R5 5500U laptopa Linux kurunca fanlar çalışmaya başlıyor

Nebilm

Decapat
Makaleler
1
Yer
İzmir
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
İşlemci: İntel core i5 2400

Anakart: Foxconn h61mxl-k

Ekran kartı: Gtx 1060 3 Gb

Ram: 8 Gb
Meslek
öğrenci
Selam dostlar, ne zaman laptopa Linux kursam boştayken dahi fan açıyor. Windows'ta tarayıcıda 10 sekme açık dahi olsa fan açmazken Linux'ta tek bir sekme dahi açınca fan çalışmaya başlıyor ve laptopun şarjı olması gerekenden hızlı tükeniyor. Auto CPU freq kullansam dahi durum aynı. Herhangi bir çözümü olan var mı?

Şu an Fedora KDE sürümünü kullanmaktayım.

Sistem özellikleri:
Ryzen 5 5500U.
8 GB RAM.
255 GB SSD.

Selam dostlar, ne zaman laptopa Linux kursam boştayken dahi fan açıyor. Windows'ta tarayıcıda 10 sekme açık dahi olsa fan açmazken Linux'ta tek bir sekme dahi açınca fan çalışmaya başlıyor ve laptopun şarjı olması gerekenden hızlı tükeniyor. Auto CPU freq kullansam dahi durum aynı. Herhangi bir çözümü olan var mı?

Sistem özellikleri:
Ryzen 5 5500U.
8 GB RAM.
255 GB SSD.
İşletim sistemi kernellerinin sistemi yönlendirdiği şekiller farklı. Windows'ta uygulama yönetimiyle de yapmış olabilirsiniz. Linux için fancontrolgui falan deneyin olmazsa yapacak çok bir şey yok. BIOS üzerinden "Fan always on" seçeneğini de kapatabilirsiniz.

İşletim sistemi kernellerinin sistemi yönlendirdiği şekiller farklı. Windows'ta uygulama yönetimiyle de yapmış olabilirsiniz. Linux için fancontrolgui falan deneyin olmazsa yapacak çok bir şey yok. BIOS üzerinden "fan always on" seçeneğini de kapatabilirsiniz.

"Fan always on" seçeneği zaten kapalı onun dışında Windows'ta herhangi bir fan kontrol uygulaması kullanmıyordum. Aynı sorunu Kali ve Debian sürümlerinde de yaşadım. Bayağı araştırmama rağmen Auto CPU freq programı dışında bir çözüm önerisi bulamadım. Yine de cevabın için teşekkürler.

Sistem özellikleri:
Ryzen 5 5500U.
8 GB RAM.
255 GB SSD.

Markası ne cihazın.

Yeni konular

Geri
Yukarı