R5 3600 macun değişmesine rağmen 80 derece oluyor

MedX

Decapat
Daha fazla  
Advanced System Care'nin verimlilik izleyici programından CPU, GPU, anakart sıcaklıklarına bakıyorum. GPU genelde boştayken 45-51-52 derecelerde, sıcaklık sürekli değişmiyor. İşlemcimin sıcaklığı da 1-2 hafta öncesine kadar GPU gibiydi fakat son zamanlarda derecesi sürekli değişmeye başladı. Boştayken anlık 65-68 derecelere çıkıyordu. Kasanın içini, fanlarındaki tozları vs sildim, MX-4 termal macunu ile işlemcinin macununu yeniledim fakat değişen çok da bir şey olmadı. Boştayken GPU 51, anakart 38 iken işlemci 60 küsur derecelerde gezip arada kısa süreliğine 70 küsurlara çıkmaya başladı. CS'deyken bir ara anlık 80 küsurları da gördüm. Macunu çok da fazla sürmedim diye düşünüyorum ama duruma göre silip daha az sürebilirim. Başka neden olabilir, yardımcı olur musunuz? Şimdiden teşekkür ederim.

ASUS B450M-K
ASUS RX580 8 GB.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bugün buna benzer başlık açan çok oldu. Hatta birisi arka planda çalışan G-skill RGB programı nedeniyle olduğunu buldu. Arka planda ve başlangıçta açılan programları devre dışı bırak.

Son düzenleyen: Moderatör:
Stok fan mı kullanıyorsunuz? BIOS üzerinden undervolt yaparak sıcaklıkları biraz daha düşürebilirsiniz. Sıcaklık olarak en iyi sonuçları AIDA64 veriyor diye düşünüyorum. Bir de ondan bakabilir misiniz?

Hocam BIOS'tan Core Performance Boost kapalı mı bir emin olur musunuz? Bende de aynı şey olmuştu CPB kapatınca maksimum 65 dereceyi görüyor şu an.

Bu işlemcinin genel bir sıcaklık sorunu var. 240mm Sıvı soğutma ile kullanırken bile 75 derece oluyordu. Sebebi de işlemci 1.5V ve üstü gibi fazla voltaj değerlerine çıkıyor. Tek çözümü boost frekansa sabit bir voltaj ile UV yapmak. Bunu yaptıktan sonra sıcaklık 50 derecelere düşmüştü.

Bugün buna benzer başlık açan çok oldu. Hatta birisi arka planda çalışan G.Skill RGB programı nedeniyle olduğunu buldu. Arka planda ve başlangıçta açılan programları devre dışı bırak.

Açılışta sadece sistem programları çalışıyor ama son zamanlarda Discord'u daha aktif kullanmaya başladım belki ondan olabilir. Bir bakacağım.

Hocam BIOS'tan Core Performance Boost kapalı mı bir emin olur musunuz? Bende de aynı şey olmuştu CPB kapatınca maksimum 65 dereceyi görüyor şu an.

Şu an PC'yi kapatamıyorum ama bakacağım.

Stok fanla 75 derecelerde kullanıyorum ben. Sizinkisi bir tık fazla ama stok fana göre normal.

Mesh panel 4 fanlı kasa kullanıyorum, arka planda çok uygulamam da açık değil. Normalde yükte 75 dereceyi bile zor görüyordum ama dediğim gibi son zamanlarda böyle anlık değişimler olmaya başladı.

Bu işlemcinin genel bir sıcaklık sorunu var. 240mm sıvı soğutma ile kullanırken bile 75 derece oluyordu. Sebebi de işlemci 1.5v ve üstü gibi fazla voltaj değerlerine çıkıyor. Tek çözümü Boost frekansa sabit bir voltaj ile UV yapmak. Bunu yaptıktan sonra sıcaklık 50 derecelere düşmüştü.

Son 1-2 hafta öncesine kadar ısınma problemi yaşamıyordum, memnundum aslında. Voltaj deyince de aklıma geldi, PSU'nun çok verimli çalışmadığını düşünüyorum. Hatta bir ara garanti servisi PSU fanından ses geldiği için fanını değiştirmişti. PSU yüzünden de olabilir mi acaba? Bir de dediğiniz "sabit voltaj ile UV yapma" olayını nasıl yapabilirim?

Cevap veren herkese çok teşekkür ederim bu arada.

Açılışta sadece sistem programları çalışıyor ama son zamanlarda Discord'u daha aktif kullanmaya başladım belki ondan olabilir. Bir bakacağım.

Şu an PC'yi kapatamıyorum ama bakacağım.

Mesh panel 4 fanlı kasa kullanıyorum, arka planda çok uygulamam da açık değil. Normalde yükte 75 dereceyi bile zor görüyordum ama dediğim gibi son zamanlarda böyle anlık değişimler olmaya başladı.

Son 1-2 hafta öncesine kadar ısınma problemi yaşamıyordum, memnundum aslında. Voltaj deyince de aklıma geldi, PSU'nun çok verimli çalışmadığını düşünüyorum. Hatta bir ara garanti servisi PSU fanından ses geldiği için fanını değiştirmişti. PSU yüzünden de olabilir mi acaba? Bir de dediğiniz "sabit voltaj ile UV yapma" olayını nasıl yapabilirim?

Cevap veren herkese çok teşekkür ederim bu arada.

UV olayı için internetten videolara bakabilirsin. Voltajı yavaş yavaş düşürerek stress testi yapın. Donma, mavi ekran veya reset gibi sorunlar yaşayana kadar voltajı düşürün. Eğer mavi ekran veya çökme olursa bir önceki değeri girin bu sayede işlemciniz için en iyi değeri bulmuş olursunuz. Silikon kalitesine göre videolardaki ne oranla daha düşük voltajda daha stabil çalışabilir. Bu yüzden yavaş yavaş ve inebildiğin kadar in.

Yeni konular

Geri
Yukarı