R5 5600 sistemde fanlar dönüyor ama sistem açılmıyor

Uğurcan Mutlu

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Meslek
elektrik teknikeri,elektronik teknikeri
Merhaba, yılbaşı akşamı bilgisayarda oyun oynuyordum. Daha sonra dışarı çıkmam gerektiği için, her zamanki gibi birkaç oyun seçip indirmesini ertesi gün oynarım diye ayarladım. Ertesi gün bilgisayarın klavyesine dokunduğumda, ekran gelmedi. Hemen bilgisayarı kapamak için güç tuşuna uzun süre bastım. Arkasındaki anahtarı hiç kullanmadan, bilgisayarın fanları dönmeye başladı. Ancak, ekrana hala görüntü gelmiyordu.
Ekran kartından kaynaklanabileceğini düşünerek farklı bir kart denedim, ancak sonuç yine aynıydı. Dört farklı marka RAM denedim, ancak yine aynı sorun devam ediyordu. En sonunda, bilgisayarın üzerinde halihazırda bulunan RAM'lerin soğutmasını söktüm ve fotoğrafta gönderdiğim gibi bellek çiplerinin soğutucuya yapıştığını fark ettim.
Bu durum, anakart veya diğer bileşenlere zarar vermiş olabilir mi? Bilgisayarın şalterini kapatsam bile, bir saniyelik bir güç gelip hemen kapanıyor. Bu sorun gece boyunca 20-25 kez tekrarlandı. En sonunda fişini çektim ve durumu belgeleyen bir video ve fotoğraf çektim.

Sistem özellikleri;
ASUS B350 Plus.
Ryzen 5 5600.
Apacer Panther 8 GB DDR4 3200 MHz 2*8
Crucial 750 GB SATA SSD.
EVGA GTX 1080 Ti testde olan kart ASUS posedion Platinium 980 Ti.
Kasa NZXT.
PSU 2 tane var elimde 2 PSU'da aynı sonuç birisi Thermaltake Frankfurt 830 watt +80 Bronze 830watt.
Diğeri Xigmatek tauro 80+ Bronze 600W.

İki PSU ile denedim, farklı RAM'ler denedim sadece farklı bir anakart ile test edemedim. Şu an elimde yok eğer bu durum diğer bileşenlere zarar vermiş midir? Ona göre yeni anakart alırım sorun değil. Bir de 1 saniyelik guç gelip gitme olayı Xigmatek güç kaynağı ile oluyor.

New video by UÄurcan Mutlu
Klavye ve fare ışıkları yanmıyor hiçbir şekilde kulaklık yanıyor tüm fanlar aktif çalışıyor.

IMG_20240102_195606.jpg

Soğutma bloğunu sökmediğiniz RAM'i iki farklı slotta deneyin. Fotoğraftaki RAM pert olmuş sisteme artık takmayın.

Genellikle böyle durumlarda RAM'lerde sıkıntı oluyor, RAM'lerinizi tek olacak şekilde takıp dener misiniz?

Tüm kombinasyonlarda denedim elimde farklı bir RAM daha vardı onu da taktım MHz fark eder mi bilmiyorum 2400 MHz'lik RAM ile denedim X99 bir sistemim var 8 kanalda dolu tüm RAM'ler ile her 4 slotta deneme yaptım sonuç aynı bu arada bu sistemdeki RAM'ler X99 anakartda da hata veriyor çipi çıkan RAM'i cöpe attım.

Soğutma bloğunu sökmediğiniz RAM'i iki farklı slotta deneyin. Fotoğraftaki RAM pert olmuş sisteme artık takmayın.

Denemediğim yöntem kalmadı RAM'ler ile yarın bir servise vereceğim.

Bozulan RAM slota da hasar vermiş olabilir aynı durumu yaşadım birkaç ay önce.

Ondan korkuyorum boştan yere anakart değiştirmek istemiyorum yarın servise vereceğim sorun RAM kaynaklıdır sadece umarım.

Bir de PSU şalteri kapalı iken neden guç geliyor bir anda sonra kesiliyor fanların ve kulaklığın ışığı yarım saniye gibi bır sürede yanıp sönüyor kısa devre olma ihtimali var mıdır guç kaynağını değiştirmem gerekli mi?

Tüm kombinasyonlarda denedim elimde farklı bir RAM daha vardı onu da taktım MHz fark eder mi bilmiyorum 2400 MHz'lik RAM ile denedim X99 bir sistemim var 8 kanalda dolu tüm RAM'ler ile her 4 slotta deneme yaptım sonuç aynı bu arada bu sistemdeki RAM'ler X99 anakartda da hata veriyor çipi çıkan RAM'i cöpe attım.

Denemediğim yöntem kalmadı RAM'ler ile yarın bir servise vereceğim.

Ondan korkuyorum boştan yere anakart değiştirmek istemiyorum yarın servise vereceğim sorun RAM kaynaklıdır sadece umarım.

Bir de PSU şalteri kapalı iken neden guç geliyor bir anda sonra kesiliyor fanların ve kulaklığın ışığı yarım saniye gibi bır sürede yanıp sönüyor kısa devre olma ihtimali var mıdır guç kaynağını değiştirmem gerekli mi?
Hocam psu düğmesini kapat. Tüm kabloları sök. Bios pilini çıkar. Masaya koy. Sonra kasa güç tuşuna 10 kere falan bas. Sonra 30 saniye basılı tut. 30 dakika sonra bios pilini geri tak büyük ihtimal sorun çözülmüş olacak.

Hocam PSU düğmesini kapat. Tüm kabloları sök. BIOS pilini çıkar. Masaya koy. Sonra kasa güç tuşuna 10 kere falan bas. Sonra 30 saniye basılı tut. 30 dakika sonra BIOS pilini geri tak büyük ihtimal sorun çözülmüş olacak.

Sistemi komple çıkardım uzay montaj şeklinde şu an dediklerinizi zaten yaptım sorun ayni.

Fanlar sürekli dönüyor hiçbir şey yapmıyor ama bilgisayar RAM'i söktüm gene aynı şekilde calişiyor.

IMG_20240104_045622.jpg

Ryzen 5 1600 taktım RAM'ler de farklı gene çalışmıyor anakart galiba yolcu servise vermeden önce arkadaşım anakart getirecek B450 ile bir işlemciyi deneyip test edeceğiz sadece anakart kaynaklıdır umarım.

Son düzenleme:
Sistemi komple çıkardım uzay montaj şeklinde şu an dediklerinizi zaten yaptım sorun ayni.

Fanlar sürekli dönüyor hiçbir şey yapmıyor ama bilgisayar RAM'i söktüm gene aynı şekilde calişiyor.

Eki Görüntüle 2073691

Ryzen 5 1600 taktım RAM'ler de farklı gene çalışmıyor anakart galiba yolcu servise vermeden önce arkadaşım anakart getirecek B450 ile bir işlemciyi deneyip test edeceğiz sadece anakart kaynaklıdır umarım.

Deneyebildiniz mi hocam bende anakart kaynaklı olduğunu düşünüyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı