R5 3600 RX 5700 XT sistem toplama

Behin Özer

Decapat
Merhaba arkadaşlar forumda yeniyim. Yakın zamanda bilgisayar almayı planlıyorum. Almayı düşündüğüm sistem şu şekilde (parçaları ayrı ayrı alıp kendim birleştireceğim bu arada)
İşlemci: Ryzen 5 3600
Ekran Kartı: RX 5700 XT Sapphire Pulse
Anakart: ASUS TUF B450-PLUS GAMING
RAM: G.Skill Ripjaws 3000 HZ DDR4
SSD: WD 500GB SATA Blue 2.5" SATA
HDD: Seagate Barracuda 2 TB 7200RPM 256MB
Kasa: Cooler Master MB511 ARGB
Bu kasanın 650W 80+ PSU'lu versiyonunu almayı düşünüyorum lakin 650W bu sisteme yeter mi? Beni uzun süre çok rahat götürür mü? Bazıları bu kasanın içindeki PSU'nun iyi olamayabileceğini söylemiş bana biraz saçma geldi bu. Kasaya ayrıca 2-3 fan eklemeyi (Be Quiet) ve belki farklı bir CPU soğutucu almayı düşünüyorum (Arctic Freezer 34E-Sports Duo). PSU benim için yeterli, rahat ve uzun kullanım sağlar mı, yoksa 700W mı almalıyım?
En son olarak, sizce sistemde bir eksik veya yanlış var mı? Cevabınızı bekliyorum :)

Güç kaynağı yeterli olur ama ileride upgrade yaparsanız orası bilinmez. Ram kaç gb ve kaç kanal? Bu sisteme m2ssd yakışırdı diyebilirim. Sizin tercihiniz.

Güç kaynağı yeterli olur ama ileride upgrade yaparsanız orası bilinmez. Ram kaç gb ve kaç kanal? Bu sisteme m2ssd yakışırdı diyebilirim. Sizin tercihiniz.
Ram'i düzgünce yazmıştım ama maalesef düzeltirken silinmiş 2x8. M2 ssd ihtiyaç duymuyorum benim için gerekli değil, oyunlarda verdiği performansı iyice araştırdım ve bana bir artısı olmadığı için istemiyorum, render yapacaksam alırım ancak. Yani psu beni uzun süre rahat rahat götürebilir mi bu haliyle? Ayrıca coolermaster mb511'in icindeki psu kalitelidir herhalde

RAM'i düzgünce yazmıştım ama maalesef düzeltirken silinmiş 2X8. M.2 SSD ihtiyaç duymuyorum benim için gerekli değil, oyunlarda verdiği performansı iyice araştırdım ve bana bir artısı olmadığı için istemiyorum, render yapacaksam alırım ancak. Yani PSU beni uzun süre rahat rahat götürebilir mi bu haliyle?

Windows falan kurarsın bence 256 GB vb şart.

En son olarak, sizce sistemde bir eksik veya yanlış var mı? Cevabınızı bekliyorum :)

İşlemci güzel, stok soğutucusu yeterli gelmeyebilir yeni soğutucuyu hemen alamazsanız BIOS üzerinden ufak tefek ve çok basit olan ayarlar ile ısınmasını engelleyebilirsiniz. Veya bütçeniz varsa 3600X düşünebilirsiniz, 250-300 TL daha fazla tutuyor. Soğutucusu Wraith Spire, en azından Wraith Stealth'e göre daha iyi ama dediğiniz kule tipi soğutucu + Ryzen 5 3600 daha mantıklı gibi geldi.

Ramleri CL16, 3200 Mhz veya CL15, 3000 Mhz olarak seçebilirseniz daha iyi olur.

Ekran kartı, SSD, HDD ve kasa tamam. Bu kasanın güç kaynağı ise yeterli. Kasa iyi bir kasa, 1100 TL'ye PSU dahil çok iyi. En ucuz aşağıda.

650W yeter mi peki? Aşağıdaki konuda belirtilmiş.

Parçaları tek tek alacaksanız şu aralar inventus, qp, sinerji, itopya gibi sitelerde farklı parçalarda indirimler var. Bütçenizi söylerseniz sizin seçtiğiniz sisteme yakın en uygun parçalar ile indirimlerle sistem toplayabiliriz.

Anakart olarak msi b450 tomahawk max tavsiye ederim yaklaşık 1000tlye bulunabiliyor. Çok daha iyi bir anakart diye biliyorum. arctic freezer 34 e sports duo bence işinizi görür ben kendim kullanıyorum ryzen 5 3600 için ve memnunum. Piyasada bulunmuyordu stoklar dolmuş bence kaçırmayın. Tabi bi araştırın belki o fiyata daha iyisi vardır.

İşlemci güzel, stok soğutucusu yeterli gelmeyebilir yeni soğutucuyu hemen alamazsanız BIOS üzerinden ufak tefek ve çok basit olan ayarlar ile ısınmasını engelleyebilirsiniz. Veya bütçeniz varsa 3600X düşünebilirsiniz, 250-300 TL daha fazla tutuyor. Soğutucusu Wraith Spire, en azından Wraith Stealth'e göre daha iyi ama dediğiniz kule tipi soğutucu + Ryzen 5 3600 daha mantıklı gibi geldi.

Ramleri CL16, 3200 Mhz veya CL15, 3000 Mhz olarak seçebilirseniz daha iyi olur.
Ekran kartı, SSD, HDD ve kasa tamam. Bu kasanın güç kaynağı ise yeterli. Kasa iyi bir kasa, 1100 TL'ye PSU dahil çok iyi. En ucuz aşağıda.

650W yeter mi peki? Aşağıdaki konuda belirtilmiş.

Son olarak size sorum parçaları tek tek mi alacaksınız? Mesela şu aralar inventus, qp, sinerji, itopya gibi sitelerde farklı parçalarda indirimler var. Bütçenizi söylerseniz sizin seçtiğiniz sisteme yakın en uygun parçalar ile indirimlerle sistem toplayabiliriz.
Evet tek tek alacağım. Kasa ve anakartı vatan'dan, işlemciyi inventus'tan, geri kalan pc bileşenlerini hepsiburada'dan almayı düşünüyorum. Satıcılar aklıma yattı ve fiyatlar uygun. Sadece ekran kartını internetten almak istemiyorum pek ama daha ucuzu yok fiziksel mağazalarda ve kargoyla ilgili kötü yorum görmedim
Anakart olarak msi b450 tomahawk max tavsiye ederim yaklaşık 1000tlye bulunabiliyor. Çok daha iyi bir anakart diye biliyorum. arctic freezer 34 e sports duo bence işinizi görür ben kendim kullanıyorum ryzen 5 3600 için ve memnunum. Piyasada bulunmuyordu stoklar dolmuş bence kaçırmayın. Tabi bi araştırın belki o fiyata daha iyisi vardır.
Çok araştırdım forumlarda herkes tomahawk diye tutturmuş ama ben msi'a hiç ama hiç sıcak bakmıyorum. Ve sorduğum insanlar zaten bana asus almamı önerdi kesinlikle. Epey araştırdım anakart tarafını ve asus tuf b450 plus gaming'in ideal olduğuna karar verdim :)

Yeni konular

Geri
Yukarı