R5 3600 voltaj ve sıcaklık değerleri

lucitikxD

Hectopat
Arkadaşlar selam yeni bilgisayar aldım ve R5 3600 undervoltage uygulamaya çalıştım, AIDA64 kullanarak bir test yaptım aynı zamanda. Sıcaklık ve voltaj değerlerini sizinle paylaşmak yorumunuzu almak istedim. ASUS anakart kullanıyorum ve anakart da voltaj ayaralama yeri biraz garip geldi. Manuel butonu yok fakat +,- diye bir şey koymuşlar onunla biraz uğraştım. Voltaj değerini 1.1'e kadar çektim. GHz değerini ise 3.8 yaptım ne çok ne az. AIDA64 ile CPU RAM vs. %100 yükte çalıştırdım.
CPU sıcaklığı en fazla 82 dereceye ulaştı. %100 yük altında nasıl bir değer tam bilmiyorum ama sıkıntı çıkaracağını düşünmüyorum. Normal alanda yani boşta gezinirken ise sıcaklık değeri 53 oluyor genellikle. Şöyle düşündüm aslında oyun oynarken genellikle kullanımlar %100 olmuyor diye biliyorum.
Sistemi de şu şekilde yazayım belki bilmek istersiniz;
R5 3600
RTX 2060.
16 GB RAM 3000MHz.
Yeterli olacaktır sanırım şimdiden yanıt veren herkese teşekkürler, iyi günler diliyorum.

Aynı sistemi kullanıyorum 1.15 voltaj ile 4.2 GHz de kullanıyorum, boştayken sıcaklıklar 30° cıvarı oluyor oyunlarda 45°, 48° arası gidip geliyor. Stock fan kullanıyorsan normal. Soğutucu olarak MSI Core frozer s kullanıyorum normalde tek fanlı gelir ben ekstrandan aynı fandan 1 tane daha takınca 2°, 3° fark etti.

Aynı sistemi kullanıyorum 1.15 voltaj ile 4.2 GHz de kullanıyorum, boştayken sıcaklıklar 30° cıvarı oluyor oyunlarda 45°, 48° arası gidip geliyor. Stock fan kullanıyorsan normal. Soğutucu olarak MSI Core frozer s kullanıyorum normalde tek fanlı gelir ben ekstrandan aynı fandan 1 tane daha takınca 2°, 3° fark etti.

Yani normal mi diyorsun 1.1 Voltaj %100 yükste 81 82 derece? Sonuçta oyun oynayacağım ve bileşenler %100 yükte olmaz sürekli ortalama 75 derece olacağını düşünüyorum oyunda. Stok fana göre nasıl sence?
Birde AIDA64 testi yaptım ve onda kapanma olmadı yani voltaj az gelmedi sanırsam. Sonrası içinde sorun çıkarmaz diye tahmin ediyorum. Ne bileyim voltaj az gelmesi gibi.

Yani normal mi diyorsun 1.1 Voltaj %100 yükste 81 82 derece? Sonuçta oyun oynayacağım ve bileşenler %100 yükte olmaz sürekli ortalama 75 derece olacağını düşünüyorum oyunda. Stok fana göre nasıl sence?

Birde AIDA64 testi yaptım ve onda kapanma olmadı yani voltaj az gelmedi sanırsam. Sonrası içinde sorun çıkarmaz diye tahmin ediyorum. Ne bileyim voltaj az gelmesi gibi.
Voltaj az gelse zaten mavi ekran hatası alırsın.

Geri
Yukarı