Çözüldü R5 3600X RX 6700 XT sistemde mouse oynatınca oyunlarda FPS düşüyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

SpongyFX

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Web Tasarımcı, Çaylak Oyun Geliştiricisi
Merhaba. Çok garip bir sorunla karşı karşıyayım. Riot Games oyunlarında (LoL ve Valorant) mouse imlecini/aimi sağ sol yaptığım zaman -özellikle düşman varsa- FPS'im 300'den 10 FPS'e iniyor. Bilgisayarımda herhangi bir crackli uygulama yüklü değil. Kaspersky premium ile korunuyorum. Sistem özelliklerim:

MSI B450 Tomahawk Max.
AMD Ryzen 5 3600X.
ASUS Dual RX6700 XT 12 GB.
Corsair Vengeance 16 GB RAM (2x16) CL15 3000MHz.

Daha önce de bu sistemle oynuyorum böyle bir sıkıntıyla karşılaşmadım. Mouse'um Aerox 3 Wireless. İşletim sistemim de Windows 11. ekran kartı sürücüm güncel. Radeon ve BIOS ayarlarım(TPM 2.0 harici) varsayılanda.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Kararlı bir sistemin ilk kuralı BIOS güncellemesi yapmaktır. Hepsinden önce bir BIOS güncellemesi yapmalısınız.

Ardından BIOS ayarlarınızı gözden geçirmeli ve yapılandırmalısınız.

Daha sonrasında işletim sistemi düzeyinde iyileştirme ve yapılandırmalarınızı sağlayabilirsiniz.
Windows 11'i nasıl yükledin acaba?
Ondan kaynaklı bir sorun olabilir çünkü B450M Windows 11'i desteklemiyor olması lazım. Rufus ile yüklediysen bundan dolayı olabilir.

Ondan kaynaklı bir sorun olabilir çünkü B450M Windows 11'i desteklemiyor olması lazım. Rufus ile yüklediysen bundan dolayı olabilir.
1685451758170.png

Burada destekliyor olarak gözüküyor. Win 11'den eski kart olduğu için ana sayfasında windows 10 ve windows 7 destekleniyor olarak gözüküyor fakat driverlar 11'e uygun olarak değiştirilmiş gözüküyor driver sayfasında.
Onun dışında da windows 11'i direkt Microsoft'un kendi sitesinden indirdiğim yükleme sihirbazıyla indirip kurdum. Rufus kullanmadım. Windows'um da orijinal.

Eki Görüntüle 1799729

Burada destekliyor olarak gözüküyor. Windows 11'den eski kart olduğu için ana sayfasında Windows 10 ve Windows 7 destekleniyor olarak gözüküyor fakat driverlar 11'e uygun olarak değiştirilmiş gözüküyor driver sayfasında.

Onun dışında da Windows 11'i direkt Microsoft'un kendi sitesinden indirdiğim yükleme sihirbazıyla indirip kurdum. Rufus kullanmadım. Windows'um da orijinal.

Anladım. Yani Windows 11 denetleyip uygun dediyse sorun olmaması lazım. Ama sen yine de Windows 10 ile dene bir. AMD ekran kartlarında FPS droplar mevcut oluyor. Undervolt ile çözülüyor diyorlar ama ben denemedim böyle bir sıkıntıyla karşılaşmadım.(aynı ekran kartım var).
Buna benzer şöyle bir sıkıntı yaşadım. Sistemim yeni ve bana geldiğinde Windows 10 kurulu halde geldi. Valorant'a bir girdim 100FPS Max 200FPS görüyorum.(R5 5600 - RX 6700XT)
Bir iki araştırdım ve hazır sistemde kurulu gelen Windows'larda sorun oluyormuş. Bende kendim Windows 10 temiz kurulum yaptım ve şu an 300 400 500 fpslerdeyim. Demek istediğim format çözüm olabilir.

