Çözüldü R5 3600 RX 5700 XT+Nitro mavi ekran hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Hesurge

Hectopat
Öncelikle herkese merhaba arkadaşlar yeni bir sistem topladım tüm parçaları sonunda elime ulaştı sistemi kurdum ve düğmeye bastım heyecanlıyız tabii 2 aydır bekliyorum :D

Sistem;
İşlemci: R5 3600.
Ekran kartı: RX 5700 XT Sapphire +Nitro.
Anakart: MSI B450 Tomahawk Max.
RAM: Corsair 16 GB (2x8GB) Vengeance siyah DDR4 3200MHz CL16 Dual kit RAM.
SSD: Samsung 500GB 970 Evo NVMe M.2 SSD.
HDD: Samsung 500GB HDD.
Kasa: Cooler Master Masterbox MB511.

Sistemi sonunda tüm parçaları elime ulaştı, her şeyi tek tek taktım ve çalıştırdım. BIOS'a girdim, RAM frekanslarını 3200 aldım, herhangi bir sorun görmedim ve yeniden başlattım. Temiz en son sürümü Windows sitesinden ISO format dosyasını Rufus'la USB yazıp kurmayı denedim. Birkaç kere denedim kurulum sırasında bazen bittikten sonra yeniden başlatıyordu, sürekli mavi ekran hatası verip yeniden başlatıyordu. RAM frekanslarını düşürdüm sonrasında BIOS'u güncelledim, tek RAM çalıştırmayı denedim ama çözüm bulamadım. Eğer bu sorunu yaşayıp çözüm bulan varsa yardımcı olursa gerçekten sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Arkadaşlar forma girmediğimden dolayı yazamadım tüm parçaları vatanda garantiye yolladım işlemci arızalı çıktı yenisini değiştirdiler bir sorun kalmadı.
@Jouska boşa uğraşma INANDIRAMAZSIN! Ben Sapphire'ın tadını aldım. Adamlara laf söylesen diyor ki, senin sorun yaşaman bizim de yaşayacağımız anlamına gelmez. SS attım, gün AMD ekran kartı ile baslamis. 7 aydır düzgün driver çıkaramadilar. Bak AMD ekran kartı önerenler ya geneli 15 yaşında(birinde önerenler 19-20 yasında görünüyordu, bir konuda yaşlarını yazdılar 12.5 ile 15 arası değişiyordu). Konun birinde adama 5700 öneriyor, öneren kişiye kullanıyor musun? Diye sordum. Gelen mesaj AMD tarafında en sorunsuz Sapphire. Tekrar sordum cevap yok. Bir konuda 5700XT vs 2070 arasında kaldım demis konu sahibi, AMD öneren kisinin yazdığı cevap 'Sorunu felan boş ver daha ucuz paraya daha iyi bir ekran karti alacaksin' aynen böyle yazdı. Bir ara SS alıyordum dediğim gibi telefon doldu vazgeçtim.

@Jouska boşa uğraşma INANDIRAMAZSIN! Ben Sapphire'ın tadını aldım. Adamlara laf söylesen diyor ki, senin sorun yaşaman bizim de yaşayacağımız anlamına gelmez. SS attım gün AMD ekran kartı ile baslamis. 7 aydır düzgün driver çıkaramadilar. Bak AMD ekran kartı önerenler ya geneli 15 yaşında(birinde önerenler 19-20 yasında görünüyordu, bir konuda yaşlarını yazdılar 12.5 ile 15 arası değişiyordu). Konun birinde adama 5700 öneriyor, öneren kişiye kullanıyor musun? Diye sordum. Gelen mesaj AMD tarafında en sorunsuz Sapphire. Tekrar sordum cevap yok. Bir konuda 5700XT vs 2070 arasında kaldım demis konu sahibi, AMD öneren kisinin yazdığı cevap 'Sorunu felan boş ver daha ucuz paraya daha iyi bir ekran karti alacaksin' aynen böyle yazdı. Bir ara SS alıyordum dediğim gibi telefon doldu vazgeçtim.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
😁😁

İşletim sistemi yükledikten sonra bazen ülke seçiminde mavi ekranda kalıyor, XMP test yapamadım o yüzden yukarıda BIOS RAM ve hata resimleri mevcut.
Bellek testini testini yapın ayrıca, dosyaları görmedim resimlerden anladığım kadarı ile farklı bir ekran kartı ile dener misin?

Arkadaşlar kusura bakmayın hangisi iyi veya hangisi kötü gibi tartışma konusu açmadım hangisi daha çok hata veriyor diye de açmadım ben gerçekten bilgisi olup yardım etmek isteyen yazarsa sevinirim bu konu hakkında. Teşekkürler.

