R5 3600 Sıcaklık değerleri

Atakan3401

Centipat
R5 3600 RX5700'li bir sistem kurdum AMD'nin stok soğutucusunu kullanıyorum. CS GO oynarken MSI Afterburner kurup FPS ve sıcaklık değerlerini ölçmek istedim. GPU kullanımı yüzde 80leri görürken 73 dereceyi geçmedi ancak CPU yüzde 15-20 kullanıyor gibi gördüm sıcaklık değeri 90'ı gördü. PC boşta çalışırken 54-62 aralığında seyrediyor bu sıcaklık FPS olarak memnunum yüksek değerler alıyorum ancak yanlış ölçüm mü yapıyorum anlayamadım ya da bu durum normal mi? Sistemde 550W Corsair'in güç kaynağını kullanıyorum. Daha öncesinde sistem kendi kendine reset atmıştı 1-2 defa ve bu durumdan kurtulmuştum. İnternetten OEM Key aldıktan sonra bugün yeşil ekran verip sistem kendine yeniden başlattı. OC yaptım mı yapmadım mı bilmiyorum kafam karışık nerede yanlışlık yapıyorum yardımcı olabilir misiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemcinizin soğutucusunun tam oturduğundan emin olun. Bir önceki mesajlarda arkadaşlar söylemiş, arka blokla anakart arasında boşluk kalmadığına emin olun. %15-20 kullanımda 90 dereceyi görmesi normal değil. BIOS ayarlarında Core Performance Boost seçeneğini bulup kapatırsanız işlemci kendini 3.6'ya sabitler ve sıcaklıklar düşer ama soğutucunuzun düzgün montelenmediğini düşünüyorum. Veya %15-20 kullanımı yanlış baktınız.

İşlemcinizin soğutucusunun tam oturduğundan emin olun. Bir önceki mesajlarda arkadaşlar söylemiş, arka blokla anakart arasında boşluk kalmadığına emin olun. %15-20 kullanımda 90 dereceyi görmesi normal değil. BIOS ayarlarında Core Performance Boost seçeneğini bulup kapatırsanız işlemci kendini 3.6'ya sabitler ve sıcaklıklar düşer ama soğutucunuzun düzgün montelenmediğini düşünüyorum. Veya %15-20 kullanımı yanlış baktınız.
Ryzen masterdan eco mod a geçtim sıcaklık düşüşü yaşarım değilmi şimdi kontrol edeceğim bu arada soğutucuyu

Ryzen masterdan eco mod a geçtim sıcaklık düşüşü yaşarım değilmi şimdi kontrol edeceğim bu arada soğutucuyu
ECO modu hiç denemedim o yüzden yorum yapamayacağım ama Core Performance Boost'u kapatmak ciddi derecede sıcaklıkları düşürüyor. 1.09 civarı voltajda yanlış hatırlamıyorsam 3.6 GHz'ye sabitliyor işlemciyi. Eğer yanlış CPU kullanımına ve sıcaklığına bakmadıysanız (CPU1, CPU2 gibi) soğutucu tam oturmamış olma ihtimalini yüksek görüyorum. Sistem resetlerinin sebebi de CPU 95 dereceye ulaşınca kendini korumaya almak için sistemi resetliyor. BF gibi CPU ağırlıklı oyunlar oynasanız daha oyna giremeden sıcaklıktan dolayı sistem kendini resetler muhtemelen.

@Atakan3401 Bu tarz şeyleri Ryzen Master üzerinden yapmanı önermem. Ryzen Master OC denemeleri için kullanılıyor genellikle ardından ayarlar BIOS'a aktarılıyor. BIOS'a girip Core Performance Boost'u bulup kapatmanı öneririm.

Buldum ve kapattım çok teşekkür ederim, voltajı ne yapmamı önerirsiniz 1.3 yaptım 1.375 gözküyordu bios da.
Kafana göre voltaj verme, manual overclocka bilgin olmadan kalkışma, biraz araştır. Çok yanlış anlıyorsun. Game Boost özelliği zaten default ayarlarda kapalı oluyor. Core Performance Boost'u bulman lazım senin ve onu kapatman lazım. Böylece işlemci kendi otomatik olarak bir nevi manual overclock yapmış olacak. Düşük voltaj verip stok değerinde(3.6) çalıştıracak işlemciyi. Bilgilendikten sonra kendiniz deneme yanılmayla overclock yapabilirsiniz.

Kafana göre voltaj verme, manual overclocka bilgin olmadan kalkışma, biraz araştır. Çok yanlış anlıyorsun. Game Boost özelliği zaten default ayarlarda kapalı oluyor. Core performance Boost'u bulman lazım senin ve onu kapatman lazım. Böylece işlemci kendi otomatik olarak bir nevi manual overclock yapmış olacak. Düşük voltaj verip stok değerinde(3.6) çalıştıracak işlemciyi. Bilgilendikten sonra kendiniz deneme yanılmayla overclock yapabilirsiniz.

Core performance Boost’u bulup kapattım ve Game Boot'su açtım 1.3 v verdim ve 45 dk lık CS GO deneyimim de 83 derece sıcaklığa çıktı işlemci yüzde 24-27 arası kullanımlarda hala sıkıntı var gibi gözüküyor sanırım işlemci hızım 3.6 sabit hiç overclock yapmaya çalışmıyorum açıkcası yapıp yapmadığımıda bilemiyorum :) Ryzen Master'dan her şeyi resetledim daha sonrasında dediğim gibi CPB'yi kapattım. Değerler sizce normal mi yoksa işlemci için başka bir soğutucumu almam gerekiyor. 1.3 v ya da 550W PSU'dan kaynaklı bir sorunda olabilir mi?

@Atakan3401 Yahu dostum defalarca söyledik voltaj vermeyeceksin diye. CPB’yi kapattıysan voltaj vermene gerek yok OC mi yapıyorsun sen? 3.6GHz gibi düşük bir frekansa 1.3V veriyorsun. Voltajı auto’ya al Game Boost’u kapa. Hatta sen direkt BIOS’u sıfırla sadece XMP aç ve CPB’yi kapa, diğer şeyleri elleme. Hayır değerlerin hala normal değil. CPB kapalıyken %20 kullanımlarda 60 dereceyi belki görürsün normalde. Ayrıca sen istediğin kadar uğraş sorun donanımsal bence. Montajda, termal macunda bir sorun olabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı