R5 5600 için anakart tavsiyesi

Bütçe
2.000₺ - 3.000₺

imnotagamer

Megapat
Makaleler
1
Daha fazla  
Meslek
Elektronik Mühendisi
RAM
16GB - CMK8GX4M1A2400C16
İşlemci
Ryzen 5600
Uzun süredir kullandığım i5-8400 işlemcimi, sistemi güncellemek amacıyla i7-8700'a yükseltmeyi planlıyordum ama gerek ikinci elde i7-8700 Fiyatının yüksek olması, gerekse anakartımın (MSI H310M Pro- M.2) VRM soğutma konusundaki başarısızlığı sebebiyle yönümü AMD'ye çevirmiş bulunmaktayım. Bu zamana kadar çok ön yargılı bakıyordum AMD'ye ama artık zincirleri kırma vakti geldi.

İşlemci olarak Ryzen 5600 düşünüyorum. Bu işlemciye uygun anakart arayışındayım ve çoğu yerde (Technopat dahil) Gigabyte B550M-DS3H modeli önerilmiş.

Öncelikle şunu sormak istiyorum. Bu güncellemeyi yapmak için indirim beklemeli miyim? Çok uzun süredir bu piyasaya bakmadım hiç, fiyat değişiklikleri hakkında pek bilgim yok. Mesela işlemci fiyatı 3.000₺ civarında. İndirim beklesem kısa süre içinde fırsat yakalama ihtimalim var mıdır?

İkinci olarak da kriterlerimi belirtmek isterim:

• Bütçem 2000-3000₺ civarında. Yani 3000'e de çıkmam zor, bu yüzden olabildiğince uygun fiyatta uzun süre güncel tutabileceğim anakart arıyorum. Tabii ki yer çekimsiz ortamda muz yiyeyim, çilek tadı versin demiyorum ama üzmesin yani ileride aynı sokette daha iyi işlemciye yükseltmek istediğimde.
  • AM5 veya DDR5 beklentim maalesef yok, o taraflarda fiyat oldukça yüksek.
  • Anakartta VRM soğutucu olsun mutlaka.
  • Halihazırda sistemimde PCI-Express 4.0 SSD var. Anakartta da bu desteğin olması iyi olur. Yani çok şart değil, 3.0 olup daha iyi öneri olacaksa o da olabilir.
  • Bir de anakart üzerinde ARGB soketi olursa güzel olur, olmazsa dert değil yine aynı şekilde. İşlemci soğutucusunun fanı ARGB olduğundan istedim.
  • Sanırım bir de RAM değiştirmem gerek. Elimdeki RAM'ler 2400 MHz, 3200 MHz değerine sahip RAM de bakıyorum. Onu anakart kararımdan sonra uygun olanı seçip almayı uygun gördüm.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu anakartı yazmıştım açıklamada. Çok öneriliyor. Ben de bunda karar kılacağım gibi.

Bu anakarta ilerde Ryzen 5800X3D taksam sıcaklık vb. konularda sıkıntı yaşar mıyım?

@Mithat Berhan Evet, bu modele de baktım. DS3H modelinde de ARGB ve PCIe 4.0 var gözüküyor.

Benim bu iki anakartta referans noktam şu olur; ben ilerde 5600'ü satıp 5800X3D aldığımda bu iki karta kıyasla gözle görülür bir fark yaşar mıyım?

@imnotagamer VRM yapısı daha iyi bir model, OC performansı ve işlemci beslemesi daha iyi olacaktır haliyle. 5800X3D ile iki anakartın da sorun yaşatacağını sanmıyorum ama Aorus Elite daha iyi VRM sıcaklıkları sunacaktır.

DS3H'da da ARGB portu var ama bir tane, Aorus'da iki tane. Kısaca daha iyi soğutma ve daha fazla port gibi şeyler için Aorus.

Bu anakartı yazmıştım açıklamada. Çok öneriliyor. Ben de bunda karar kılacağım gibi.

Bu anakarta ilerde Ryzen 5800X3D taksam sıcaklık vb. konularda sıkıntı yaşar mıyım?
Hayır yaşamazsın. VRM beslemesi ve OC yapısından b550 anakartların pek bir önemi yok çünkü PBO kullanılıyor. O da sadece işlemci silikon kalitesine bakıyor VRM'e bakmıyor.

DS3H'ta 2 tane RGB var ayrıca.

+ olarak ise Aorus elite ile attığım anakart arasında reel performans olarak hiçbir fark olmayacak hangi işlemciyi kullanırsan kullan.

Aradaki en büyük fark Ses kartı/Kozmetik ekstra portlar vb. şeylerden geliyor.

Hayır yaşamazsın. VRM beslemesi ve OC yapısından b550 anakartların pek bir önemi yok çünkü PBO kullanılıyor. O da sadece işlemci silikon kalitesine bakıyor VRM'e bakmıyor.

DS3H'ta 2 tane RGB var ayrıca.

+ olarak ise Aorus elite ile attığım anakart arasında reel performans olarak hiçbir fark olmayacak hangi işlemciyi kullanırsan kullan.

Aradaki en büyük fark Ses kartı/Kozmetik ekstra portlar vb. şeylerden geliyor.
Anladım, teşekkür ederim. SSD'deki soğutmayı da çok önemsemiyorum, benimkinde heatsink mevcut. Peki son olarak şunu sorayım. İşlemci ve anakart için indirim beklemeli miyim? Yani sık indirime giriyorlar mı, yoksa şimdiden alıp geçeyim mi?

Geri
Yukarı