Arkadaşlar kusura bakmayın hangisi iyi veya hangisi kötü gibi tartışma konusu açmadım hangisi daha çok hata veriyor diye de açmadım ben gerçekten bilgisi olup yardım etmek isteyen yazarsa sevinirim bu konu hakkında.. teşekkürler
Minidump dosyalarını atsan @MayCrasH yardımcı olacak.

Bellek testini testini yapın ayrıca, dosyaları görmedim resimlerden anladığım kadarı ile farklı bir ekran kartı ile dener misin?

Söylediğim gibi bilgisayar açılış ekranına gelemiyorum zaten hata veriyor hemen yeniden başlatıyor elimde başka ekran kartı yok ama ekran kartını çıkartıp anakartın HDMI çıkışından görüntü almaya çalışacağım eğer yeniden başlatmazsa dosyayı upload edeceğim.

Arkadaşlar kusura bakmayın hangisi iyi veya hangisi kötü gibi tartışma konusu açmadım hangisi daha çok hata veriyor diye de açmadım ben gerçekten bilgisi olup yardım etmek isteyen yazarsa sevinirim bu konu hakkında.. teşekkürler
İyi-kötü tartışmasına döndüğü için kusura bakmayın. Bursa'da ikamet ediyorsanız yardımcı olabilirim. Söylendiği gibi başka bir ekran kartı ile deneyin. Hurdadan çıkma 10 liralık bir ekran kartı bile olur. Görüntü alabiliyorsanız büyük ihtimalle kart sorunludur.

Yapmanız gereken normalde şu;

• Eşdeğer bir ekran kartı ile test edin.
  • Yine de görüntü alamıyorsanız ek güç bağlantısı olmayan düşük bir ekran kartı ile test edin.
  • İkinci seçenekte görüntü alırsanız güç kaynağınızın PCI-E güç biriminde sorun vardır.
  • İki türlü de görüntü alamıyorsanız CPU'dan şüphelenebilirsiniz. CPU için öncelikle eşdeğeri bir CPU ile test etmelisiniz, eğer görüntü gelmiyor ise anakart veya güç kaynağının CPU çıkışı arızalıdır.
PC arızaları tespit etmesi çok da kolay olmayan arızalardır. Her parça bütün olarak çalıştığı için sorunu anlamak zor olabilir. Minidump dosyası paylaşırsanız yardımcı olmaya çalışırız.

Ekran kartına yorum yapmamın sebebi de çalıştığım sürede karşılaştığım klasik bir AMD arızası olmasıdır. Ekran kartının arızalı olması veya AMD olması bir suç değil. Herkesin saldırıya geçmesi de anlamsız.

Ayrıca anakart üzerinde geribildirim LED'i bulunuyorsa nerede takıldığına da bakabilirsiniz.

İyi-kötü tartışmasına döndüğü için kusura bakmayın. Bursa'da ikamet ediyorsanız yardımcı olabilirim. Söylendiği gibi başka bir ekran kartı ile deneyin. Hurdadan çıkma 10 liralık bir ekran kartı bile olur. Görüntü alabiliyorsanız büyük ihtimalle kart sorunludur.

Yapmanız gereken normalde şu;

• eşteğer bir ekran kartı ile test edin.
  • yine de görüntü alamıyorsanız ek güç bağlantısı olmayan düşük bir ekran kartı ile test edin.
  • ikinci seçenekte görüntü alırsanız güç kaynağınızın PCI-e güç biriminde sorun vardır.
  • iki türlü de görüntü alamıyorsanız CPU'dan şüphelenebilirsiniz. CPU için öncelikle eşteğeri bir CPU ile test etmelisiniz, eğer görüntü gelmiyor ise anakart veya güç kaynağının CPU çıkışı arızalıdır.
PC arızaları tespit etmesi çok da kolay olmayan arızalardır. Her parça bütün olarak çalıştığı için sorunu anlamak zor olabilir. Minidump dosyası paylaşırsanız yardımcı olmaya çalışırız.

Ekran kartına yorum yapmamın sebebi de çalıştığım sürede karşılaştığım klasik bir AMD arızası olmasıdır. Ekran kartının arızalı olması veya AMD olması bir suç değil. Herkesin saldırıya geçmesi de anlamsız.

Ayrıca anakart üzerinde geri bildirim LED'i bulunuyorsa nerede takıldığına da bakabilirsiniz.
Arkadaşımdan GT 730 2 GB ekran kartını aldım şimdi taktım bilgisayarı açmaya çalıştım fakat.
IMG_20200106_111224.jpg
Yine aynı hata ile karşılaştım.
İşlemci APU desteklemiyor anakart üzerinden görüntü gelmez.

Dediğim ilk olarak dediğim testi başlat.
Testi nasıl yapacağım bilgi verebilir misin.

Yeni konular

Geri
Yukarı