R5 3600 Sapphire RX 5700 XT Nitro+ uyum sorunu

qazad

Hectopat
Daha fazla  
Birkaç hafta önce bir sistem toplamıştım ve birkaç gün önce montaja verebildim. Başka bir konuda da bahsettiğim gibi ekran kartında (5700 XT Nitro+) sıkıntı yaşadım.
Toplanan sistemde görüntü alamadım. Montaj yapılan yerde başka bir ekran kartıyla görüntü alabildim. Sorun ekran kartı yüzündendir diye değişime yolladım ve sorunsuz çalıştığını söylediler. Ekran kartı geri gelince başka bir sistemde denedik kartı ve görüntü geldi. Başka ekran kartları ile de denedim ve benim sistemde sorunsuz çalışmaya devam etti, Nitro+'yı öncekinden de başka bir sistemde denediler görüntü geldi.
Güç de yeterli aslında ama emin olmak için 850W 80+ bir güç kaynağıyla denedik, yine görüntü yok. Farklı RAM'ler, farklı slotlar, 2 tane yerine sadece 1 tane RAM gibi değişik şeyler denedik, hiçbirinde görüntü alamadık.
Uyum sorunu da olmaması lazım, almadan önce araştırdım sürekli ve parçaların uyumunu kontrol ettim. Buradan yazdım parçaları, belki benim gözden kaçırdığım bir şey vardır diye, buradan da sıkıntı olmayacağını söyledi herkes.

Kasa Cooler Master MB511 80+ 650W
İşlemci Ryzen 5 3600
RAM G.Skill RipjawsV 16GB (2x8) 3200Mhz cl16
Ekran kartı Sapphire Nitro+ RX 5700 XT
Anakart MSI MPG X570 Gaming Plus
HDD SEAGATE 2TB Barracuda
SSD XPG 512GB M.2

Yukarıdakiler aldığım parçalar. N11 üzerinden qp'nin sattığı ekran kartını almıştım ve durumu onlara da anlattım. Ekran kartı çalışıyor ve sistemin kalanını başka yerden aldığım için yardımcı olamayacaklarını söylediler.

Yeni PC gelsin de kullanayım diye heyecanla bekliyordum 1 hafta öncesine kadar. Şimdi bıkmış bir şekilde çalışsın en azından diyorum.

Benzer bir sıkıntı yaşamış olan, duyan ya da tahmini bir şekilde tavsiyesi olan varsa yardımlarınızı bekliyorum.

Peki ekran kartı hangi slota takılıydı?
İlkine taktım ayarları değiştirdikten sonra ve bahsettiğim şeyler oldu. Şimdi aynı ayarlarda 2. slotta kullanıyorum.
MSI'a da yazdım şimdi durumla ilgili güncel bilgileri, bakalım oradan da bir şeyler gelecek mi bu bilgiler ışığında diye.

Şu an kullandığınız ekran kartı sürümü nedir?
Furmark ile ekran kartını teste sokabilir misin?
furmark.png

3dmark ile de test etmiştim ilk alınca, onda da buna yakın bir değer çıkmıştı puan olarak da diğer değerleri hatırlamıyorum.

Dediğin gibi yaptım ve şimdilik oyunu açarken ya da furmark testi başlarken ve biterken çıkan karıncalı ekran yok artık. İşe yaramış gibi duruyor o konuda ama ilk slot ile test edemeyeceğim şimdilik, yarın denerim onu da.
furmark.png

Bu yüklediğim stabil versiyonu gibiydi galiba, performans çok az düşüşte galiba ilk furmark skoruna göre ama sorunsuz çalışması benim için daha önemli, umarım ilk slotta da çalışır bu şekilde.
Teşekkürler yardım için.

İlk slotta yine aynı sıkıntı oldu (düşük fps ve 15-20sn sonra sinyal kesilmesi) ama şu an 2. slotta sıkıntısız çalışıyor. Performans güncel driver ile kıyasla biraz daha düşük ama ciddi bir fark değil (furmark ile 146 ortalamadan 141'e düştü sadece). Daha iyi bir driver gelene kadar devam ederim bunda.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı