Sapphire RX 5700 XT Nitro+ yeşil ekran sorunu

HereWeGoAgain

Centipat
Arkadaşlar merhaba. Öncelikle yeni kayıt olduğumu belirtmek isterim.
İnternet üzerinden sipariş vererek bir kasa topladım. Sistemim;

İşlemci: AMD Ryzen 7 3700X.
Anakart: ASUS Prime X570 PRO.
Ekran kartı: Sapphire RX 5700 XT Nitro+ 8 GB.
RAM: Adata XPG 16 GB spectrix 3200MHz 8x2.
SSD: Adata 512 GB XPG spectrix S40G AS40G.
HDD: 1TB Seagate Barracuda ve 1TB WD(eski kasadan kalan)
Kasa: Gamepower Horizon RGB Gaming kasa.
PSU: FSP Raider II 750W 80 Plus Silver ATX PSU RA2-750.
Kasayı toplayıp format attıktan sonra(Win10 Pro) bütün parçaların güncellemelerini de kurdum. (Anakart BIOS, chipsetler, ekran kartı, vs. )

Daha sonrasında bir iki oyun yükledim ve Ultra ayarlarda denedim. (Star wars Battle front 2, rage 2) 60-120 arası (değişebilir) FPS'de en fazla 80 derece GPU sıcaklığında oynarken yeşil ekrana atıyor ve ses olarak ' drrrr' diye bir ses aldıktan sonra reset atıyor. Sorun neyden kaynaklı araştırdım ve hala bulamadım. Yabancı sayfalara da baktım önerileri yaptım. ( CMD yönetici olarak çalıştırıp dısm ve SFC taramaları yaptım. )
RAM'lari şu an memtest ile kontrol ediyorum biraz uzun sürdü şu an üçüncü aşamada ilk ikisinde sorun çıkmadı.

Bu bittikten sonra da ekran kartı için FurMark deneyeceğim.
Sistem bağlantısında sorun olduğunu sanmıyorum. Tüm kablolamayı sürekli yaptığım gibi yaptım. Şöyle bir ayrıntı var; X570 anakart üzerinde 8+4pın girişi var benim PSU'da 1 tane 4+4 pin var. Onu taktım ve sadece anakartı çalıştırmak için yeter diye biliyorum. Boşta kalan 4 pin girişi de overclock için diye okudum. Pek etki edeceğini sanmıyorum.

Arkadaşlar lütfen yardımcı olabilir misiniz? Acaba ekran kartı mı arızalı? İade mi etmem gerekiyor? Onarıma yollarsam daha mı kötü olur? Lütfen tavsiyelerinizi bekliyorum. Zaman ayırıp okuduğunuz ve yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Thermaltake V200 600W 80Plus.
Hocam kasa modelim bu bir sorar mısın arkadaşların ki bu kasadan mı?

Ahmet kardeşim siz hiç sürücü beklemeyin. Daha geçen hafta bir tane daha aynı PSU muhtemelen, forumdaş arkadaşın sorununu çözdük. O PSU'nun 5700XT modelini stabil çalıştırması imkansız. 12V kanalına 504W önerilenin çok çok altında. Konuyu inceleyin en sonunda çözümü de var.

Aynı kasayı kullanıyorum ve şu ana kadar herhangi bir problem yaşamadım. Benim ekran kartı modeli ASUS TUF.

Durum bu birinde olur birinde olmaz arkadaş sorun yaşıyor konu ortada ispatlı gerçek konu.
Gidip sorun konu sahibine. Karttan karta çok fark oluyor.

msi.jpg
evoke.png
KONU.jpg

Son düzenleme:
Evet karttan karta fark oluyor ancak '' O PSU'nun 5700XT modelini stabil çalıştırması imkansız'' cümlesini anlayamadım. Ayrıca ben aynı kasayı kullanıyorum, ekran kartınla ilgili bir problem olabilir demek istedim arkadaşa.

Evet karttan karta fark oluyor ancak " o PSU'nun 5700XT modelini stabil çalıştırması imkansız" cümlesini anlayamadım. Ayrıca ben aynı kasayı kullanıyorum, ekran kartınla ilgili bir problem olabilir demek istedim arkadaşa.

Siz daha yeni gibi toplamışsınız. Şimdi bakın küçük dilim değil sorun yaşayanların genelinin çözümü ortalamasına bakarak konuşuyorum. 800W Bronze PSU'lar arıza verdi. 12V 504W PSU normalde daha uzun süre 5700XT çalıştırana rastlamadım. Uzun süre sorunsuz giderse hem ASUS TUF iyi iş çıkarmış olacak hem de ilk olacaksınız ciddiyim. Ekran kartı bozuk değilse sorun muhtemelen PSU çok örnek var.

