R5 5600 sistemde fanlar dönüyor ama sistem açılmıyor

Uğurcan Mutlu

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Meslek
elektrik teknikeri,elektronik teknikeri
Merhaba, yılbaşı akşamı bilgisayarda oyun oynuyordum. Daha sonra dışarı çıkmam gerektiği için, her zamanki gibi birkaç oyun seçip indirmesini ertesi gün oynarım diye ayarladım. Ertesi gün bilgisayarın klavyesine dokunduğumda, ekran gelmedi. Hemen bilgisayarı kapamak için güç tuşuna uzun süre bastım. Arkasındaki anahtarı hiç kullanmadan, bilgisayarın fanları dönmeye başladı. Ancak, ekrana hala görüntü gelmiyordu.
Ekran kartından kaynaklanabileceğini düşünerek farklı bir kart denedim, ancak sonuç yine aynıydı. Dört farklı marka RAM denedim, ancak yine aynı sorun devam ediyordu. En sonunda, bilgisayarın üzerinde halihazırda bulunan RAM'lerin soğutmasını söktüm ve fotoğrafta gönderdiğim gibi bellek çiplerinin soğutucuya yapıştığını fark ettim.
Bu durum, anakart veya diğer bileşenlere zarar vermiş olabilir mi? Bilgisayarın şalterini kapatsam bile, bir saniyelik bir güç gelip hemen kapanıyor. Bu sorun gece boyunca 20-25 kez tekrarlandı. En sonunda fişini çektim ve durumu belgeleyen bir video ve fotoğraf çektim.

Sistem özellikleri;
ASUS B350 Plus.
Ryzen 5 5600.
Apacer Panther 8 GB DDR4 3200 MHz 2*8
Crucial 750 GB SATA SSD.
EVGA GTX 1080 Ti testde olan kart ASUS posedion Platinium 980 Ti.
Kasa NZXT.
PSU 2 tane var elimde 2 PSU'da aynı sonuç birisi Thermaltake Frankfurt 830 watt +80 Bronze 830watt.
Diğeri Xigmatek tauro 80+ Bronze 600W.

İki PSU ile denedim, farklı RAM'ler denedim sadece farklı bir anakart ile test edemedim. Şu an elimde yok eğer bu durum diğer bileşenlere zarar vermiş midir? Ona göre yeni anakart alırım sorun değil. Bir de 1 saniyelik guç gelip gitme olayı Xigmatek güç kaynağı ile oluyor.

New video by UÄurcan Mutlu
Klavye ve fare ışıkları yanmıyor hiçbir şekilde kulaklık yanıyor tüm fanlar aktif çalışıyor.

IMG_20240102_195606.jpg

Arkadaşlar yeni anakart aldım ve eski anakartta bir şeyler deneyeyim diye bir Ryzen 5 1600 taktım. İlk çalışmadı sonra araçlar için olan genel temizleme spreyi ile her tarafını temizledim düzelme umudu yoktu ama. İşlemci soketine macun kaçmış bir parça temizledikten sonra işlemci ve RAM'leri taktım şu an sorunsuz çalışıyor. Boşuna anakart almış gibi hissediyorum :(

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar yeni anakart aldım ve eski anakartta bir şeyler deneyeyim diye bir Ryzen 5 1600 taktım. İlk çalışmadı sonra araçlar için olan genel temizleme spreyi ile her tarafını temizledim düzelme umudu yoktu ama. İşlemci soketine macun kaçmış bir parça temizledikten sonra işlemci ve RAM'leri taktım şu an sorunsuz çalışıyor. Boşuna anakart almış gibi hissediyorum :(

Benim bildiğim 14 gün cayma hakkınız var.

Yeni konular

Geri
Yukarı