R5 3600X ve 2070S sistem toplama

akbulutt

Decapat
Merhaba,

Uzun süredir bilgisayar toplama üzerine araştırma yapıyorum. Mühendis olduğum için hem performans hissedebileceğim hem de hobi olarak oyun oynayacağım bir sistem arayışındayım. Hem teknik anlamda hem de tecrübe olarak aşağıdaki sistemi taslak olarak oluşturdum. Bu sistemden iki tane toplayacağım. Hem kendime hem arkadaşıma.

Sistem hakkında tavsiyeye üçüncü gözden kontrollere ve gözden kaçırdığım durum varsa onları incelemeniz adına yorumlarınıza ihtiyacım var. Birçok videonu izledim fakat konuyu toparlamak açısından özellikle @Recep Baltaş ve @Ali Güngör yorumlarınıza ihtiyacım var çünkü nereden baksak 30.000 TL'lik bir maliyet söz konusu.

AnakartASUS PRIME X570-PRO AMD X570 AM4 Ryzen DDR4 4400MHz (O.C.) M.2 Anakart
İşlemciAMD Ryzen™5 3600X Soket AM4 + Wraith Spire 3.8GHz 32MB 95W 7nm İşlemci
İşlemci SoğutucuCooler Master MasterLiquid Lite 240 Sıvı Soğutma AM4 Destekli 240mm Radyatör MLW-D24M-A20PW-R1
Ekran KartıGeForce RTX2070 SUPER 8GB GDDR6 256Bit DX12 Nvidia Ekran Kartı
Ram16 GB x 1 3600Mhz CL16
PSUASUS ROG STRIX 750W 80+ Gold Full Modüler 135mm Fanlı PSU
KasaKasa - (Net değil)
Ekran/MonitorAsus VG259QM 24.5" 280Hz 1ms (HDMI+Display) GSync Full HD IPS Monitör
SSDSamsung 500GB 970 EVO NVMe M.2 SSD (Okuma Hızı 3400MB / Yazma Hızı 2300MB)
HDDSeagate Barracuda 3.5" 1TB Sata 3.0 64MB Cache 7200Rpm Harddisk
MouseG102
KlavyeG213

Son düzenleme:
Eğer ileride rami 32GB yapmak için seçimin bu yönde ise doğru karar fakat 3-4 sene sonra 32 GB yaparım diyorsanız 2x8 alın derim. Yanılmıyorsam 4 tane ram slotu bulunduruyor bu anakart . Monitör de 280 hz fazla gibi geldi.
Bu daha iyi olacaktır.Bunun dışında iyi

@mirsady selam,

monitor seçiminde NVIDIA GeForce G-SYNC Gaming Monitors listesinden bakarak seçim yaptım. Önerdiğin monitör bu listede olmadığı için tercih etmedim. 280 birazcık hobi oldu :) doğrudur. Ama yan özellikleri ile (mavi filtre ..vb gibi) hoşuma gitti. Özellikle 280 Hz olmasına takılmadım
3000TL verip de full hd almayın tavsiyemdir. En azından 2K olması lazım.

Vallahi karar sizin

Şu dual kit ram konusuna da değinmek istiyorum. İki ram de 3600mhz de çalıştığını düşünün. Tek bir ram'in 3600mhz de çalıştığını düşünün. Dual kit ram kullandığınız zaman iki ram de aynı anda çalıştığından daha iyi performans gösterirler.
3000TL verip de full hd almayın tavsiyemdir. En azından 2K olması lazım.

Vallahi karar sizin

Şu dual kit ram konusuna da değinmek istiyorum. İki ram de 3600mhz de çalıştığını düşünün. Tek bir ram'in 3600mhz de çalıştığını düşünün. Dual kit ram kullandığınız zaman iki ram de aynı anda çalıştığından daha iyi performans gösterirler.
Bir de bütçe belirseniz bende kendim bir öneride bulunayım sistem olarak

Bütçe klavye ve mouse hariç, 15.000 TL

Monitor konusunda haklısın. o fiyata 2K olması gerekiyor.

Ram olayına gelince, gayet mantıklı bir açıklama. Teşekkürler, düşüncem değişti.
Bu monitör konusunda ne yorum yapılabilir?

Son düzenleme:
İyi Bayramlar. Monitör konusunda Samsung LC27HG70 tavsiye ederim. FreeSync ve FreeSync2 desteği mevcut 1080 Ti ile kullanıyorum. Fiyat performans olarak daha iyisi yok. Aynı zamanda 10Bit HDR.
NVIDIA GeForce G-SYNC Gaming Monitors'in listesinden bir ürün olsun derseniz. LG 27GL850 öneririm biraz pahalıdır Samsung a göre 1 hafta önce Mediamarkt de LC27HG70 2850 idi.

Son düzenleme:
Merhaba,

Monitör konusuna takılmadan. diğer parçalar hakkında bilgi yorumlarınızı alabilir miyim? Monitör'e karar verdik.

• TUF gaming x570 mi yoksa prime-pro x570 mi?
  • Belirlenen bu bileşenler arası uyumsuzluk yaşanır mı? Anakart-ram gibi
  • Birde güzel bir kasa öneriniz var mı?

Merhaba,

Monitör konusuna takılmadan. diğer parçalar hakkında bilgi yorumlarınızı alabilir miyim? Monitör'e karar verdik.

Kusuruma bakmayın biraz geç oldu fakat buyurun harika bir sistem

Pc Toplama Sihirbazı

500 TL kadar geçtik fakat siz bi 500 daha koyup işlemci soğutucu alabilirsiniz
Merhaba,

Veyahut da bu

Yine 1000tl kadar aşıyor ama 💸💸

Son düzenleme:

Geri
Yukarı