Siz daha yeni gibi toplamışsınız. Şimdi bakın küçük dilim değil sorun yaşayanların genelinin çözümü ortalamasına bakarak konuşuyorum. 800W Bronze PSU'lar arıza verdi. 12V 504W PSU normalde daha uzun süre 5700XT çalıştırana rastlamadım. Uzun süre sorunsuz giderse hem ASUS TUF iyi iş çıkarmış olacak hem de ilk olacaksınız ciddiyim. Ekran kartı bozuk değilse sorun muhtemelen PSU çok örnek var.

5 aydır kullanıyorum ve umarım ilk olurum bu konuda. Çünkü biraz korkmadım değil açıkçası.

5 Aydır kullanıyorum ve umarım ilk olurum bu konuda. Çünkü biraz korkmadım değil açıkçası.

Şaka değil ciddiyim 4.5 aydır bu 5700XT meselesi ile uğraşıyorum. 2. ayın ortalarında PSU seçtikleri ve uyumsuzluk yaptıklarını tespit ettim. O dönemden beri sorun yaşayan arkadaşların 20'nin üzerindedir kadarının PSU değişimi ile neredeyse hepsinin sistemi düzeldi. İçlerinde Seasonic 750W bile var bu 2 kablo ile düzelmişti ama içine sinmediği için PSU aldı. 700W Cougar stx, Corsair VS550 vb PSU'lar genellikle kartlar MSI, XFX, ASUS STRIX gibi kartlar. TUF Evo serisi ile 5700XT modelinde ASUS ciddi revizyona gitti. Eğer bir şekilde bu PSU uyumsuzluğu güç profili BIOS profili ya da tasarımsal revizyonla güncellendiyse (sizin kart Evo ise) yeni kartta belki de o sebep ile şanslısınız belki de ilk seri TUF'da da sorun yoktu onda bellek soğutma sorunu oluyordu. Bunun yanında 12V 600W kanalından veren PSU ile kullananda gördüm. Ama genel olarak sorun yaşayanların sorunu PSU değişimi ve çift kablo ile tamamen bitti attığım konuda ki durum gibi. Kartlar için ideal 12V kanalından 650W altına düşmeyen kaliteli tipte PSU. Umarım böyle devam edersiniz ama şaşırtıcı geldi bana çünkü daha çok yeni 600W Gold High Power ile arkadaş sorun yaşadı değiştirmek zorunda kaldı. Yani durum gerçekten ciddi ve bayağı zaman harcadığım bir konu üzerinde. Var arada daha düşük 600W belki görmediğim 550W ile kullananlar vardır. Ama üzerinde çalıştığım dönem boyunca sorunların geneli PSU bazlı olup PSU değişimi ile düzelince kart bozuk değilse. Bende daha geçen hafta ki örnek üzerinden öyle söyledim ki muhtemelen gene PSU ile ilgili durum. Ama yenilemeden bilemeyeceği için bu arkadaşın kendi kararı. Benim tavsiyem güçlü tam önerdiğim tipte bir PSU ile çift ayrı ayrı iki kablo kullanarak PCI-e güç bağlantısında denemesi %70 ihtimalle düzelecektir. Yalnız burada sorun PSU bazlı yaşayanlarla yaşamayanlar arasında uzaktan bilemediğimiz bir değişken etkili oluyor olabilir; kullandıkları elektrik hattı üzerinde ki voltaj dalgalanması giriş orta seviye ve gücüde sisteme ancak yeten bir PSU'nun bir taraftan da voltaj dalgalanmaları ile uğraşıyorsa arıza çıkartmasına hızlıca sebep oluyor olabilir bunu da not olarak belirteyim. Çünkü daha az olsa da benzer tipte PSU'larla benzer sorunların aynısı NVIDIA cephesinde de var.

Son düzenleme:
Öncelikle teşekkürler detaylı açıklama için. Kartım evo modeli değil, eski model. Ben de onu araştırıyordum ancak bir türlü bulamadım. Belki sizin bilginiz vardır. Bu eski sürüm kartı yenilenmiş model ile değiştirebilir miyiz? Sonuçta bir üretim hatası var ve bunu yenilemek zorundalar diye düşünüyorum.

Geri
Yukarı