R5 3600 sistem "microstuttering" sorunu

İşletim sistemi
Windows 10

Cavid997

Hectopat
Herkese merhaba. Uzun süredir yaşadığım bu lanet olası microstutter sorunuyla artık baş edemiyorum arkadaşlar. Oynadiğim oyunlarin (genellikle açık dünya) 100/60 ında bu sorunla karşılaşıyorum. İnanin bana yapabileceklerimin 100/95 ini yaptım bu sorunu halletmek için. Ama nafile hiçbir sonuç vermedi. Şimdi buraya tüm yaptığım şeyleri yazacağım. Ama lütfen bu sıralamada zaten yapilmiş olan şeyler söylenip durmasın. Sözüm meclisten kenara bazi arkadaşlarimiz şaka gibi, en basit şeyleri söylüyorlar. Hemde 1 yila yakındır bu sorunla uğraştiğimi söylememe rağmen.
En çok süphelendiğim BIOS güncellendi.
Tüm sistem parçaları test edildi değiştirilerek denendi. Hatta bunla yetinmeyip benzer özellikler taşıyan yeni bir bilgisayar topladik ve denedik. Yani sorun kesinlikle hardware değil.
Windows 10 kullanicisi olarak 4 kere format atdim 2 kere de Build değiştirdim (1909, 2004) ve lisansli Windows kullanicisiyim.
DDU ile 3-4 kere eski NVIDIA driverlerine dönüp durdum.
PSU yetiyor.
Sistemim. R5 3600 (AMD Wraith Prism)
RAM Corsair 16 GB RGB(2x8) 3000 MHz RAM.
MSI Twin Frozr 7 RTX 2060.
Gigabyte Aorus X570 Elite.
2 TB 7200 RPM HDD ve 240GB SATA SSD.
650W PSU.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bir yerde hard diskin boyutunun büyük olması veri ulaşım hızını yavaşlatabilir 1 TB'den fazla HDD'yi oyun için kullanılmasını çok onerilmedigini okumuştum yabancı bir forumda, sebep bu olabilir mi ki diğer parçalarınız çok güçlü iken HDD yetişemiyor olabilir mi acaba? Seste titreme de oluyorsa sorun işlemci kaynaklı oluyor, yani benim için öyleydi overclock yapınca Ryzen islemcime seste anlık stutter oluyordu. Başka bir HDD ile deneme şansınız var mi? Denedik demişsiniz ama bunu yaptınız mi anlayamadım.

Her şeyi denedim diyorsunuz ama neyi denediğinizi söylemeden tahmin etmemiz, bir öneride bulunmamız zor. İşlemciyi farklı bir sistemde denediğinizde normalde microstutter yapan bir oyun akıcı bir şekilde çalışıyor muydu yani? Bunun dışında, ekran kartını başka sistemde denediniz mi? Oyunların SSD'ye veya HDD'ye kurulu olması fark ediyor mu? Stutterlar rastgele mi oluyor, yoksa istediğinizde oyunun teklemesini sağlayabiliyor musunuz, mouse'u hızlı hareket ettirerek falan?

Her şeyi denedim diyorsunuz ama neyi denediğinizi söylemeden tahmin etmemiz, bir öneride bulunmamız zor. İşlemciyi farklı bir sistemde denediğinizde normalde microstutter yapan bir oyun akıcı bir şekilde çalışıyor muydu yani? Bunun dışında, ekran kartını başka sistemde denediniz mi? Oyunların SSD'ye veya HDD'ye kurulu olması fark ediyor mu? Stutterlar rastgele mi oluyor, yoksa istediğinizde oyunun teklemesini sağlayabiliyor musunuz, Mouse'u hızlı hareket ettirerek falan?

