R5 3600X vs R7 3700X

O zaman AMD fan boyluğu yapmanıza gerek yoktu.

Fanboyluk?
Daha ne olduğunu bilmediğiniz bir sorunu bahane göstererek NVIDIA alın diyen ben değilim. 5000 serisinde WattMan mi kaldı. Bilen ya da yaşayan biri olsanız laf etmeyeceğim ama onu da bilmiyorsunuz. Yani sırf NVIDIA önermek için bahane. Sonra fanboy ben oluyorum. Size 2 saat ne olduğunu açıkladım sorunun bilgilendirmek için ama fanboy benim. Sadece gülüyorum...

Fanboyluk?
Daha ne olduğunu bilmediğiniz bir sorunu bahane göstererek NVIDIA alın diyen ben değilim. 5000 serisinde WattMan mi kaldı. Bilen ya da yaşayan biri olsanız laf etmeyeceğim ama onu da bilmiyorsunuz. Yani sırf NVIDIA önermek için bahane. Sonra fanboy ben oluyorum. Size 2 saat ne olduğunu açıkladım sorunun bilgilendirmek için ama fanboy benim. Sadece gülüyorum...
Yaşayan biri değilim ama forumda bir çok örneği var hergün nerdeyse 2-3 defa Wattman , siyah ekran sorunuyla ilgili açılan konular var ve siz amd yi savunuyorsunuz benim bilmediğim hakkında bu nedir fanboyluk değilmidir hatta dilerseniz forumda gördüğüm bir isyanı atayım size ?

Yaşayan biri değilim ama forumda birçok örneği var her gün neredeyse 2-3 defa WattMan, siyah ekran sorunuyla ilgili açılan konular var ve siz AMD'yi savunuyorsunuz benim bilmediğim hakkında bu nedir fanboyluk değil midir hatta dilerseniz forumda gördüğüm bir isyanı atayım size?

O konulardan kaç tanesini okudunuz acaba. Gerçekten ekran kartından kaynaklı kaç tane WattMan hatasıyla karşılaştınız? Yani bir sürü konu goruyorum diyorsunuz. Hangi birine yardım ettiniz. Hadi onları geç Driver'ler ile alakalı diyorsunuz. Okusanız bilirdiniz Driver'lerden kaynaklı WattMan sorunu kalmadığını neyse. Kaç tanesi RX 5000 serisi kullanıyordu? Yani 0 bilgi ama hala konuşuyorsunuz.
WattMan hatası, bilgisayar herhangi bir şekilde çöktüğünde, ekran kartının kendisini korumak amacıyla ayarlarını sıfırlamasına verilen hatadır. Bir hata değil, aksine bir uyarıdır. Hata denmesinin sebebi ise bazı kişilerde sistemin ekran kartı kaynaklı bir arızadan dolayı çöktüğünde bu uyarıyı görmeleridir, sonuç olarak bir hatada olabilir.

Bazılarında gerçekten sistem kaynaklı bir sorundur, RAM'leri sorunludur, bilgisayar çöker, WattMan uyarısı alır ve hemen ekran kartına suç atar fakat testler sonucu RAM'leri değiştirir ve hata çözülür.

Bazen de gerçekten ekran kartlı bir sorundur, genelde Recep Baltaş'ın da belirttiği gibi bazı firmaların Overclock'u biraz fazla kaçırması sonucu ekran kartı kararsız çalışır ve sonuç olarak kart çöker, basit bir overclock sorunudur. Normalde de az voltaja çok hız yükseltirseniz kararsızlıktan çöker. Voltajı biraz arttırıp ya da hızı biraz düşürüp çözülebilir, bazen çözülmeye debilir. Kartın sorunu olabilir bazen. Onun dışında yazılım kaynaklı olanların büyük bir kısmı ise çözüldü.

neden hep RX 570'li konular görürüz ?
bunun nedeni ise hem RX 570'in bazı versiyonlarının fazlaca overclock edilmesi, hem de RX 570'in son zamanlarda deli gibi satmasından kaynaklıdır. Çok fazla satarsa ve bir sorun varsa, çok fazla konu açılabilir. 1000 TL'yi hayrına vermiyorlar sonuçta. RX 560, RX 580, RX 590 ve RX 5000 kartlarında bu soruna neredeyse hiç rastlanmaz.

En iyi bu şekilde açıklanır sanırım. Ben daha iyi açıklayamam.

Son düzenleme:
3700X ile de yayın yapacaksanız eğer 1080P 60 FPS'de input lag meydana geliyor. Yayın kaliteli oluyor fakat oyununuz kötüleşiyor taze denendi. Bahsettiğiniz bir çok yayıncı da 2.pcleri üzerinde sadece işlemcilerine encoding yükü veriyor.Bu olay tek pc de olduğu zaman dediğim gibi 1080p de 3700x yetersiz kalıyor.
Ekran kartından vermeyi düşünüyorum.

Geri
Yukarı