R5 3600X için hava soğutma

Hocam bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim Arctic soğutucu alacağım o halde. 🙂 Kasanın üstü için de ek olarak attığınız 2 fanı sipariş edebilirim fiyatı makul geldi. Peki fanları taktıktan sonra yandaki camı çıkartmama gerek kalır mı yoksa kapalı bir şekilde kullanmaya devam edebilir miyim? Bu arada kasam pencerenin hemen altında masa altında duruyor parkenin üzerinde.

Hocam kasanızın içeri hava almama derdi var önden mesh yapılı olsa kapatın derdim çünkü artık içeride lodos olacaktı :) ama ürünü alınca bir deneyin sıcaklık farkını gözlemleyin belki de güzel hava alıyordur canlı canlı göremediğimiz için kestirmek zor tabii. Benim 2 PC'de parkenin üzerinde hocam orada durmasının tek dezavantajı çok toz tutması oluyor. Ancak ısınan hava yükseleceği için sistemden sıcak havanın tahliyeside daha kolay oluyor. Bende bir süredir termal macun arayışındaydım yüksek ürün arıyordum size yazdıktan sonra gaza gelip MX-4 sipariş ettim. Çünkü Arctic 34 Duo'dan kendisini biliyorum ve çok memnunum :)

Dostlar konuyu hortlatmak gibi olacak ama açıklama yazmak istedim. Arctic Freezer 34 Duo ürünü bugün elime geçti ve kurulumunu yaptım. Çok sessiz çalışıyor. Stok fan sürekli bağırıp alçalıyordu ve yine stok fan ile 3-4 hafta kadar önce boşta 48-55 °C arası ve yaklaşık 2 haftadır boşta 58-62 °C civarını görüyordum. Arctic ile stres testi yaptığımda maximum 75 °C gördüm. Boştaki değerlerini altta resim olarak bıraktım. Sizce şu an değerler iyi midir? Boşta stok fan ile aman aman bir fark yaratmadı sanki, haliyle biraz canımı sıktı bu durum. Acaba voltajı mı yüksek geliyor? yardımlarınızı bekliyorum dostlar.

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    16,7 KB · Görüntüleme: 25
Dostlar konuyu hortlatmak gibi olacak ama açıklama yazmak istedim. Arctic Freezer 34 Duo ürünü bugün elime geçti ve kurulumunu yaptım. Çok sessiz çalışıyor. Stok fan sürekli bağırıp alçalıyordu ve yine stok fan ile 3-4 hafta kadar önce boşta 48-55 °C arası ve yaklaşık 2 haftadır boşta 58-62 °C civarını görüyordum. Arctic ile stres testi yaptığımda maximum 75 °C gördüm. Boştaki değerlerini altta resim olarak bıraktım. Sizce şu an değerler iyi midir? Boşta stok fan ile aman aman bir fark yaratmadı sanki, haliyle biraz canımı sıktı bu durum. Acaba voltajı mı yüksek geliyor? Yardımlarınızı bekliyorum dostlar.

Hocam Ryzen 3000 serisinin en büyük derdi voltaj şu an 1.475V gibi bir voltaj geliyor karta o yüzden ufak bir undervolt yaparsanız çok daha serin çalıştırabilirsiniz benim boşta 33 derece şu anda mesela.

Hocam Ryzen 3000 serisinin en büyük derdi voltaj şu an 1.475V gibi bir voltaj geliyor karta o yüzden ufak bir undervolt yaparsanız çok daha serin çalıştırabilirsiniz benim boşta 33 derece şu anda mesela.

Hocam peki nasıl bir ayar yapmamı önerirsiniz, voltajı düşürdükten sonra performans kaybı yaşar mıyım? Yardımcı olabilirseniz eğer çok sevinirim.

we.png

Hocam peki nasıl bir ayar yapmamı önerirsiniz, voltajı düşürdükten sonra performans kaybı yaşar mıyım? Yardımcı olabilirseniz eğer çok sevinirim.

Eki Görüntüle 662019

Yok hocam undervoltun amacı odur zaten. Uğraşmayım derseniz CPB'u kapatırsanız 15-20 derece kazanım sağlarsınız performans %10-15 arası düşer ama ekran kartını çok üst değilse beslemede sıkıntı olmaz. Serin serin kullanırsınız. Ama sonuna kadar kullanım derseniz ufak ufak voltaj kesin aşağıda rehber hazırlamıştım bakabilirsiniz.

Yok hocam undervoltun amacı odur zaten. Uğraşmayım derseniz CPB'u kapatırsanız 15-20 derece kazanım sağlarsınız performans %10-15 arası düşer ama ekran kartını çok üst değilse beslemede sıkıntı olmaz. Serin serin kullanırsınız. Ama sonuna kadar kullanım derseniz ufak ufak voltaj kesin aşağıda rehber hazırlamıştım bakabilirsiniz.

2060 Super kullanıyorum hocam. Ama performans düşer diyorsanız hiç ellemeyeyim CPB'i. Rehberinize bakıyorum deneyeceğim bakalım. Çok teşekkür ederim ilginiz için.

2060 Super kullanıyorum hocam. Ama performans düşer diyorsanız hiç ellemeyeyim CPB'i. Rehberinize bakıyorum deneyeceğim bakalım. Çok teşekkür ederim ilginiz için.

Açık kapalı şekilde deneyin hocam sonra undervolta girişin 1.05V da çalışacağı için aşırı serin çalışacak işlemci.

Geri
Yukarı