R5 3600X 80 derece oluyor

SnowBody6910

Decapat
Daha fazla  
RAM
16 GB, 3200 MHz
Ekran kartı
RX 5700
Anakart
B-450
İşlemci
R5 3600X
R5 3600X kullanıcısıyım ve CPU'm her zaman 80+ üzeri derecede çalışıyor. Tüm programları kapatsam ve CPU kullanımı %10'lara düşse bile sıcaklık her zaman 80+ üzerinde, bazen 90'lara kadar çıkıyor. Araştırdığım kadarıyla normalde oyunlarda filan 80+ dereceye çıkması normalmiş, ama boş dururken 40-50 derece arasında olması gerektiğini okudum. Bilgili arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

AM4 soket AMD işlemcileri kullanmadım ama sistem boştayken o dereceleri gormeniz normal değil.

Denetim Masası güç seceneklerinde hangi profil secili yüksek veya nihai performans ise dengeliye alın bir de oyle deneyin.

BIOS güncellemesi yaptınız mı ? Bir de stok soğutucu ile ısınması çok normal.
Evet BIOS'u güncel. Stok soğutma ile ısınma problemleri yaşanabileceğini biliyorum, fakat stok ile bile 80 derece fazla, daha önceden bu kadar ısınmıyordu. İlk defa yarım saat önce CPU fazla ısındığı için bilgisayarım kendini kapattı.

Gelen yorumlara bak şaka gibi. Nitelikten vazgeçip çoluk çocuğu buraya doldurması değil tabii. Boşta 80 dereceden bahsediyor konu sahibi, çözüm olarak macun yazan var. Birisi çıkmış stok soğutucu demiş. Güler misin ağlar mısın. Konuya hakim olan bilgili insanları kaçırdınız. Donanım kaynaklı değil diyelim, sana göre boşta belki ama arka planda çalışan bir şeyler olabilir, kötü niyetli bir yazılım mesela. Donanım kaynaklı ihtimalinde zaten buradan yapabileceğimiz pek bir şey yok, teknik destek alman gerekecek. Yine de bir montajını kontrol etmekte fayda var aksilik olabiliyor bazen.

Geri
Yukarı