R5 3600X boşta 70 derece

BlackGRY

Kilopat
Yer
Kahramanmaraş
Öncelikle iyi akşamlar diliyorum herkese.
Sorunum başlıkta da yazdığı gibi işlemcinin aşırı derecede ısınması.
SilverStone'un PF240 sıvı soğutmasını yaklaşık 2 yıldır kullanıyorum.
2 yıldır gayet iyi soğutuyordu bir sorun yoktu anakartımın işlemciye fazla voltaj vermesi sonucu işlemci 1.400'lü değerlerde voltajda çalışıyordu haliyle ısınma sorunu oluyor.
Buna rağmen herhangi bir performans sorunum yoktu.
Son 1 haftadır işlemci sürekli boşta dahi 60-70 derecelerde geziyor ilk başta termal macundan sanıp Cooler Master MasterGel isimli termal macunu kullandım düzelmedi sorun hala devam ediyor.
AIDA64 uygulamasında stres testinde maksimum 45 saniye kadar test yapabiliyorum. Sonrasında kapanıyor.
Sistem:
Ryzen 5 3600X.
16 GB 8x2 3000MHz.
RX 5600 XT.

Montajı düzgün yaptığınızı varsayıyorum.
BIOS'da Core Performance Boost ve Precision Boost Overdrive ayarları vardır. Onları kapalı hale getirebilirsiniz. İşlemcinin hızlarında %10-20 civarında kayıp olabileceğini belirteyim. Düzelme olmazsa tekrar açabilirsiniz.

Under Volt yapın.
Denedim 1.200V değere indirdim yine aynı 1.400’den 1.200’e indirdiğimde en azından 5-10 derece azalması gerekirken 1 derece bile oynamadı.

Montajı düzgün yaptığınızı varsayıyorum.
BIOS'da Core Performance Boost ve Precision Boost OverDrive ayarları vardır. Onları kapalı hale getirebilirsiniz. İşlemcinin hızlarında %10-20 civarında kayıp olabileceğini belirteyim. Düzelme olmazsa tekrar açabilirsiniz.

O iki ayarı denemedim fakat sorunun bu ayarlarda olduğunu sanmıyorum çünkü bu ayarları kontrol ettiğimde sıvı soğutmayı aldığımdan beri açıktı ve ısınma sorunu yoktu.
Montajı 2 yıldır kullandığım gibi yaptım değişik bir durum yok.

Yani bu iki ayar açık olsa bile 45 saniye de kapanması normal değil.

Geri
Yukarı