R5 5600 ve RX 6700 sistem oyunlarda takılmalar ve ani FPS düşmesi

Bora Aslan

Yoctopat
Daha fazla  
RAM
GSKILL 8GB (1x8GB) RipjawsV Siyah DDR4 3200Mhz CL16 1.35V Tek Modül Ram
SSD veya HDD modeli
Crucial 500GB P3 M.2 SSD (3500MB Okuma / 1900)
Ekran kartı
XFX Radeon RX 6700 Speedster SWFT 309 10GB GDDR6
Anakart
MSI A520M-A PRO Amd A520 Soket AM4 DDR4 4600 MHz
İşlemci
AMD Ryzen™5 5600 Soket AM4 3.5GHz 32MB 65W 7nm
Merhaba, 5 ay önce Vatan'dan masaüstü PC aldım ve aldıgım günden beri takılma/drop sorunları yaşamaktayım. Bu droplar 100-150-200 FPS arasından birden 9-10 düşüp geri yükseliyor. Sebebini bulamadım. Düşük ayarda ve yüksek ayarlarda aynı takılmaları yaşıyorum. Bu sorunu çözemedim, format bile attım sorun düzelmedi. Stok AMD fanı kullanmaktayım.
Çektigim bir videoyu sizlerle paylaşayım:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ustam CrystalDiskInfo programı ile disklerin sağlığına bak.

Disklerde bir şey yoksa problem yüksek ihtimal RAM'lerden dolayı. Bu takılma olayları başka oyunlarda oluyor mu? Valorant, LoL tarzı basit oyunlarda dener misin FPS kilitlemeyi kaldırıp takılma var mı diye?

Takılma o tür az RAM kullanan oyunlarda yoksa bir 8 RAM daha tak rahatlarsın.

Oyun SSD'de ise sorun RAM'dendir, bu sisteme bir 8 GB RAM daha şart, hakkını vermek lazım.

RAM'den kaynaklı olabilir. 8 GB biraz yetersiz günümüzde.
16 gb ram var, o kısıma yanlış yazmışım düzeltemedim 16 gb ram bulunmakta 8-8

Ustam CrystalDiskInfo programı ile disklerin sağlığına bak.

Disklerde bir şey yoksa problem yüksek ihtimal RAM'lerden dolayı. Bu takılma olayları başka oyunlarda oluyor mu? Valorant, LoL tarzı basit oyunlarda dener misin FPS kilitlemeyi kaldırıp takılma var mı diye?

Takılma o tür az RAM kullanan oyunlarda yoksa bir 8 RAM daha tak rahatlarsın.
Valorantta 400-300 yeri geldiginde 500 bile alıyorum hiç bir sorun yaşamadım, gta 5 gibi oyunlarda bu problemi yaşıyorum.

Merhaba, 5 ay önce Vatan'dan masaüstü PC aldım ve aldıgım günden beri takılma/drop sorunları yaşamaktayım. Bu droplar 100-150-200 FPS arasından birden 9-10 düşüp geri yükseliyor. Sebebini bulamadım. Düşük ayarda ve yüksek ayarlarda aynı takılmaları yaşıyorum. Bu sorunu çözemedim, format bile attım sorun düzelmedi. Stok AMD fanı kullanmaktayım.
Çektigim bir videoyu sizlerle paylaşayım:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Dereceler böyle fps düşüyor birden.

Son düzenleme:
Hocam oyun SSD’de mi yüklü HDD’de mi?

GTA 5'te takılma yaşandığı zaman sebep ya HDD kaynaklı ya da RAM azlığından oluyor. Ancak hem RAM 16 GB hem de oyun SSD'de yüklü demişsin. Ayarlar yüksekteyken de takılıyor demişsin ama yüksekten kastın ne kadar yüksek? Mesela 4X hatta 8X MSAA açtın mı? Ayarları düşürmek darboğaza sebep olup takılma yapar çünkü.

Yeni konular

Geri
Yukarı