R5 3600X voltaj değeri düşürme

Hocam bilgisayar reset atınca, yeniden başlatınca yüklenmiyordu sadece yüksek ses geliyordu ve görüntüm gidiyordu, Boot atıyordu. Yabancı bir forumdan görüp bu şekilde ayarladım ve sorunum çözüldü. Bugün de CPU Core ratio kısmını 42.00 yapıp onaylayıp çıktığımda yine aynı sorunu yaşadım, BIOS'a girip tekrar Auto'ya aldığımda sorun ortadan kalktı.
VDDR CPU VOLTAGE sekmesinden manuel yapıp değer girip voltaj düşürebilirsin.

Vddr CPU voltage sekmesinden manuel yapıp değer girip voltaj düşürebilirsin.

Hocam CPB'yi tekrar Auto'ya alıp voltajı 0.15 v düşürdüm, sıcaklığım boşta 36-42 °C civarında seyrediyor.🙂 AIDA64 ile sistem kararlılık testinde 62 °C'yi geçmedi ve CPU Clock Speed 4200-4300 MHz civarındaydı. Benchmark yapmadım fakat muhtemelen oyun içinde de sıcaklık düşüşü görülecektir.
Bir sorum olacak: Boşta iken clock Speed'de ( 800'lere düşüyor sonra yükseliyor ) ve voltajda ( 0.9'a düşüp 1.30'a yükseliyor ) dalgalanmalar oluyor. Bu normal midir ?

Dosya Ekleri

• 1111.png
    1111.png
    138,3 KB · Görüntüleme: 50
MSI anakartımda da stok olarak voltaj fazla geliyordu. Düzeltilmeyecek bir durum değil, hepimiz insanız sonuçta değil mi? Aklımız var, bir şeyleri idrak edebiliyor, araştırabiliyoruz. Tek tıkla bu tip problemler çözülebilir. Fullmotion'un dediği gibi neredeyse her AMD anakartta var bu durum.

Geri
Yukarı