Anladım. Yani Windows 11 denetleyip uygun dediyse sorun olmaması lazım. Ama sen yine de Windows 10 ile dene bir. AMD ekran kartlarında FPS droplar mevcut oluyor. Undervolt ile çözülüyor diyorlar ama ben denemedim böyle bir sıkıntıyla karşılaşmadım.(aynı ekran kartım var).
Buna benzer şöyle bir sıkıntı yaşadım. Sistemim yeni ve bana geldiğinde Windows 10 kurulu halde geldi. Valorant'a bir girdim 100FPS Max 200FPS görüyorum.(R5 5600 - RX 6700XT)
Bir iki araştırdım ve hazır sistemde kurulu gelen Windows'larda sorun oluyormuş. Bende kendim Windows 10 temiz kurulum yaptım ve şu an 300 400 500 fpslerdeyim. Demek istediğim format çözüm olabilir.
Az sonra format atacağım, şu an yedeklemeleri yapıyorum. İlk önce temiz bir win11 kurulum yapayım - hem de rufus ile bu sefer - daha sonra yine olmazsa windows 10 deneyeceğim.

Kararlı bir sistemin ilk kuralı BIOS güncellemesi yapmaktır. Hepsinden önce bir BIOS güncellemesi yapmalısınız.

Daha sonrasında işletim sistemi düzeyinde iyileştirme ve yapılandırmalarınızı sağlayabilirsiniz.

Çözüm

Çok sağ olun gerçekten. Tamamen unutmuşum BIOS güncellemesi olayını. En son 2020 gibi bir tarihte güncelledim sanırsam. Hemen onu da yapayım. Umarım elektrikler gitmez :D.

Sorunum çözüldü şu an. Format attım ve ekran kartı driverını bile daha indirmedim. Kaspersky yüklü bir tek. Şu an herhangi bir sorun yok. Windows 11 Rufus üzerinden attım. Şimdi diğer bileşenleri kuracağım. Eğer tekrar yapmaya başlarsa bu sıkıntıyı buradan bildiririm. Teşekkür ederim hepinize.

Son düzenleyen: Moderatör:
Müthiş bilgiliyim demiyorum fakat direkt kendi sistemimde yaptığım test üzerinden örnek veriyorum. Test ettim ve darboğaz yok. Başkasının sistemine neden bakıp bunda darboğaz var diyeyim? Ki oldukça da bilgim vardır.

Sorun değil. Geç cevap yazdığım için siz kusura bakmayın.

Pontiff adlı arkadaşı rapor ettim. Çok garip bir söylemi var ben anlamadım :D. Arkadaşa 1080p'de çok az bir darboğaz var, 2k çözünürlükte ise 0 darboğaz var diyorum. Bana sinirleniyor. Bilgisayar için çok bilgilisiniz galiba deyip çözsene o zaman diyor. Biraz sinirli galiba.
Arkadaş garip gerçekten. 2k'da sıkıntısız kullanıyorum bu sistemi ki 1080p deneyimim de oldu birkaç oyunda. Darboğaz gibi bir sıkıntı yok arkadaş çok gizli bilgilere sahip galiba.

Ki konu darboğaz değil zaten o sistemde darboğaz olsa bile 10fps değerini görmeniz imkansiz. Dolayısıyla sorun riot oyunlarında gibi duruyor açıkçası ben de LOL'de geçmiş zamanlarda garip sıkıntılar yaşamıştım.

Mobildeyim bakamıyorum detayli ancak chipset sürücüsü güncel midir? Bunun yanında oyun için gerekli paketler de eksik ya da bozuk olabilir gibi geldi. Vc, directx gibi.

Arkadaş garip gerçekten. 2k'da sıkıntısız kullanıyorum bu sistemi ki 1080p deneyimim de oldu birkaç oyunda. Darboğaz gibi bir sıkıntı yok arkadaş çok gizli bilgilere sahip galiba.

Ki konu darboğaz değil zaten o sistemde darboğaz olsa bile 10fps değerini görmeniz imkansiz. Dolayısıyla sorun riot oyunlarında gibi duruyor açıkçası ben de LOL'de geçmiş zamanlarda garip sıkıntılar yaşamıştım.

Mobildeyim bakamıyorum detayli ancak chipset sürücüsü güncel midir? Bunun yanında oyun için gerekli paketler de eksik ya da bozuk olabilir gibi geldi. Vc, directx gibi.
Sorunum çözüldü şu an zaten. Bios güncelleme ve format sonucu herhangi bir sıkıntı kalmadı.

Geri
Yukarı