Yahu canim kardeşim sonuna kadar okumadınızmı yazdiği mi? Denediğim her şeyi detayli bir biçimde yazdim oraya ama ben. İşte diyorumya tamamen yeni parçalardan oluşan benzer bir PC toplandi ozellik olarak. Yani Ryzen sistemine uygun. SSD'de denendi. Zaten CS:GO oyununda microstutter oluyor ve bu tip oyunlari hiçbirzaman HDD'de oynamam ben. Görüşlere açiğim şu an. Ne de olsa bu kadar şey denedim hiçbir neticesi yok. Biryerlerde Windows 10 önbelleğinin bu soruna neden olabileceğini de okumuştum. E o zaman düzeltsinler yahu. Yeni Build getirmeyi beceriyorlarda bunumu becermiyorlar? Ayrica bu sorun bilgisayari toplattirdiğim ilk 2-3 ayda yoktu. İşte birkere PC çalişirken bilmeden prizden çikardim. Ondan sonra sürekli mavi ekran hatasi verince BIOS Update ve Windows reinstalling yapti servis. Ve o gün bu gündür bu sorun la uğraşiyorum. Servise de bir şey diyemiyorum çünkü adamlar ellerinden geleni yapıyorlar ama bu sorunun neden olduğu belli değil. Ve yine söylüyorum ki bu sorunu dünyada sadece ben yaşamadiğim için kesinlikle donanimsal olduğunu düşünmüyorum.
Her şeyi denedim diyorsunuz ama neyi denediğinizi söylemeden tahmin etmemiz, bir öneride bulunmamız zor. İşlemciyi farklı bir sistemde denediğinizde normalde microstutter yapan bir oyun akıcı bir şekilde çalışıyor muydu yani? Bunun dışında, ekran kartını başka sistemde denediniz mi? Oyunların SSD'ye veya HDD'ye kurulu olması fark ediyor mu? Stutterlar rastgele mi oluyor, yoksa istediğinizde oyunun teklemesini sağlayabiliyor musunuz, mouse'u hızlı hareket ettirerek falan?
Sorularinizi detaylica cevaplandiracağim o zaman.
İşlemci ve anakart denendi. Hatta başka r53600 de denendi yeni bir sistemde.
Kendi ekran kartimin yerine yepyeni 2080 super kartini takarak denedim .
Hayir ssd ve hdd farketmiyor.
Witcher ozellikle köye falan gittiğimde oluyor .
Cs go da öyle yeni bir oyuncu karşina cikarken bölge değisiminde olabiliyor. Ama bazen de olmuyor.
Bir yerde hard diskin boyutunun büyük olması veri ulaşım hızını yavaşlatabilir 1 TB'den fazla HDD'yi oyun için kullanılmasını çok onerilmedigini okumuştum yabancı bir forumda, sebep bu olabilir mi ki diğer parçalarınız çok güçlü iken HDD yetişemiyor olabilir mi acaba? Seste titreme de oluyorsa sorun işlemci kaynaklı oluyor, yani benim için öyleydi overclock yapınca Ryzen islemcime seste anlık stutter oluyordu. Başka bir HDD ile deneme şansınız var mi? Denedik demişsiniz ama bunu yaptınız mi anlayamadım.

İyi günler dilerim. 1 ci söylediğiniz olabilir. Ama kullandiğim HDD 7200 RPM ve içinde sadece büyük boyutlu hikaye tabanlı oyunlar var. Çok ihtimal vermemekle birlikte olabilir diyorum. Ve takılma 1-2 saniyeyi geçerse stutter olabilir. Ama bende şimdiye kadar maksimum 1-1.2 saniye olmuştur. O yüzden microstutter diyorum zaten. Ve hayir bunlar olurken seste hiçbir problem olmuyor. Ses e yansimiyor yani.
Burada yapmak için hazır program var. Onun yerine kayıt defterinden manuel de yapabilirsin.

Bu MSI mod dediğiniz şeyi sizde yaptiniz galiba. Ve anladiğim kadariyla benzer bir sorunla karşilaşmissiniz. Peki ne gibi bir değişiklik yapiyor sistemde bunu yapmak? Yani bir nevi ekran kartina falan OC mi yapiyor?
Seste de stutering oluyor mu sadece görüntüde mi?

Merhabalar. Hayır sese hiçbir etkisi yok bu olayin.

Son düzenleme:
Overclock ile alakası yok. Bazı AMD kartlarda zaten MSI şeklinde ayarlanmış olarak geliyor.
Donanımların haberleşmesiyle alakalı. Genellikle gecikmeyi düşürmek için yapılıyor.
Bende FPS 60 civarına düştüğünde oyunlar rahatsız edici bir şekilde kasıyormuş gibi görünüyordu. Logitech driverlarını sildikten sonra rahatsız edici kısmı gitti ama yine kasıyor gibiydi.
Bu yöntemi de birkaç gün önce denedim. Bariz bir şekilde oyunların akıcılığı arttı.

Overclock ile alakası yok. Bazı AMD kartlarda zaten MSI şeklinde ayarlanmış olarak geliyor.
Donanımların haberleşmesiyle alakalı. Genellikle gecikmeyi düşürmek için yapılıyor.
Bende FPS 60 civarına düştüğünde oyunlar rahatsız edici bir şekilde kasıyormuş gibi görünüyordu. Logitech driverlarını sildikten sonra rahatsız edici kısmı gitti ama yine kasıyor gibiydi.
Bu yöntemi de birkaç gün önce denedim. Bariz bir şekilde oyunların akıcılığı arttı.

İyi akşamlar bir daha. Sizin dediğiniz kasma hissi microstutteringden ilaveten 120-140'lardan aniden düşünce normal bir tepkidir. Ve dediğiniz MSI dediğinizide ilk önce bizim bildigimiz benim de ekran karti markam olan "MSI" geldi :). Onun dışında bunu deneyeceğim ve düzeltebileceğine ihtimal veriyorum bende. İnşallah beni bu dertden kurtarirsiniz kardeşim :)

Geri
Yukarı