R5 5500 sistemde Valorant'ta FPS düşüyor

KeremLykia

Decapat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Asus RX6600, R5 5500, ASUS Prime B450M-K II,
KINGSTON FURY BEAST RGB 8x2GB, Logitech G203, HyperX Cloud II
Arkadaşlar hazır sistem aldım Windows dışında güncelleme yapmadım bilgisayarda driver falan ve indirdiğim ilk oyun Valorant oldu. Oyuna girdiğimde işlemci 60 ekran kartı 64 dereceyi falan gördü fakat 10 saniyede bir bazen daha uzun sürede bir oluyor FPS düşmesi yiyorum nedeni nedir? Driver BIOS güncellemelerini yapmadığımdan mı oluyor bilmiyorum. Sistemim ASUS Prime B450M-A II anakart, işlemci Ryzen 5 5500, grafik kartı ASUS RX 6600 Dual yardımcı olursanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
İlk olarak işletim sistemi ile gelen bir sisteme, kendinizin tekrar temiz kurulum yapmasını öneririm. Bu tarz hazır sistemler, reklam amaçlı alakasız uygulama ve hizmetlerle gelebiliyor. Bunlardan kurtulmak adına kendinizin ayrı bir temiz kurulum yapması faydalı olacaktır.

BIOS, Chipset, ekran kartı ve SSD sürücü güncellemelerini yapın.

Bağlantıdan CPU Unpark ve HPET ayarlamasını yapın. Windows 11 için de geçerlidir.

Ayrıca Defender yerine başka bir antivirüs kullanın. Defender'in sistem kaynaklarına olumsuz etkisi var. Para vermek istemiyorsanız Bitdefender'in ücretsiz sürümü iş görecektir.

Windows için gizlilik ayarlarını yapabilirsiniz. Windows 11 için de geçerlidir. Bazı ayarların isimleri ya da kategorileri farklılık gösteriyor. Ama neredeyse benzer ayarlar bulunuyor.

Sistem bileşenlerini ne kadar iyi olursa olsun. Sistemi çorba gibi kullanmayın. Düzenli kullanmadığınız uygulamaların otomaik başlangıcını kapatın. İlk olarak uygulama içerisinden, yoksa görev yöneticisinden yine yoksa Autoruns ile devre dışı bırakabilirsiniz.

İlk olarak işletim sistemi ile gelen bir sisteme, kendinizin tekrar temiz kurulum yapmasını öneririm. Bu tarz hazır sistemler, reklam amaçlı alakasız uygulama ve hizmetlerle gelebiliyor. Bunlardan kurtulmak adına kendinizin ayrı bir temiz kurulum yapması faydalı olacaktır.

BIOS, Chipset, ekran kartı ve SSD sürücü güncellemelerini yapın.

Bağlantıdan CPU Unpark ve HPET ayarlamasını yapın. Windows 11 için de geçerlidir.

Ayrıca Defender yerine başka bir antivirüs kullanın. Defender'in sistem kaynaklarına olumsuz etkisi var. Para vermek istemiyorsanız Bitdefender'in ücretsiz sürümü iş görecektir.

Windows için gizlilik ayarlarını yapabilirsiniz. Windows 11 için de geçerlidir. Bazı ayarların isimleri ya da kategorileri farklılık gösteriyor. Ama neredeyse benzer ayarlar bulunuyor.

Sistem bileşenlerini ne kadar iyi olursa olsun. Sistemi çorba gibi kullanmayın. Düzenli kullanmadığınız uygulamaların otomaik başlangıcını kapatın. İlk olarak uygulama içerisinden, yoksa görev yöneticisinden yine yoksa Autoruns ile devre dışı bırakabilirsiniz.
İyi güzel demişsiniz de kurulu gelen w10 gayet sağlıklı ama dediğiniz diğer her şeyi yapacağım teşekkürler

Yeni konular

Geri
Yukarı