R5 3600X ve MSI GTX1080 Seahawk X sistem yorumu

Herkese iyi forumlar. Geçen hafta topladığım sistem hakkında edindiğim izlenimleri fikir verme ve fikir edinme açısından paylaşmayı düşündüm. Üst düzey kullanıcı değilim o yüzden olumlu olumsuz fikirlerinizi de bekliyorum. Bileşenler şu şekilde:
  • AMD Ryzen™5 3600X soket AM4 + Wraith spire 3.8GHz 32MB 95W 7nm işlemci.
  • ASUS ROG STRIX X570-F GAMING AMD X570 AM4 Ryzen DDR4 4400MHz (O.C.) M.2 anakart
  • Cooler Master Masterbox MB511 80Plus 650W 3x120mm RGB fanlı midt ATX siyah kasa.
  • Corsair 16 GB (2x8GB) Vengeance DDR4 3200MHz CL16 RGB Pro LED Dual kit RAM.
  • MSI GeForce GTX1080 Seahawk X 8 GB GDDR5X 256 Bit DX12 NVIDIA ekran kartı (eski sistemden)
  • Samsung 250GB 860 Evo SATA 3.0 (okuma 550 MB / yazma 520 MB) SSD (eski sistemden)
Şimdi bir haftalık süre içerisinde gözlemlediğim artı ve eksileri paylaşmak isterim. Ilk olarak işlemciden başlayayım, huyum değildir ama nedense işlemciyi alırken pek araştırmadım iyi olduğunu duyup kulaktan dolma bilgilerle aldım ve şimdilik pişmanım nedenine gelecek olursak. Boşta veya yükte fark etmeksizin sürekli voltaj değişikliği yapıp işlemci kullanımında dalgalanmalar oluyor (3600 MHz'den 4200 MHz'lere çıkıp inmeler gibi). Verdiği rahatsızlığa gelecek olursak +-10 derecelik ani sapmalar oluştuğundan dolayı fanlar da ani hızlanıp yavaşlama oluyor ve bu da beni rahatsız ediyor, tabii herkes için bu durum rahatsız edici olmayabilir. Araştırmalarım sonucu bunun normal olduğunu öğrendim. Bazı over clock ayarlarıyla işlemciyi sabit MHz'de tutarak bu sorunun çözüldüğünü gördüm. Fakat benim kullanıcı olarak fikrim madem böyle bir olay var boştayken 3600 MHz bandında çalışsın yükte yine yükselsin benim mantığıma uyan budur. Stok fan ile boşta 35-45 derece oyunlarda 45-70 derece arası sıcaklık değerleri alıyorum ve değerler belirttiğim gibi çok oynak. Cooler Master Hyper 212X soğutucumu AM4 kiti bulamadığımdan dolayı kullanamadığımı da belirtmek isterim. Şimdilik işlemciyi 4100 MHz'e sabitledim o şekilde kullanıyorum. Bu durumla ile ilgili bilgili arkadaşların farklı çözümleri var ise lütfen paylaşın (BIOS ve Driver güncel).

Anakarta gelecek olursak, özellikleri ve görünüşü olarak gayet şık ve benim için yeterli bir kart şimdilik olumsuz bir tarafını görmedim. Sadece ASUS anakart kullanıcıları için Armoury Crate yazılımının pek stabil çalışmadığını söylemek isterim. Hatta lazım değilse yüklemeyin. Gerekli yazılımları ayrıca kendiniz yükleyebilirsiniz (AI Suite 3, Aura Sync vb).

Kasaya gelelim, öncelik şikayet konusu olan üzerinde bulunan güç kaynağının sesli çalışması durumuyla karşılaşmadım şans olabilir bilemiyorum. Toplamda 4 adet fan bulunuyor hava akışı ve soğutması gayet iyi zaten özellikle mesh kasa seçtim. Fakat fanların kalitesi için aynı şeyleri söyleyemeyeceğim. Ön tarafta bulunan RGB fanlar bana çok kalitesiz geldi ve düşük devirlerde balans bozukluğu var gibi sürtünme sesleri çıkarıyorlar bu da yine şans durumu olabilir. Fanları anakart üzerinden kontrol etmek istiyorsanız fan çoklayıcı almanız gerekir ekran kartımda radyatör fanı bulunduğundan bana fan slotu yetmedi Akasa Flex'a P5 sipariş verdim.

