RX 6600 sistemde fanlar dönüyor ama sistem açılmıyor

metehN

Hectopat
İşlemci i5 11400F.
Anakart asrcok B560M HDV.
RAM PNY 2x8 3600MHz CL18.
Ekran kartı XFX RX6600.
SSD SanDisk Extreme Pro 500GB M.2

Sistem Power tuşuna bastığım an fanlar dönmeye başlıyor. Her şeyiyle 23 saniye sonra fanlar durup tekrar başlıyor. Bu böyle devam ediyor kafasına göre açılıyor BIOS güncelledim. Düzelmesi daha sonra BIOS sifirladim clear CMOS yaptım şimdi hiç açılmıyor. Önceden 15 dk da açılıyordu bugün 1 saat bu şekilde restart oldu durdu ama görüntü asla gelmedi. BIOS ekranı dahi gelmiyor sadece dönüp restartliyor. Yardımcı olabilir misiniz? Aranızda böyle durumla karşılaşan olmuşsa.

İşlemci i5 11400F.
Anakart asrcok B560M HDV.
RAM PNY 2x8 3600MHz CL18.
Ekran kartı XFX RX6600.
SSD SanDisk Extreme Pro 500GB M.2

Sistem Power tuşuna bastığım an fanlar dönmeye başlıyor. Her şeyiyle 23 saniye sonra fanlar durup tekrar başlıyor. Bu böyle devam ediyor kafasına göre açılıyor BIOS güncelledim. Düzelmesi daha sonra BIOS sifirladim clear CMOS yaptım şimdi hiç açılmıyor. Önceden 15 dk da açılıyordu bugün 1 saat bu şekilde restart oldu durdu ama görüntü asla gelmedi. BIOS ekranı dahi gelmiyor sadece dönüp restartliyor. Yardımcı olabilir misiniz? Aranızda böyle durumla karşılaşan olmuşsa.

Hocam bende de olmuştu kasayı kapatıp biraz dinlendirdikten sonra çalıştı.

Anakartta veya RAM'lerde arıza var gibi işlemci de olabilir tespit etmek zor olur. İlk etapta 1 adet RAM ile çalştırmayı dene bir farklılık olacak mı (ikisini de dene) bir değişiklik olmazsa %90 anakart derim. Bir ihtimal de işlemci.

Sistemi komple hazır aldıysan gönder onlar tespit etsin derim.

Hocam sistemi ilk açışlarınız mı? Yoksa daha önceden kullandınız mı? İşletim sistemi kurulu mu acaba SSD içine?

Yok 2 aydir kullanıyorum. Nasıl oldu anlamadım şu an acik.

Anakartta veya RAM'lerde arıza var gibi işlemci de olabilir tespit etmek zor olur. İlk etapta 1 adet RAM ile çalştırmayı dene bir farklılık olacak mı (ikisini de dene) bir değişiklik olmazsa %90 anakart derim. Bir ihtimal de işlemci.

Hocam PC açıldıktan sonrası sorun yok.
10 saat oyun oynadığınım oldu ben voltajlarla ilgili olduğunu dusunuyorum.

Hocam bende de olmuştu kasayı kapatıp biraz dinlendirdikten sonra çalıştı.

Evet çalıştı açık şu an.

Ama hala aynı şeyi yapıyor 3-4 fanlar durup çalışıyor durup çalışıyor. Stabilizasyon mu alamıyor anlamış degilim.

Hocam açılmadığı zaman içeride ki elektriği boşaltın, bir de kasanız eğer metal ise özellikle vidalara, metal plakalara elektrik olup olmadığını kontrol kalemi ile kontrol edebilir misiniz?

Hocam PC açıldıktan sonrası sorun yok. 10 saat oyun oynadığınım oldu ben voltajlarla ilgili olduğunu dusunuyorum.

Yok çünkü sistemin BIOS'a düşmüyor. Buna neden olan çeşitli şeyler vardır ama bu yelpaze çok geniş. Voltajla ilgili sorun olsaydı BIOS güncellemesi ve CMOS temizliğinde düzelirdi. Ama ne olur anakart arızalıdır bunu yapabilir, işlemci sıkıntılıdır olabilir, ekran kartı arızalanmıştır yine olur.

Ben ilk etapta RAM'leri dene diyorum çünkü bir slotta veya RAM'de sorun varsa anlaması en hızlı yol bu olur. Yoksa iki RAM'in veya iki slotun aynı anda bozuk ihtimali çok düşük olduğundan eleyebiliriz.

sistem hazır almadım ben topladım

Yeni konular

Geri
Yukarı