R5 5600 için Vatan Bilgisayar üzerinden sıvı soğutucu önerisi

Arkadaşlar, yeni konu açmamak adına buraya yazıyorum. 5600x var bende, stok fan kullanıyorum ve sıcaklık maksimum 70'lere çıkıyor. Gayet normal bir değer olduğunu düşünüyorum fakat bu sıvı soğutucular da ilgimi çekmiyor değil. Alsam 50 dereceleri falan görür müyüm acaba?

70 normal stok fan için. Undervolt ile biraz daha indirebilirsin diye düşünüyorum curve optimizer ile. Benim 5600X Arctic 34 duo ile kullanıyorum, bir çekirdeğe -12 diğerleri komple -15 kullanıyorum tertemiz çalışıyor.

Elimde 240'lık sıvı soğutma var aslında benim bu arada. Ekran kartı güncelledikten sonra kasaya artık sığmadığı için çıkardım kutusunda boş boş duruyor. Sıcaklık farkı var biraz sıvı soğutma 4-5 derece daha iyi genel olarak fakat ne yalan söyleyeyim günlük kullanımda ve oyun oynarken zerre fark etmiyor performans aynı.

Eski Vatan Bilgisayar çalışanı olarak ML240L V2 diyorum. Kendim de aynısını kullanıyorum. 5600x ile. Yukarıda sayılan ve sadece Vatan Bilgisayar'dan alınacaksa en mantıklısı o.

5600 işlemciye kule tipi 40 CFM fan ile stres testi yaptırdım. 15 dakika sonunda 60 dereceyi geçmiyor. Tabi burada kasa sirkülasyonu ve termal macun kalitesi de önemli.

Arkadaşlar, yeni konu açmamak adına buraya yazıyorum. 5600X var bende, stok fan kullanıyorum ve sıcaklık maksimum 70'lere çıkıyor. Gayet normal bir değer olduğunu düşünüyorum fakat bu sıvı soğutucular da ilgimi çekmiyor değil. Alsam 50 dereceleri falan görür müyüm acaba?

Evet 45 50 55 bandında dolanırsın.
5600X ile nasıl 70leri geçmiyor hayret doğrusu 😀
Ama senin derecelerin böyle ise sıvı soğutucu yerine kule tipi alabilirsin.
SE 214 XT bayağı iyi performans veriyor.

İleride işlemci yükseltmeyecekseniz kule tipi soğutucu yeterli.

İşlemci yükseltecekseniz sağlam bir sıvı soğutucu şart.

İleride işlemci yükseltmeyecekseniz kule tipi soğutucu yeterli.

İşlemci yükseltecekseniz sağlam bir sıvı soğutucu şart.

Ak620 yada muadilleri yeterli olur..sıvıya gerek yok..zaten am4 serisinin işlemci seçenekleri sınırlı

Ya bunu alacağım

Ya da ekim-kasım gibi bunu alacağım.

Siz olsanız ne yapardınız?

İlerleyen yıllarda işlemci yükseltme yapacağım ancak soğutucuya çok para yatırırsam sistemden kısmam gerekecek.

Ya bunu alacağım

Ya da ekim-kasım gibi bunu alacağım.

Siz olsanız ne yapardınız?

İlerleyen yıllarda işlemci yükseltme yapacağım ancak soğutucuya çok para yatırırsam sistemden kısmam gerekecek.
1069 a thermalright vardi..şimdi 1200 oldu..f/p olarak alabilirsin

Evet 45 50 55 bandında dolanırsın.
5600X ile nasıl 70leri geçmiyor hayret doğrusu 😀
Ama senin derecelerin böyle ise sıvı soğutucu yerine kule tipi alabilirsin.
SE 214 XT bayağı iyi performans veriyor.
Benim kasa eski model Cooler Master. Üstten, yandan ve önden deli gibi soğutuyor içeriyi, bir de Ankara gibi soğuk bir memlekette yaşıyor olmamın da etkisi vardır elbet. :D

Yeni konular

Geri
Yukarı