R5 3600 sistemde çözümlenemeyen FPS düşüşü

Emreinci

Decapat
RAM
Crucial Ballistix 16 GB (2x8) 2400 MHz DDR4 CL16 Overclock=3200 mhz
SSD veya HDD modeli
CT120BX500SSD1 / ST9500325AS / WDC WD10EZEX-22MFCA
Ekran kartı
Msi Amd Rx570 4g armor oc
Anakart
Asus Tuf Gaming b450 plus
İşlemci
Ryzen 5 3600
Merhaba.
Bilgisayarımı 2018 senesinde topladım ve topladığım zamandan beri sıkıntılarım bir bitmedi. Sürekli ani FPS dropları yaşıyorum. Counter-Strike: Global Offensive olsun League of Legends olsun veya herhangi bir dandik oyun web sitesi olsun droplar yiyorum. Ani takılıp gidiyor CS:GO'da daha belirgin adama mermi sıkarken drop yiyor. Masaüstünde ani drop giriyor. Bir türlü çözemedim. Ekran kartımdan mıdır sıkıntı işlemcimden midir bilemiyorum da 2'si de kötü değil diye düşünüyorum. Dandik aztec skulls oyununda oyunum kasıyor mesela. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Sıkıntısız kullanmak istiyorum bilgisayarımı. Bir kere bir driver problemi yaşadım ilk aldığımda bilgisayarı kitliyordu şimdi çözdüler. Ani drop yiyorum bilgisayar yavaşladı şimdiden teşekkür ediyorum. Not = işlemci boşta 50 derecelerde buna da yardımcı olursanız sevinirim Windows 11 kullanıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Vallahi hocam çok harcama yaptım ve işten çıktım cepte 5 kuruş kalmadı :D
Diş kavuğu kadar sıktım işlemcinin üstüne yaydım her yerine az mı sıktım çok mu bilemiyorum.

Evet sizi anlayabiliyorum hocam ama bu macunlar arasında bazen 10-15 derece oynuyor. İyi bir macunla yükte 80-85 arası olan işlemci kalitesiz macunla 95-99 oluyor. Macun değiştiremeyecekseniz undervoltage yapmaya çalışın o zaman artık. O da çözüm olmazsa tekrar macun işine döneriz. Miktarda sıkıntı olmayabilir de nasıl sürdünüz? Fanı falan da iyice kontrol edin arada mm bile boşluk kalsa ısınır.
Evet sizi anlayabiliyorum hocam ama bu macunlar arasında bazen 10-15 derece oynuyor. İyi bir macunla yükte 80-85 arası olan işlemci kalitesiz macunla 95-99 oluyor. Macun değiştiremeyecekseniz undervoltage yapmaya çalışın o zaman artık. O da çözüm olmazsa tekrar macun işine döneriz. Miktarda sıkıntı olmayabilir de nasıl sürdünüz? Fanı falan da iyice kontrol edin arada mm bile boşluk kalsa ısınır.

Şunlara bir bakın bakalım;

Şunlara bir bakın bakalım;

4 kere fanı çıkarıp taktım içimde ukte kalmasın diye pinlerini de acayip derecede sıktım bir ara anakartı kırıcağımı düşünmeye başladım aşırı zorladım ama bir sorun olmadı onun haricinde undervolatage nasıl yapılır bilmiyorum belki de R5'in kutusundan çıkan fan yetersiz kalıyordur ama onu da pek anlamıyorum fan ayarlarını Full'e çektim 2600 RPM de çalışıyor BIOS'a girdiğimde
Ayrıca masaüstünde boşta böyle ısılar ve işlemci 3.95 de çalışıyor durmadan voltage ı fazla veriyor sanırım.

Dosya Ekleri

• görev.png
    görev.png
    2,6 MB · Görüntüleme: 20
4 kere fanı çıkarıp taktım içimde ukte kalmasın diye pinlerini de acayip derecede sıktım bir ara anakartı kırıcağımı düşünmeye başladım aşırı zorladım ama bir sorun olmadı onun haricinde undervolatage nasıl yapılır bilmiyorum belki de R5'in kutusundan çıkan fan yetersiz kalıyordur ama onu da pek anlamıyorum fan ayarlarını Full'e çektim 2600 RPM de çalışıyor BIOS'a girdiğimde.
Ayrıca masaüstünde boşta böyle ısılar ve işlemci 3.95 de çalışıyor durmadan voltage ı fazla veriyor sanırım.

Yukarıda attığım konulara bakın bakalım belki oradan bakarak undervolt yapabilirsiniz. Ekran kartı da boşta 52 derece yüksek gibi biraz. Kasa içi sirkülasyonda mı problem var acaba. Kasa fanlarını söküp taktıysanız yönünü doğru taktığınıza emin misiniz? Egzoz fan sıcak havayı kasanın içine doğru sürüklüyor olabilir.

Yukarıda attığım konulara bakın bakalım belki oradan bakarak undervolt yapabilirsiniz. Ekran kartı da boşta 52 derece yüksek gibi biraz. Kasa içi sirkülasyonda mı problem var acaba. Kasa fanlarını söküp taktıysanız yönünü doğru taktığınıza emin misiniz? Egzoz fan sıcak havayı kasanın içine doğru sürüklüyor olabilir.

Bir video çektim nasıl sizinle paylaşabilirim acaba.

Hocam bir siteye falan yükleyin isterseniz eğer undervolt ile ilgiliyse ben de çok iyi bilmiyorum belki videoyu izleyen bilen arkadaşlar da yardımcı olur. YouTube benzeri bir platform olabilir.

Tebrikler clock tuner üzerinden hiçbir testi yapamıyorum clock tuner kendi Cinebench vesaire yi kapatıyor. @Recep Baltaş Help

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    314,6 KB · Görüntüleme: 30
Hocam nedir son durum? Çözebildiniz mi sorunu? Yukarıda attığım AMD işlemciler için olan konuları incelediniz mi?

Aşırı bir ısınma söz konusu işlemcinin fazla voltage vermesini durdurabildim sıcaklıklar biraz daha aşa çekildi ama yine aşırı fazla yine 90'lara kadar çıkıyor ama şöyle bir artım var artık stress testi birazcık daha uzun yapabiliyorum.

Aşırı bir ısınma söz konusu işlemcinin fazla voltage vermesini durdurabildim sıcaklıklar biraz daha aşa çekildi ama yine aşırı fazla yine 90'lara kadar çıkıyor ama şöyle bir artım var artık stress testi birazcık daha uzun yapabiliyorum.

Kutadan çıkan soğutucu nedir? Ben Ryzen 7 2700'ü kutudan çıkan Wraith Max isimli soğutucu ile kullandım. Render falan aldım hiç böyle bir sorun yaşamadım. Sizin soğutucuda mı bir sorun var yoksa sadece macun kaynaklı mı acaba tam emin olamıyorum. Soğutucuyu bir kontrol eder misiniz alt tarafta borularda kırık falan mı vardır nedir? Isınır da yani böyle direk Max sıcaklığa ulaşması çok ilginç.

Kutadan çıkan soğutucu nedir? Ben Ryzen 7 2700'ü kutudan çıkan Wraith Max isimli soğutucu ile kullandım. Render falan aldım hiç böyle bir sorun yaşamadım. Sizin soğutucuda mı bir sorun var yoksa sadece macun kaynaklı mı acaba tam emin olamıyorum. Soğutucuyu bir kontrol eder misiniz alt tarafta borularda kırık falan mı vardır nedir? Isınır da yani böyle direk Max sıcaklığa ulaşması çok ilginç.

Normal stok soğutucu AMD'nin.

Geri
Yukarı