R5 3600X ve 2070S sistem toplama

Açıkcası 970 Evo Almayın da ne yaparsanız yapın diyebilirim bütün samimiyetim ile.
720 TL verip 970 Evo almak ve 830 TL'lik sıvı soğutma yerine yapabilecekleriniz;

1. 860 Evo 500 GB alıp bunun 100-150'sini sisteme ayırıp kendinize ek olarak 300-400 GB'lık bir depolama alanı yaratabilirsiniz ve elinize 300 TL'ye yakın bir para kalır.
2. Hava Soğutucu alabilirsiniz 350-450 TL civarında gayet yeterli çok çeşit soğutucu var.400-500 TL'yi kurtarabilirsiniz
3. Buralardan size 600-800 TL gibi bir para kurtarılmasından söz ediyorum. Bu para ile oyun alınabilir, cebe atılabilir hatta yine o kurtardığınız para ile gider bir tane daha 500 GB'lık ssd alırsınız aşırı fazla SSD depolama alanınız olur. Seçim sizin.

Bence bu yol daha mantıklı olur :D.

B550 anakartlar şu an daha mantıklı bir seçim olabilir @helvaci arkadaşımızın da dediği gibi. Bu arada ben size birkaç video attım onlara bir bakın sizin yanıtınızdan sonra yazdım.

MSI B550-A PRO 4400MHz(OC) DDR4 Soket AM4 M.2 HDMI DP ATX Anakart | ITOPYA şu anakartı beğendim.
Açıkcası 970 Evo almayın da ne yaparsanız yapın diyebilirim bütün samimiyetim ile.
720 TL verip 970 Evo almak yerine yapabilecekleriniz;

1. 860 Evo 500 GB alıp bunun 100-150'sini sisteme ayırıp kendinize ek olarak 300-400 GB'lık bir depolama alanı yaratabilirsiniz ve elinize 300 TL'ye yakın bir para kalır.
2. bu para ile oyun alabilirsiniz, depolama ihtiyacınız var ise 1 TB HDD alabilirsiniz veya cebinizde kalmasını istiyorsanız cebinize geri atarsınız.

Bence bu yol daha mantıklı olur :D.

O zaman hocam umarım bu sefer olmuştur sistemin en güncel halini yaratıp geliyorum.

Sistemin en güncel hali:

Olmuş mudur hocam @KünefeRam.

Birkaç şey harici gayet yerinde olmuş. Tavsiye vermem gerekir ise;
1.Anakart'ı bence Asus B550-F veya MSI B550 Tomahawk'dan yana kullanın. 200-250 TL lik bir fark oluşur.
2.Hyper 212 yerine MSI Core Frozr L Alırsanız bir tık daha iyi bir performans elde edebilirsiniz ki o da Cooler Master'dan 60 TL fazla ve eğer isterseniz MSI soğutucunun yanından 2. fanı takma aparatı da çıkıyor sonradan 120-130 TL'den bir TORX fan daha alırsınız ve çift fanlı olur performansı artar.2. bir fan ahım şahım gerekli değil ama zaten bütçeden tasarruf ettiğimiz için bu fazla para ile performansı arttırıp hala elinizde para tutabilirsiniz :D.

Sizin attıklarınız 12.450-12.500 civarına geliyor. Benim bu 2 önerim ile 12.800 veya 12.900 (eğer soğutmaya ek TORX fan alırsanız) civarına geliyor. Siz 13.300 TL'lik bir bütçe söylemiştiniz ve hem bütçede 400-500 TL gibi bir tasarrufa gidilmiş olunup hem de performansından ödün vermemesini sağlamış olduk. Bu son 2 önerimi dikkate alırsanız tasarrufunuz 400-500 TL, kendi düşündüklerinizin kalmasını tercih ederseniz 800 TL'den fazla bir miktar para elinizde kalır. Bütçenizden düşürdüğümüz halde performans kaybı yaşamamak adına benim tercihim önerilerimi dikkate almanız olurdu.

Birkaç şey harici gayet yerinde olmuş. Tavsiye vermem gerekir ise;
1.anakart'ı bence ASUS B550-F veya MSI B550 Tomahawk'dan yana kullanın. 200-250 TL'lik bir fark oluşur.
2.Hyper 212 yerine MSI Core Frozr L alırsanız bir tık daha iyi bir performans elde edebilirsiniz ki o da Cooler Master'dan 60 TL fazla ve eğer isterseniz MSI soğutucunun yanından 2. fanı takma aparatı da çıkıyor sonradan 120-130 TL'den bir torx fan daha alırsınız ve çift fanlı olur performansı artar.2. bir fan ahım şahım gerekli değil ama zaten bütçeden tasarruf ettiğimiz için bu fazla para ile performansı arttırıp hala elinizde para tutabilirsiniz :D.

Sizin attıklarınız 12.450-12.500 civarına geliyor. Benim bu 2 önerim ile 12.800 veya 12.900 (eğer soğutmaya ek torx fan alırsanız) civarına geliyor. Siz 13.300 TL'lik bir bütçe söylemiştiniz ve hem bütçede 400-500 TL gibi bir tasarrufa gidilmiş olunup hem de performansından ödün vermemesini sağlamış olduk. Bu son 2 önerimi dikkate alırsanız tasarrufunuz 400-500 TL, kendi düşündüklerinizin kalmasını tercih ederseniz 800 TL'den fazla bir miktar para elinizde kalır. Bütçenizden düşürdüğümüz halde performans kaybı yaşamamak adına benim tercihim önerilerimi dikkate almanız olurdu.

Hocam direk MSI Core Frozer XL alsam.

@user149848902 Açıkcası çok mantıksız bir seçim olur çünkü ilk olarak Türkiye'de herhangi bir yerde stoğu yok ve o fiyata verdiği performans az kalıyor. 800-850 tl gibi bir fiyatı var oysa ki Core Frozr L 430 TL gibi bir fiyata sahip. Core Frozr L'in yanında zaten MSI TORX Fan takmak için 2 tane aparat çıkıyor bir tanesi direkt olarak takılı zaten. Yani diğer aparat aldığınız kutuda bekliyicek istediğiniz zaman bir Torx Fan daha alıp pull-push şeklinde yerleştirebilirsiniz fanları hemen almak zorunda değilsiniz.

Alıcağınız eşyaların stoklarını bulabileceğinizden emin olun ben 1.5 haftamı stoğu olmayan eşyaları getiremem diyen yerler ile tartışarak geçirdim. Pandemi var diye stokda yok gözüken hiçbir site şuan biz kesin bir şey diyemeyiz, 1 ay 2 ay sürer falan diyip duruyorlar direkt olarak. O yüzden almayı düşündüğünüz şeylerin stoklarının herhangi bir güvendiğiniz yerde olduğundan emin olun yoksa size de aynı şeyi söyleyeceklerdir.

Geri
Yukarı