R5 5600 vs R7 3700X

HLAB51

Decapat
Arkadaşlar R5 3500X işlemcimi 5600'e yükseltmeye karar vermiştim ve araştırma yaparken tray şekilde satılan R5 5600 ile aynı fiyata R7 3700X + Wraith Prism soğutucuya denk geldim. Bu iki işlemci ile ilgili kafama takılan bazı noktalar var. Birincisi kağıt üzerinde 3700X daha performanslı görünse de, izlediğim oyun testlerinde 5600 neden daha önde? İkinci olarak şöyle bir senaryo düşündüm. İzlediğim testler eşit koşullarda yapılıyor ve 3700X'in CPU kullanımı misal %50 iken 5600'ün %70 civarlarında. İlerleyen dönemde oldukça sağlam grafik ve işlemci gücü isteyen bir oyun çıktı diyelim. Yine bu iki işlemci ile aynı ekran kartı kullanılsa ve oyun içi grafikler biraz düşürülse 3700X darboğaz açısından daha avantajlı olmaz mı? Çünkü her testte minimum %15-20'lik CPU kullanım farkı gördüm. 3700X günümüz için 5600'ün gerisinde ama 8c/16t yapısıyla uzun vadede durumu nedir sizce?

Son düzenleyen: Moderatör:
Aralarındaki fark şu, 5600 tekli çekirdek performansı daha iyi bir işlemci. Sen oyun oynarken bir veya iki çekirdek düzgün kullanılır bu yüzden 5600 daha önde. Tüm çekirdekleri aynı anda kullanan 3D render cart curt gibi işlemlerde 3700X avantajlı olur.
Kullanım oranı ise şöyle, oyunlar bir veya iki çekirdeği kullandığı için çekirdek sayısı artınca genel ortalama düşer. Darboğaza bakarken ortalamaya değil çekirdeklere teker teker bakılır bu yüzden.

Oyun için 5600, render vb için 3700X. 5600 tekli çekirdekte daha güçlü ama 3700X çoklu çekirdek olaylarında daha iyi.

Bir Zen 3 işlemcisi olan 5600(X) çekirdek başına ciddi derecede daha fazla performansa sahip. Çoğu oyun bundan daha fazla çekirdek gerektirmediği için 3700X işlemcinin fazladan çekirdeği genelde bir anlam ifade etmiyor. Oyunlarda 5600 lehine fark görülmesi bu yüzden normal.

Yine aynı mantıkla, daha az çekirdek talebi olduğu için toplam kullanım oranı 3700X üzerinde daha düşük görülür. Kasıtlı bir şekilde darboğaza sürüklediğinde(yüksek ekran kartı gücü, düşük grafik ayarları) 3700X işlemcinin %100 kullanıma ulaşamadan ekran kartına darboğaz yapmaya başladığını görürsün. Çünkü 8C/16T kullanan bir oyun yok gibi bir şey. Çekirdek darboğazı oluşur yani.

Ben 4,5 yıldır 3700X kullanıyorum. İçinden çıkan soğutucu da harika bir şeydi. Hiç ekstra bir şey aratmadı. Tüm çekirdekleri 4250 MHz sabitledim öyle kullanıyorum. Ancak oyun odaklı alacak olanın şu devirde 3700X almasında pek bir mantıklı taraf yok. Hatta azıcık daha fazla verip 5600 alınması taraftarıyım. Daha uzun soluklu olur.

Son düzenleme:
Arkadaşlar R5 3500X işlemcimi 5600'e yükseltmeye karar vermiştim ve araştırma yaparken tray şekilde satılan R5 5600 ile aynı fiyata R7 3700X + Wraith Prism soğutucuya denk geldim. Bu iki işlemci ile ilgili kafama takılan bazı noktalar var. Birincisi kağıt üzerinde 3700X daha performanslı görünse de, izlediğim oyun testlerinde 5600 neden daha önde? İkinci olarak şöyle bir senaryo düşündüm. İzlediğim testler eşit koşullarda yapılıyor ve 3700X'in CPU kullanımı misal %50 iken 5600'ün %70 civarlarında. İlerleyen dönemde oldukça sağlam grafik ve işlemci gücü isteyen bir oyun çıktı diyelim. Yine bu iki işlemci ile aynı ekran kartı kullanılsa ve oyun içi grafikler biraz düşürülse 3700X darboğaz açısından daha avantajlı olmaz mı? Çünkü her testte minimum %15-20'lik CPU kullanım farkı gördüm. 3700X günümüz için 5600'ün gerisinde ama 8c/16t yapısıyla uzun vadede durumu nedir sizce?

5600 daha iyi bir işlemci diyebiliriz. Zen 3 mimarisi, daha güçlü Single Core performansı, daha verimli vb. Zaten çoklu çekirdektede arada pek bir fark oynamıyor. Oyunlarda ise arkadaşların dediği gibi bütün çekirdekleri zaten kullanamazsın. Hiçbir oyun işlemciyi %100 kullanamaz. Birkaç çekirdek kullanılır. 5600'ün çekirdekleri daha güçlü olduğu için daha iyi sonuç veriyor. Ayrıca yeterli seviyedeki işlemcilerde 8C veya 6C olayına takılmak çok doğru değil şahsen. Mesela 7600X, 6C/12T ile 8C/12T AM4 işlemcilerden daha uzun süre gidecek. Çünkü daha güçlü, çekirdek başına performansı daha yüksek. Özellikle oyunlar açısından.

Geri
Yukarı