Bellekler benim için gayet yeterli şu anda gerek görmediğim ve çok da anlamadığım için overclock yapmadan kullanıyorum. RGB ayarlarını ASUS yazılımıyla bir kere eşitleyebildim daha sonra kendi kendine değişti şu an kafalarına göre takılıyorlar. Şimdilik bu duruma çözüm bulamadım.

Eski parçalarım hakkında fikir söyleme gereği duymadım zaten konu çok uzadı umarım faydası olur. Tekrar iyi forumlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba hayırlı olsun öncelikle, Anakartınız gerçekten çok kaliteli bahse konu yazılım bende de stabil değil maalesef daha önceden auro graphic cart programı vardı stabil çalışıyor isterseniz onu yükleyin, ancak bahsettiğiniz uygulamada bende bir stabilizasyon göremedim, belleklerini asususun anakartından O.C yapabilirsiniz kesinlikle öneriyorum çok kolay bir işlem ve ryzen işlemciler bellek MHZ isteyen bir işlemci modeli hatta önerilen 3. nesile 3600 MHZ, onun haricinde size üzücü bir haber vermek isterim işlemciniz çok kaliteli ancak stok fanı o işlemcide tam performans için yetersiz kalıyor. Bu sebeple işlemciden tam performansta alamazsınız.
Ryzen 7 serisindeki stok fanlar daha kaliteli olurken ryzen 5 modellerinde biraz daha kolaya kaçılmış.
Ekran kartı ile ayarlamalarınızı Asus GPU Tweek 2 den yapmanızı öneririm.
Kasanızdaki problemler ise enteresan geldi, hava sirkülasyonu, parça kalitesi ve estetik klasmanlarında bence en başarılı f/p ürünlerinden bir tanesidir.

Son düzenleme:
Teşekkürler @@Fk_Jester. RGB için Aura Sync yazılımını yükledim daha stabil çalışıyor. Bellekleri de yukarıda yanlış yazmışım benimkiler 3600 MHz olanı tavsiyenizden sonra O.C. Yaptım şimdilik bir sıkıntı yok. Stok fan konusuna gelince keşke CM 212X'i kullanabilseydim ama maalesef kit yok o yüzden mecbur yeni almak zorundayım. Arctic Freezer 34 düşünüyorum ama o da stoklarda yok. Ekran kartı için bir ayar yapmıyorum açıkçası zaten 40 dereceyi nadir geçiyor. Sadece fan CPU OPT. slotuna takılı olduğu için fan sesi fazla çoğaltıcı gelince bu sorunda bitecek umarım. MSI Afterburner ile arada sıcaklık kontrolü yapıyorum.

Teşekkürler @@Fk_Jester. RGB için Aura Sync yazılımını yükledim daha stabil çalışıyor. Bellekleri de yukarıda yanlış yazmışım benimkiler 3600 MHz olanı tavsiyenizden sonra O.C. Yaptım şimdilik bir sıkıntı yok. Stok fan konusuna gelince keşke CM 212X'i kullanabilseydim ama maalesef kit yok o yüzden mecbur yeni almak zorundayım. Arctic Freezer 34 düşünüyorum ama o da stoklarda yok. Ekran kartı için bir ayar yapmıyorum açıkçası zaten 40 dereceyi nadir geçiyor. Sadece fan CPU OPT. slotuna takılı olduğu için fan sesi fazla çoğaltıcı gelince bu sorunda bitecek umarım. MSI Afterburner ile arada sıcaklık kontrolü yapıyorum.
Şahsen asus gpu tweek 2' de bulunan ekran kartını test ederek otomatik O.c özelliği(çok büyük bir nimet) ve sade arayüzü ile MSI Afterburner'dan daha cazip geliyor bana, ayrıca işlemciniz bildiğim kadarıyla İntel'in tüm 9. Nesil işlemcilerinden fazla satıldı(Mindfactory verilerine istinaden). CM 212X'i daha önce kullandım gerçekten kaliteli bir ürün ikinci el'de veya yine bu forumda aldığım bir bilgiye göre CM parça tedariği yapıyormuş şeklinde duydum. Ancak sıfır ürün almak zorunda kalırsanız 120mm sıvı soğutma işinizi görür, sıvı soğutmadan sonra kule tipi soğutuculara sıcak bakmıyorum.

Ben de 3600X aldım, henüz elime ulaşmadı. Noctua U12S ile deneme şansım olursa size ısı değerlerini paylaşırım. Sıvı soğutmayı bırakalı çok oldu. Pompa sesi vs hiç sevmiyorum. Sessiz olacak bilgisayar.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı