fanı önerilen bir fandı, daha iyi bir model aldığımda düzeleceğine eminseniz kıyacağım paraya
Kasanızda sıcaklıklara hiç yardımcı olmuyordur. Benim aklıma gelen kasa+işlemci soğutucusunun yetersiz olduğu.
Kasanın önü açık kullanırsan anında sıcaklıklar düşer zaten. Fakat çok toz girer kasanın içine. O kasada öyle bir sıkıntı var.

Soğutucuda dediğim gibi stock soğutucudan farksız. Soğutucu değiştirmekte sıcaklıklara faydalı olucaktır.

Bu konuda çok başlık açıldığını biliyorum. Hatta ben de geçmişte açmıştım ama ne yaparsam yapayım sorunu çözemedim.
Ryzen 5 3600 işlemcim boşta 55-60, oyunlarda 85-95 dereceyi görüyor ve undervolt yaptığımda dahi 85 dereceyi gördüğü oluyor. Oyunlarda bilgisayar çok sık FPS düşüşü yaşıyor.
CPU fanı Xigmatek Apache Plus.
Anakart ASUS Prime BM-450k
Ekran kartım GTX 1660 Super ve 16 GB RAM'im var. Kasa Corsair Carbide Spec-Delta 650W.
Bilgisayar hiçbirini tam potansiyeliyle kullanamıyor işlemci yüzünden. Ekran kartında %30'un üstünü göremiyorum.
1.5 yıllık bilgisayarda 1 yıldır bu sorun devam ediyordu. Daha bugün termal macunu yeniledim. Bilgisayarı baştan aşağı temizledim, bütün fanların tam kapasitede çalıştığından emin oldum, montajda da sorun yok ama hala sorun devam ediyor.
Acaba yazılımsal bir sorun var mı diye kafa patlatıyorum. İşimi bilgisayardan yaptığım için servise göndermek ve haftalarca beklemek de istemiyorum (Gaming gen TR'den aldım.)
İşlemcide donanımsal bir sorun varsa ve değişmesi gerekiyorsa da undervolt denediğim, bilgisayarın parçalarını takıp çıkarıp bayağı bir oynadığım için garantisi iptal olmuş mudur bilmiyorum da. Her türlü yardımınız için şimdiden teşekkür ederim, yeter ki bir çözüm bulunsun.
birebir aynı sorun bende de var pc özelliklerimiz bile aynı. 1.4 Volt da 3.9 ghz çalısan işlemcimin voltunu 1.1 Volt a çektim sadece 5-6 derece gibi bi düşüş yaşandı o kadar. çok da bi faydası olmadı

Geri
Yukarı